Teretys morotus..
Tässä työsuhdetta konkurssista johtuen päättävänä tullut mieleeni että mahtaako maassa olla yhtään yritystä näissä raskaankaluston hommissa joka maksaa palkat oikein lisineen ja prosentteineen??
Kun tuntuu että minäkin muutamaa palvelleena ei laillisia korvauksia ole saanut mistään..
Työt tehdään tuntikorvauksella..tekeepä niitä sitten miten monta kuukaudessa tahansa..
Ja kun yleismoraali tuntuu olevan että mentävä olisi 24/7..tosin sakkoihin maksamisen tilanteen sattuessa ollaan kädet pystyssä ja perustellaan ylitöiden vapaa ehtoisuuteen..että mitäpä ajelet noin..jne..
kylläpä monet ajattajat olisivat ihmeissään jos todellakin me kuljettajat noudattaisimme niitä lakien mukaan menemisiä..mutta..niinkuin itselläkin..money talks and bullshit walks..
Mutta lyhyestä virsi kaunis..
jos tiedätte tälläisiä työnantajia..ja ehkä jopa työskentelette sellaisella..pitäkää töistänne kiinni ja vinkatkaa toki muillekin..
Tässä työsuhdetta konkurssista johtuen päättävänä tullut mieleeni että mahtaako maassa olla yhtään yritystä näissä raskaankaluston hommissa joka maksaa palkat oikein lisineen ja prosentteineen??
Kun tuntuu että minäkin muutamaa palvelleena ei laillisia korvauksia ole saanut mistään..
Työt tehdään tuntikorvauksella..tekeepä niitä sitten miten monta kuukaudessa tahansa..
Ja kun yleismoraali tuntuu olevan että mentävä olisi 24/7..tosin sakkoihin maksamisen tilanteen sattuessa ollaan kädet pystyssä ja perustellaan ylitöiden vapaa ehtoisuuteen..että mitäpä ajelet noin..jne..
kylläpä monet ajattajat olisivat ihmeissään jos todellakin me kuljettajat noudattaisimme niitä lakien mukaan menemisiä..mutta..niinkuin itselläkin..money talks and bullshit walks..
Mutta lyhyestä virsi kaunis..
jos tiedätte tälläisiä työnantajia..ja ehkä jopa työskentelette sellaisella..pitäkää töistänne kiinni ja vinkatkaa toki muillekin..
Vastaukset 16
Vanhimmat
Pitkään minullakin meni, ennenkuin sain tarpeeksi jatkuvasta itseni huijaamisesta. Pahinta koijaaminen oli irtoperä- ja konttiajossa. Niistä siirryin nyytipuolelle ensin yksityisiin, pienempiin firmoihin. Niissä kohtelu oli jo kohtuullisen asiallista. Kolme vuotta sitten menin aluksi lomia tuuraamaan paikalliselle Kaukokiidon aluetoimijalle. Ja täältä en lähde enään kuin eläkkeelle. Upea työilmapiiri ja palkat tulee lisineen kuten pitääkin. Ei kai rehellisiä palkanmaksajia ole kuin Kaukokiito, Kiitolinja ja Transpoint?
...maksetaan joka ainoa Euro ja Centti mikä tes:ssä määrätään. Suomalaisen suuren polttoainefirman lipun alla mennään. : )
täällä.
Venäjän kuskeille kaiken mikä kuuluu.
Niissä irtoperä ja kontti hommissa on harvassa talot jotka maksaa kuten pitää.
Ne onkin laiskan miehen elämäntapa hommia, ei oikeata työn tekoa.
Toki esim. DSV:n autoihin haettiin juuri kuskeja täydellä tes-palkalla, mutta nukutaan kotona auto käy kaks kertaa vuorokaudessa asema paikalla.
Eteläsuomessa jakokuski ja kappaletavara hommissa yleensä on tilanne että täydellä TES-palkalla kaikkine lisineen, pekkasineen ym. ei meinaa edes saada kuljettajia.
Vähintään ylimääräisiä päivärahoja pitää maksaa ja lyhemmälläkin kokemuksella luvata yli 12v kokemus palkka.
Puukengät pitää silloin unohtaa.
Monet pyytää ja ilmeisesti saavat jopa 30% yli TES tason (kaikkine lisineen).
jotka maksaa TESSIn mukaan ei sitten anna tehdä ylitöitä juuri ollenkaan. Poikkeus pk seudun jakohommat joissa saa yleensä tehdä myös ylitöitä paljon ja voi saada osapäivärahankin neuvoteltua vaikka pyörisi vaan nurkilla. Mutta on se työkin sitten sen mukaista, että korvausta pitääkin saada, ainakin omasta mielestäni.
