Evinrude Moottoriksi

aloitteleva kapteeni

tällä foorumilla on ollut paljon puhetta vanhemmista evinrudeista ja niiden vioista.

Onko kannattavaa/järkeä ostaa 80-90vm. evikkaa kun kerran olisi yks 40hv evikka vm.82 tyrkyllä

onko evinrudessa enemmän ns. vikoja kuten esim. yamahassa tai mercuryssä tms...

vai onko evikka ylimääräinen peräpaino mistä on hyötyä vain ankkurina:)

Olisin myös kiinnostunut tietään yleisesti perämoottoreiden yleisistä vioista mitä voi tapahtua järvellä yms... voi myös kertoa merkkikohtaisestikkin. Tiedoista olisi minulle suuri apu

kiitosta vastanneista

12

2556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mercuryn omistaja

      Mikä tahansa Evikka on parempi kuin kolme Mercuryä.
      Tuttavapiirissä on muutama evikkamies ja niiden koneet toimivat aina. Vanhin on kymmeniä vuosia vanha 3 hepoinen kone ja sekin lähtee käyniin nykäisyllä tai kahdella. Vanhat Johnsonit olivat samoja koneita eri värisinä. Nykyiset eroavat tahtisuudellaan.
      Minun perintömerkurini on ollut ainainen päänvaiva koko ikänsä. Niin oli se isäni aikaisempikin.
      Jaappanilaiset ovat myös hyviä mutta eeviruuttaseen uskon vaikken ole yhtään sellaista omistanutkaan.

    • kelpo merkki

      Evinrude /Johnsonia voisi perämoottorina verrata 70-luvun amerikanautoon, periaatteessa yhtäläisyyksiä on löydettävissä (ehkä syynä on sikäläinen periaate "käyttää kunnon tekniikka loppuun asti").
      -rakenne hieman vanhahtava, perusrakenne monissa malleissa 50- tai 60-luvulta, mm termostaatti sopii vuosimallista 1958 eteenpäin
      -pulteissa tuumakierre, huomaa tämä työkaluvalinnassa
      -mallisarjat olleet pitkään samanlaisia joten varaosia on vielä hyvin saatavilla
      -osia voi tilata USAsta netin kautta tai Suomesta esim US Partsista Helsingin Herttoniemestä
      -yksinkertainen huoltaa ja korjata 90-luvulle asti
      -polttoaineen kulutus japanilaismerkkejä suurempi (ei kuitenkaan merkitsevästi korkeampi) mutta moottori ei ole niin tarkka pienistä huollon puutteista
      -viimeistely ei ole japanilaismerkkien tasoa mutta varaosia löytyy vanhoihinkin malleihin silloin kun japanilaismerkeillä tarjotaan "ei oota"

      Itse ostaisin mieluummin jonkun 90-luvun puolivälin Evinrude /Johnsonin vaikka näiden rakenne on sama kuin 80-luvulla. Kuitenkin huomioisin että moottori on seosvoideltu (öljy sekoitetaan polttoaineeseen) eikä erillisellä öljysäiliöllä ja pumpulla (yksi vikakohde lisää). Valitsisin kaasutinmoottorin enkä missään tapauksessa polttoaineen ruiskutuksella varustettua Ficht-tekniikkaa (tämä kokeilu vei maineikkaan valmistaja OMC:n konkurssiin ja kanadalaisen Bombardierin omistukseen). Miksi näin? Aivan iän ja käyttötuntien takia. Joku 10-15 vuotta vanha E /J on vielä iskussaan jos on ollut edes kohtuullisella hoidolla. Tosin 82-mallinenkin voi olla vähän ajettu mutta ikää on kuitenkin jo 25v.
      Tässä joitakin "vanhan konkarin" ajatuksia valintaasi varten

    • Ostamatta

      80-90vm perämoottoria ei ylipäätään kannata ostaa, ellei osaa itse korjailla. Jossain alan julkaisussa annettiin perämoottorille 10v elinaikaa. Sen jälkeen voi odottaa isompia vikoja.

