Onko 92-96 vuoden lancerille tyypillistä nykiminen/nykytys jarruttaessa? Huollossa sanoivat että on.Itse epäilin kieroja jarrulevyjä, mut ne oli OK. Voiko johtua jostain muusta? Kokemuksia?
jarrutus
mitsu
3256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jospa autossa on ABS?? :-)
Mulla teki vm.-90 Galant sitä samaa, vaikka levyt oli vaihdettu (aidot Biltechit ;=). Syynä oli väljä alapallonivel ja rengaspaineet jotka oli aivan päin sitä itseään. Ilmeisesti rengas meni seistessään kantikkaaksi, ja kun kaupingissa tulee hissukseen ajettua, niin ilmeni vain jarrutuksissa.
levyjarrun satuloita ei osaa huoltaa. 5 min hommalla per pyörä jokaisen renkaan vaihdon yhteydessä (kevät/syksy) säästyy nykytykseltä, vitutukselta ja rahan menolta. Kun pyörän ottaa irti, avaa jarrusatulan pultit, katsoo että se liikkuu tapeissa ottaa satulan irti ja rasvaa tapit jarru käytöön sopivalla tahnalla. Jos ei liiku, niin herkistelee, putsaa ja rasvaa.
Tämä ei sitten toimi enää jos satulat on päästetty jumiin tai tapit on jo kierot tai kuluneet väljiksi, ennalta ehkäisevää huoltoa siis, joka on naurettavan helppo ja halpa tehdä.