Terve meininki,kun palkka tuntuu pieneltä pysyy palkan nauttija neuvotteluosapuolena.Silloin tällöin täällä naristaan ettei työn teettäjä täytä vastuitaan.Kuskit luulee vielä tällä vuosituhannella olevansa orjia.Palkat on mitä isännät haluaa maksaa;väärin ,palkat määrää tekijä!Ei missään määrätä, ettei tekijälle makseta , vielä kerran sanon ,jos tekijälle on tarjottu mahdollisuus tehdä ilmaseen töitä jonkun hyväksi ,ja hän tarttuu tilaisuuteen on turhaa älämölöä vielä kertoa millaista se on .
Sopimukset paperille ,ei siinä liittoa tarvita.
jos on epäselvää kannattaa harkita työsuhdetta .Maailma on väärällään autokuskin töitä jos ei muut alat kiinnosta,ja sitten nin maan perusteellisen hyvällä palakalla!
Olen jo pitemmän aikaa ihmetellyt että mistä sovellettuja palkkoja maksavat kolleegat saavat kuskeja kun säiliöalan tessin maksamallakaan ei jonoa oven takana ole ollut. Kalustosta ei pitäisi olla kiinni kun vanhin vehje on 04 mallinen. Tosin nyt on tilanne että joka autossa on hyvät kuskit että akuuttia kuskin tarvetta ei ole mutta eipä laajeneminenkaan koskaan pois suljettu vaihtoehto ole mikäli ajajia olisi. Mutta henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että älkää suostuko alle tessin, niin kauan kun löytyy kaikenmailman suoritepalkkauksia, 10 läpipalkkalaisia ym kikkailuita on rahtejakin paha lähteä nostamaan, mutta jos kuskille maksetaan se mitä kuuluu niin on mustaa valkoisella. Joten pitäkää arvostanne kiinni, en nyt tarkoita sitä että pitäisi ruveta liiton kautta jälkikäteen rahojaan hakemaan ja pyörtää puheensa suostumisesta muuhun kui yleissitovaan palkkaan, vaan vaatikaa se jo töihin mennessäne.
Tampereen seudulta asiallinen firma joka maksaisi palkat niin kun pitää, sekä ei teetä kuskille yötä päivää epämääräisiä töitä! ylitöitä en vierasta, mutta se että ne muuttuu itsetarkoitukseksi ei ole OK, on minullakin elämä ja perhe jota olisi kiva joskus nähdä! edellinen työnantaja ei näitä asioita kunnioittanut-> joten menetti minun lisäksi kolme kuskia.
Tyvi.
ja tunnenkin muutaman niiden kuskin edellisen työpaikan kautta, mutta ikävä kyllä mun ajokortissa on vaan kirjaimet ABC, mitä en muistanu edellisessä viestissä mainita. Niillä ei paljoa tyville haeta.. Muutenkin tekis mieli vaihtaa hommaa varsinkin elintarvikepuolelta pois, on sen verran rasittavaa touhua, etenkin jos sitä tekee "huonolla työnantajalla", tästä on kokemusta...
Schenkeriltä tai Transpointilta löydy hommia oikealla palkallakin asiansa osaavalle kaverille. Isoissa taloissa yleensä ison talon edut, eli palkat ja muut velvoitteet hoidetaan pilkulleen ja lomilla ei puhelimet soi, että jos vähän siirrettäisiin sitä lomaa.
Tekemistä riittää, mutta kaikki rahat maksetaan mitkä kuuluukin. Ainakin eräässä suurimmassa ympäristötoimen firmassa.
Taitaa myös olla ainoa ajohomma, missä 8 tuntia on työaika, eikä sitä tarvitse _koskaan_ ylittää, ellei halua.
Hommiakin tällä hetkellä riittää, niin kuin ilmeisesti kaikilla kuljetusalan paikoilla. Sen vaan huomannut, että tuonne jätepuolelle kyllä tulee näitä pitkään isoa autoa ajavia, ketkä ovat kyllästyneet elämään epäsäännöllisesti ja olemaan töissä vuorokaudet ympäriinsä.
Voin suositella, mikäli ihan oikea työnteko kiinnostaa.
Noi jätepuolen hommat vaan ei oo mitään herkkua eikä se 8 tuntia aina sielläkään riitä...pakkurista ei kyllä oo kokemusta, mut muista on.
8 tuntia. Jos myöhästyy siitä 8 tunnista, niin se on täysin oma valinta. Tai erehdys. Siihen kohtaan jätetään työpäivä kun se jää, jos kaikkia omia ajoja ei kerkeä ajamaan. Ja tämä on myös käytännössä näin.
Muuten ei ole kyllä herkkua tosiaan..
maksetaan kaikki tessin mukaan ja muutkin asiat menee just sen kirjan mukaan