Mistähän se johtuu, että sekä etu- että takajarrut kitisevät ilkeästi jarruttaessa? Joku "alan mies" kehotti jarruttamaan muutaman kerran kunnolla poljin pohjaan asti, jotta kitinä poistuisi. Tämä ei ole auttanut kuin hetkellisesti. Kitinä on palannut muutaman päivän kuluttua. Auto on muutaman kuukauden ikänen ja noin 15 000 km ajettuna.
C5 jarrut kitisee
Passo
61295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Merkkiliikkeen korjaamosta vastattiin, että kitinä johtuu asbestittomista jarrupaloista.
Kun asbesti kielettiin, saatin kitisevät jarrut, koskee kaikkia valmistajia.
Kunnon jarrutukset silloin tällöin auttaa, reunojen hiominen pyöreiksi auttaa.
vietäessä meidänkin c5 vinkuili, etenkin pakkasella!
Huollossa kuulemma karhensivat paloja... taisi
olla lähinnä valohoitoa - kitinä palasi
samana iltana.
No, vajaan 4 tkm kuluttua taas määräaikaishuoltoon...
Mullakin on jarrut vinkuneet ehkä viimeisen 6 kk
selvemmin. Ei auta rajut jarrutuksetkaan. C5:llä on ajettu 53000. Eikö kaiksissa autoissa ole nykyisin asbestittomat palat -- huono selitys.
Niin on asbestittomat palat siksipä lähes joka
merkillä jarrut kitisee. Itse pitkään alalla työtä tehneenä olen huomannut tämän seikan.
Erikoista kuulla että kaikilla muilla kitisee jarrut. Itselläni on 1,5 vuotta vanha C5 sedan jossa olen juuri ihmetellyt alusta lähtien ettei jarrut pidä minkäänlaista (ylimääräistä)ääntä (ei ole kertaakaan edes yrittänyt). Tuntuu kuin viimeinkin olisi joku "keksinyt" miten hyvien jarrujen pitää toimia.
No ehkäpä on vain hyvää tuuria - mutta hyvä näin.