lääkärikunnan jotka eivät ole valinnoilla päässeet sisään ja ovat alansa huippuja?
Olette naurettavia :)
Olette naurettavia :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Maailman huiput, esim. USA:ssa, ovat kyllä joutuneet tekemään todella paljon töitä päästäkseen arvostettuihin lääkiksiin. Mene vähän lukemaan asiasta ja tule vasta sitten selittelemään tänne asiasta, kiitos!
Ennen kaikkea siellä Amerikassakin sisäänpääsyssä painotetaan fysiikkaa ja kemiaa, biologian ja biokemian ohella. Kuinka selität tämän?
että kemiaakin pystyy selittämään muutenkin kuin numeraaliseti..laskuja ei tietenkään..ja muita asioita voi selittää muutenkin kuin numeraalein mikä lienee nykyisen pääsykokeen tarkoitus.
Kyseessä ei olesuinkaan kemia yms tieteiden poissulkeminenvaan niiden järkeistäminen!
Jaa a..selitäpä itse kun mukamas olet noin valveutunut...minulla on itselläni ainakin 6 tuttava lääkäriä joista osa erikoistuneita kaksi kirurgiaan (USA ja Iso-Britannia) yksi sisätauteihin juuri erikoistuva (Pakistan) yksi anestesiologi valmistunut irakissa mutta työskentelee Lontoon nimekkäissä sairaaloissa ja yksi kardiologi (USA) ja vielä yksi joka opiskelee Egyptissä parhaillaan.
Jään mielenkiinnolla odottelemaan avautumistasi...
ovat vain aloittaneet opiskelut ilman mitään valintaprosessia? Tähän itse kysymykseenhän et vastaa ollenkaan!
Kyse ei ole kemian "selittämisestä" - voi hyvä ihme! Kyse on ilmiöiden selittämisestä eri kuvailutasoilla, kemia on yksi ja käsittelee ilmiöitä molekyylien tasolla. Jotta voitaisiin saavuttaa uutta tietoa, tarvitaan matematiikkaa, joka tutkii riippuvuussuhteita. Matematiikka ei siis ole mikään vaihtoehtoinen kieli, vaan looginen "työkalu" informaation tarkasteluun, jäsentämiseen ja riippuvussuhteiden osoittamiseen.
Luulisi jo koululaisen ymmärtävän tämän erotuksen? Edelleen, pääsykokeessa joutuu siis omaksumaan tiedollista sisältöä ja käyttämään - aika alkeellista - matematiikkaa joidenkin ilmiöitä käsittelevien asettetujen ongelmien eli kysymysten ratkaisemiseksi.
Tämä jälkimmäinenkin onnistuu kyllä ihan tavalliselta ihmiseltä, kaikilla meillä on peruskyky hahmottaa maailmasta myös "numeerista" tietoa.
Jos halutaan tälläisiä termejä käyttää, kai nyt jokainen järkevä ihminen ymmärtää että numeerinen informaatio on myös laadultaan erilaista, eli käsittelee esimerkiksi määriä tai todennäköisyyksiä, eikä vaihdettavissa toisenlaisen informaation kanssa päittäin?
vaaditaan huippuarvosanat fysiikassa ja kemiassa jos lääkikseen mielii. Siellähän se valintaprosessi vasta tiukka onkin.
Missä päin lääketieteen huippuja koulutetaan valikoimatta opiskelijoita mitenkään?
Euroopassa on jossain päin käytössä vuosittainen karsiminen, joka ei varmasti ole yhtään helpompi tapa valmistua lääkäriksi kuin pääsykokeet. Useimmissa maissa on kuitenkin joko todistusvalinta - eikä sinne heikoilla papereilla ole asiaa - tai pääsykokeet kuten Suomessa, tai jopa molemmat niin että vain tietyn rajan ylittävät kutsutaan pääsykokeisiin.
Egyptissä.
Kyse onkin onko suomalainen testi nauretava..ja se on....niin niin ja valikoimatta mitenkään..hehe tottakai valikoidaan...sinäpä sen sanoit...jonkinlainen..kyseessä onkin suomalaisen pääsykokeen arvostelu.
Sanopas muuten kun olet noinkin viisas että millainen on tämä kokelas.