      80-luvun loppupuolelta ja 90-luvun alusta en ottaisi kuin Yamahan, mutta niilläkin alkaa jo olla ihan liikaa ikää... Sen jälkeen taitaa Honda olla paras. Niillä oli jo tekniikka valmiina, kun kaikki muut vasta opetteli 4-tahti ja modernia 2t-tekniikkaa.

      Merkistä riippumatta; 25-vuotias perämoottori on ISO riski.

      • Phuuubn

        Kaikkea sitä kuulee. Et oo tainnu käydä veneellä pitkään aikaan.

        vanha perämoottori ei oo minkäänlainen riski, koska voihan sen koeajaa.

        Mullakin on 57-vuosimallin Evari, ja hyvin toimii, enkä haaveilekaan mistään uudemmasta.

        Varaosiakin saa tarpeentullen aivan helposti, ja uusia.


      • Ostamatta
        Phuuubn kirjoitti:

        Kaikkea sitä kuulee. Et oo tainnu käydä veneellä pitkään aikaan.

        vanha perämoottori ei oo minkäänlainen riski, koska voihan sen koeajaa.

        Mullakin on 57-vuosimallin Evari, ja hyvin toimii, enkä haaveilekaan mistään uudemmasta.

        Varaosiakin saa tarpeentullen aivan helposti, ja uusia.

        Poikkeuksia tietysti on ja ennenvanhaan ne tehtiin kestämään isältä pojalle ja pojanpojalle. Kyllähän uudemmatkin kestää, jos ovat hyvässä hoidossa. Harvemmille vaan tavallinen mökkiveneilijä tekee mitään syyshuoltoa isompaa.
        Koeajo kertoo, toimiiko kone nyt. Itse ostin veneen mukana 20 vuotta vanhan evarin, joka leikkasi toisena kesänä kiinni. Ei siinä mitään vikaa ennen sitä huomannut.
        Jos tykkää availla, korjailla ja pitää konetta hyvänä, niin siitä vaan. Sellaisten ansiosta vesillä edelleen näkee esim. omasi kaltaisia harvinaisuuksia. Itseni kaltaisille taviksille suosittelen uudempaa...


      • syöppö
        Phuuubn kirjoitti:

        Kaikkea sitä kuulee. Et oo tainnu käydä veneellä pitkään aikaan.

        vanha perämoottori ei oo minkäänlainen riski, koska voihan sen koeajaa.

        Mullakin on 57-vuosimallin Evari, ja hyvin toimii, enkä haaveilekaan mistään uudemmasta.

        Varaosiakin saa tarpeentullen aivan helposti, ja uusia.

        vuosimalli '59 Evari 28 hp muuten hyvä mutta painaa kovin ja bensaa menee kuin saman vuosimallin Cadillacissä. Ehkä hienoa.


      • On vain
        syöppö kirjoitti:

        vuosimalli '59 Evari 28 hp muuten hyvä mutta painaa kovin ja bensaa menee kuin saman vuosimallin Cadillacissä. Ehkä hienoa.

        10 heppanen, ja ajomäärähän kulutuksen lopulta ratkaisee. Ei tämä kone kovin paljon kuluta.

        Jos verrataan vaikka nykyajan nelitahtiseen, niin ne syö kesän aikana satakertaa enemmän, kuin tämmönen vanha kone, jolla ajetaan pari-kolme km pari kertaa kuukaudessa.

        Sehän se on näissä muotisuuntauksissa pahasti pielessä, ettei käytännön kokonaiskulutuksia oteta yhtään huomioon, vaan tuijotetaan jotain mailikulutuksia.


      • kesän aikana
        On vain kirjoitti:

        10 heppanen, ja ajomäärähän kulutuksen lopulta ratkaisee. Ei tämä kone kovin paljon kuluta.

        Jos verrataan vaikka nykyajan nelitahtiseen, niin ne syö kesän aikana satakertaa enemmän, kuin tämmönen vanha kone, jolla ajetaan pari-kolme km pari kertaa kuukaudessa.

