Juup...taas oon sitten varmaan raskaana vaikka syönkin pillereitä ja viimeks kun olin yhdynnässä niin käytin kortsuakin. Mulle on jo yks abortti tehty, sillon käytin miehen kanssa kortsua ja sillon hain jälkiehkäsypillerit "varmuuden vuoks" kun en syöny e-pilsuja. Eipä ollut mitään apua.
Ilmeisesti mun pitää lopettaa kaikki seksitouhut koska tuun raskaaks pelkästä ajatuksesta. Ja en halua lasta. Enkä elä suhteessa. Enkä myöskään ole siis mikään teini enää, 25-v.
Hävettää ja vituttaa kyllä taas mennä se abortti tekemään, mut minkäs teet. Saa haukkua ja valitaa ja ihan mitä vaan, ite oon täysin kyllästynyt koko aiheeseen jo, kun mulla ei tosiaan ole mitään aikomusta lasta hankkia.
Ilmeisesti mun pitää lopettaa kaikki seksitouhut koska tuun raskaaks pelkästä ajatuksesta. Ja en halua lasta. Enkä elä suhteessa. Enkä myöskään ole siis mikään teini enää, 25-v.
Hävettää ja vituttaa kyllä taas mennä se abortti tekemään, mut minkäs teet. Saa haukkua ja valitaa ja ihan mitä vaan, ite oon täysin kyllästynyt koko aiheeseen jo, kun mulla ei tosiaan ole mitään aikomusta lasta hankkia.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Noh, ei kun tuumasta toimeen sitten vaan. Saatan olla itsekin ihan samanlaisessa tilanteessa juuri nyt. Jotta seuraavalle kierrokselle sitten taas! Ainakin tietää mitä odottaa.
...kokeilisin hormonikierukkaa, yhtä varma kuin sterilisaatio. Jotkut meistä vain ovat hedelmällisempiä kuin toiset, ja joillekin vielä huonoa tuuriakin aksautuu enemmän kuin laki sallisi. Taitaa olla sinulla ikuinen toimivan ehkäisymenetelmän metsästys edessä...
Kysy lääkäriltä hormonikierukan mahdollisuutta, niitä ei synnyttämättömille naisille helposti laiteta mutta sinun tapauksessasi... tuokin haluttomuus johtuu vain siitä että se on vaikeampi asentaa jos ei ole synnytystä takana, mutta kokenut ja asiantunteva gyne sen tekee ilman mutinoita. Yksityiselle saattaa joutua menemään mutta onpahan pieni vaiva ikuiseen raskaudenpelkoon verrattuna.
***
missä synnyttäneillekin, niin kuparisia kuin Mirenaakin.
olla heikompi teho kuin yhdistelmässä pillerit ja kortsu.
Mutta tosiaan en tajua kuinka jokkut voi tulla paksuks tuplaehkäsyillä.. 2,5 vuotta ilman MITÄÄN, -ei kertaakaan edes menkat myöhässä! Voin sanoa että kyllä VITUTTAA ja masentaa niin helvetisti tällänenkin.
Niin, ettei ole aikomusta lasta hankkia...
Nyt olet jo kuitenkin hankkinut lapsen. Lapsi elää juuri nyt omaa elämäänsä. Kunnioita hänen elämäänsä.
Lopeta kiroaminen ja valittaminen. Nyt sinulla on velvollisuus lastasi kohtaan. Lapsi tekee elämällesi hyvää - ja hyvää omalla elämällään.
ehtihän niitä vastauksia tulla jo 4 ennen sitä odotettua..
odottaa:)
Ei hyvää pidä abortoida.
Eikö abortti ollut sinulle lainkaan sellainen tapahtuma, että olisit ajatellut sen jälkeen ettei "ikinä enää".
Ajattele asiaa niin, että ehkä tällä on joku oma tarkoituksensa sinun elämässäsi, että saatkin lapsen vaikka olet sitä niin kovasti vastaan.