En käsitä abortin vastustajia jotka ajattelevat "lapsen" parasta. Lapsi pitäisi saattaa maailmaan aikuisten ongelmista huolimatta.
Kielletään abortti saadaan liuta muita ongelmia. Se teidän kotiovi voi olla uhattuna, lapsesi voi joutua toisen lapsen pahoinpitelemäksi, maksamme veroina nuorten aikuisten katkohoitoja, maksamme kasvatuslaitosten ylläpidon, nuorista vanhemmista osa on sosiaalihuollon elättejä, vaikeasti vammaisia lapsia joita kukaan muu ei elätä kuin me.
Ihmisen itsekkyys ei vedä vertoja sille että joku päättäisi tehdä abortin. Lapsen tappo toimii myös niin päin että synnytetään lapsi.
Kuinka moni abortti kiihkoilija tuntee todellista elämää. Epäilen ettei moni.
Kielletään abortti saadaan liuta muita ongelmia. Se teidän kotiovi voi olla uhattuna, lapsesi voi joutua toisen lapsen pahoinpitelemäksi, maksamme veroina nuorten aikuisten katkohoitoja, maksamme kasvatuslaitosten ylläpidon, nuorista vanhemmista osa on sosiaalihuollon elättejä, vaikeasti vammaisia lapsia joita kukaan muu ei elätä kuin me.
Ihmisen itsekkyys ei vedä vertoja sille että joku päättäisi tehdä abortin. Lapsen tappo toimii myös niin päin että synnytetään lapsi.
Kuinka moni abortti kiihkoilija tuntee todellista elämää. Epäilen ettei moni.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Todellinen elämä on hyvin monissa perheissä hyvää perhe-elämää,vaikuttaa että tunnet ainoastaan moniongelmaisia ihmisiä.
Onneksi ollaan järjestämässä alkoholistiäidit pakkohoitoon, seuraatko maailman tapahtumia?
Mutta tuosta paakkohoito päätöksestä joka on tulossa en olekaan kuullut vielä mitään... Kerrohan lisää, niin sitten olen makin kuullut.
suljettuja Erityisensikoteja narkkariäideille. sinne otetaan odotusajaksi ja äiti on vauvan kanssa siellä 3-6kk lapsen syntymän jälkeen.
Alkoholisteista ei vain kukaan ole tähän mennessä välittänyt, koska viinan juonti on laissa sallittua puuhaa. Laki olisi sellainen, että jos odottava äiti ei suostuisi menemään vapaaehtoisesti hoitoon, hänet otettaisiin sinne pakolla.
Tuo lakialoite on oikein hyvä, koska meillä ei ole varaa viinan vaurioittamiin lapsiin.
En laista ole kuullut. Yhtäkään aikuista ei pakkohoidolla voi pakottaa. Ajatus on hyvä mutta kun se hoito ei ole ilmaista. Jos vanhemmat retkahtaa uudestaan. Maksamme sitten myös sijaisperhekulut päälle.
Ennaltaehkäisevä toiminta on mielestäni se ratkaisu. ja valitettavasti olen sitä mieltä että abortti on yksi niitä. Narkkari kun ei lapsestaan välitä vaan käyttää valtiolta lapsen kautta kaiken mahdollisen tuen elämiseen lapsen avulla.
Tämä ei mielestäni ole lapselle hyväksi.
Kun pyörittää miten päin vaan voi laskea että perhe joka ei osaa itse huolehtia lapsestaan maksaa meille. Onko siinäkään järki että nämä lapset kiertävät systeemissä ilman rakastavaa vanhempaa.
eiköhän useimmille lapsi olisi motivaattori ottaa itseä niskasta kii, hankkiutua eroon huumekuvioista ja ylenpalttisesta viinan lipityksestä ja alottaa muutenkin terveempi elämä.. ihan kun tuolla eräässä alotuksessakin kerrotaan! Ja tiedän omastakin kokemuksesta että niin voi käydä. En ole enää hetkeäkään ollut lapsen saamisen jälkeen yhtä masentunut kuin ennen tätä suurta syytä elää ja yrittää seuraavaanin päivään :) Abortti olisi syöksenyt mut entistä pahempaan lopulliseen kierteeseen josta tuskin ois ollu enää normaalielämään paluuta.
Ei taida valitettavasti olla mahdollista tässä maailmassa. Suomessakin elää koko ajan kymmeniätuhansia lapsia huonoissa oloissa, keskellä viinan- ja huumeidenhuuruista elämää. Se on vaan todellisuutta, pidettiin siitä tai ei.
Eikös tällaiset suljetut ensikodit ole äideille vapaaehotisia? Kun ovat vapaaehtoisesti sitoutuneet tulemaan katkaisuun, sieltä ei pois lasketa? Monet muutkin katkaisut toimivat samalla periaatteella, kun sopimus allekirjoitetaan vapaaehtoisesti, sitoudutaan olemaan tietty aika sisällä, vaikka pakolla jos tekee mieli livistää.
Mielenkiintoista kyllä jos Hyssälä ajaa maahan jotain pakkolakia...