        Sehän se on näissä muotisuuntauksissa pahasti pielessä, ettei käytännön kokonaiskulutuksia oteta yhtään huomioon, vaan tuijotetaan jotain mailikulutuksia.

        mitä sitten koneella tekee jos ei voi ajaa? pari kolme km pari kertaa kuussa voi vaikka uida niin on terveellistäkin


      • Ykä2
        kesän aikana kirjoitti:

        mitä sitten koneella tekee jos ei voi ajaa? pari kolme km pari kertaa kuussa voi vaikka uida niin on terveellistäkin

        "mitä sitten koneella tekee jos ei voi ajaa? pari kolme km pari kertaa kuussa voi vaikka uida niin on terveellistäkin"

        On vähän kärkevästi sanottu. Veneilytarve tuskin tulee tyydytettyä uimalla.

        Jos ajotarve on luokkaa muutama kerta kesässä muutama kilometri, niin vanha 2T prutku tulee halavemmaks kuin uusi vastaavan kokoinen nelari pääomakustannusten ollessa olemattomat. Sen vanhuksen huollotkin osaa suurin osa käyttäjistä itse, ei kuitenkaan varsinaisia korjauksia.
        Uusi nelari pitäisi käyttää ensihuollossa, eli kuskata jonnekin, hakea takaisin ja maksaa huolto.
        Viiden vuoden kuluttua pitäisi huolto-ohjelman mukaan vaihtaa jakopäänhihna. Kuskataan, maksetaan jed. Bensan säästökin jää olemattomaksi. Jos koneella ajetaan vähän, menee sillä vanhuksellakin vain vähän bensaa ja öljyä. Nelarissa vaihdetaan joka tapauksessa myös moottoriöljy, jolla olisi ollut ajoaikaa vielä paljonkin. Tästäkään hommasta ei kaikki selviä omatoimisesti. Parin vuoden välein öljynsuodatin (jos on) ja jos venttiilit ruuvisääteiset, niin nekin pitäisi muutaman vuoden välein ainakin katsoa. Ei onnistu kaikilta, siis jätetään tekemättä tai kuskataan ja maksetaan.

        Jäteöljyn kanssa lutraaminen ei ole kivaa, joissakin pikkukoneissa öljyn saa koneesta ulos parhaiten kaatamalla kuin kannusta. Ei kaikki halua tehdä tällaisia hommia. Omat vaatteeni olen nelarin kanssa sotkenut useammin kuin 2T-myllyssä.
        Miksi puhun vain nelarista. No jos vaihtoehtona pikkukoneessa on vanhus/uusi, niin uutta kaksitahtaria ei ole kaupan.

        OK. Se uusi kone on luotettavampi ja miellyttävämpi käytössä, mutta ei edullisempi ja vaivattomampi kokonaisuutta katsoen.


    • Anonyymi

      Minulla evikka 1995 20 hv pitkä Riki ,rungon vaimennuskumit vaihtokunnossa. Miten vaihto käy helpoimmin. tiedosta kiitollinen

      • Anonyymi

        Ehkäpä selälleen sopivan korkuiselle pöydälle, jossa värinäkumit on vapaana irrotettavaksi.


      • Anonyymi

        Miksi laittaa kysymys ikivanhaan ketjuun jatkoksi? Paremman näkyvyyden saat, kun aloitat uuden.
        Enivei, mulla evikka vm. 77 ja hyvässä kunnossa, mutta rempat itse tehtyjä, eli virtakamojen perusteellinen remppa syystä, että kovettuneet liikkuvat piuhat meni poikki ja ne piti rakentaa kokonaan uudet kumikaapelilla ja kaasarin siivous muutaman kerran, mutta vesipumpun siipi on vm 77 ja vettä lentää edelleen. Ts. vanhaa konetta ei kannata ostaa, jos on peukalot väärässä paikassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      105
      6358
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      222
      3575
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3405
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      33
      2721
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2555
    7. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2181
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1786
    Aihe