Tässä kesän aikana olin koirani kanssa lenkillä metsässä kun yhtäkkiä kuulin outoa ääntä, lähdin kulkemaan ääntä kohti, kun olin aivan lähellä ääni lakkasi katselin vähän aikaa ympärilleni eikä mitään näkynyt olin juuri lähtemässä pois kun huomasin suoraan edessäni noin metrin korkuisessa puussa nököttävän peikonnäköisen otuksen,se näytti ihan sammalkasalta sillä oli isot orannsit silmät ja tumma naama muuten harmaa, ihmettelin aluksi mikä kumma rotta istuskelee puussa kun menin lähemmäs tunnistin sen pöllömpoikaseksi se sähähti vihaisesti läheltä katsottuna se näytti pieneltä ,samassa kuulin vihellysäänen se kuului korkealta latvustosta siellä jökötti ilmeisesti pöllöemo joka varoitteli poikasia , huomasin myös takana olevassa puussa istuvan toisen poikasen.sain idean että nyt olisi ainutlaatuinen tilaisuus saada kuvia poikasista en ole koskaa ennen nähnyt pöllönpoikasia livenä ja noin läheltä. kiiruhdin kotiin hakemaan kameraa ja eikun äkkiä takaisin metsän samalle paikalle ja siellähän ne poikaset nököttivät napsin niistä kuvia melkein koko rullan täyteen kun oli kerran ainut laatuinen tilaisuus ja poistuin vähin äänin paikalta emo varoitti myös tällä kertaa poikasia. Poikaset pörhistelivät pelottaakseen kun räpsin kuvia lopulta ne kyllästyivät salamavaloon ja hyppelivät korkeimmille oksille(eivät osanneet nääs vielä lentää)emon luo.Myöhemmin tunnistin emon perusteella ja kuvien perusteella poikaset sarvipöllönpoikasiksi.Myöhemmin loppukesällä näin vielä kerran samat poikaset isompina puunlatvustossa lentelemässä emon perään ruokaa kerjäten.Muistoksi jäi hienoja kuvia.
Olisiko pitänyt jättää pöllönpoikaset rauhaan , teinkö väärin kun kuvasin niitä? Oletteko koskaan nähneet pöllönpoikasia metsässä? tai siis noin läheltä?
Olisiko pitänyt jättää pöllönpoikaset rauhaan , teinkö väärin kun kuvasin niitä? Oletteko koskaan nähneet pöllönpoikasia metsässä? tai siis noin läheltä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuskin pikku pöllöpeikot elinikäisiä traumoja saivat :) Eiköhän tässä päde vanha sananlasku: Katsoa saa, muttei koskea.