Lukion päästotodistuksen keskiarvo 8,8
Kirjoittanut 2M( äidinkieli, englanti ja lyhyt matematiikka) ja 3C (biologia Pitkä fysiikka ja pitkä kemia) Lisäksi otti ylimääräisen pitkän matematiikan joka ei kerennyt näkymään todistuksessa kuin suoritettuna pitkän matematiikan kokeiden arvosanat 9,7,9,9.
Yleisesti ottaen kokeiden arvosanat pyörineet lukiossa 9-10 skaalassa.
Kerro minulle onko kyseinen lapseni motivoitunut lääkis kokelas vaiko täys tyhmä heinähattu jos ei kokeissa pärjää?Voitko lääkiksen pääsykokeen perusteella jakaa hänet imbesilleihin, kyvyttömiin ja loosereihin?..vai mahtoiko olla huono päivä...? :)
No vielä ei tiedä pääsikö vaiko ei sisään aika pitkälti oli samoja tehtäviä kuin vuonna -98 oli äidillä eli minulla, jolla ei todellakaan ole numeraalista päätä eikä lukiota takana mutta yliopisto opinnot lääketieteen ja sosiologian alalta ovat 3-4 luokkaa ja oikeustieteessä 2 luokaa tosin 3 päivän tenttiin luvulla kaiken kotihässäkän ohella.
Eli määritteleppä tämän runsaan taustatiedon perusteella mihin kategoriaasi kuulumme..odotan mielenkiinnolla kommentointiasi.Ah tytär lukee englanniksi kirjallisuutta esim. harri patteri enkuksi meni 3 äivässä...miten kuuluneekaan tähän ajattelin ihan kiusalla mainita.Jotkut ovat huippu tyhmiä..eikös vain?
Kirjoittanut.
edes samasta asiasta. Aika selkeästi sanoit, että muualla ei muka valikoitaisi opiskelijoita ollenkaan.
Kaikkialla maailmassa painotetaan valinnoissa samantapaisia asioita, ei kiusaksi kenellekään, vaan koska ne ovat tarpeellinen pohja tieteellistä yliopistokoulutusta varten. Tietyt kyvyt varmaankin myös korreloivat hyvän opintomenestyksen kanssa, kun kyseessä on luonnontieteitä soveltava tiede.
Tämä loppu menee nyt todella älyttömäksi ns. meriiteillä brassailuksi. En jaksa edes ymmärtää miksi itse luulet että arvosanat tekisivät kenestäkään huonomman tai paremman, tai miksi kaikkien olisi päästävä lääkikseen ollakseen fiksuja.
Näitä mustavalkoisia kategorioitasi en ala edes validoimaan, eli tekemään johtopäätöksiä kenekään itselleni täysin tuntemattoman ihmisen ominaisuuksista. Mikä on looseri? Onko se ihmisarvokin kiinni tenteissä pätemisestä?
Aika outoa tekstiä aikuselta naiselta. Anteeksi.
huolestuttaa tämä keskustelu.
Olen muuten itsekin aina ollut hyvä enkussa ja pystynyt nuoresta lukemaan kaikki sen kieliset kirjat alkuperäiskielellä. En taas ollenkaan käsitä on miksi tämä asia olisi muille merkityksellinen!? En usko että se on.
Huolestuttavaa on se, että ilmeiseti mielestäsi se on. Vai sen pitäsi olla? Haluatko siis että omanarvontuntomme on täysin muiden armoilla ja rakennettavissa vain pikkutarkalla tärkeiksi leimattujen ominaisuuksien vertailulla?
Vai vielä pahempaa, toivot että näin olisi ja ihmiset ihan todella välittäisivät yo- todistuksen arvosanoista päättäessään kuka ihminen on "jotain"?
Eikö aikuisten ihmisten tulisi ainakin pyrkiä nimenomaan mitigoimaan tälläistä joskus armotonta arvohierarkiaa jokaisella banaalillakin yksityiskohdalla mitaten?
Tämä tyyppi perustelee valintoja jollain Egyptin ja Irakin kaltaisilla kehitysmailla (olen kuullut esim. egyptin sairaaloista aika hauskoja juttuja siellä vaihdossa olleilta...sanotaan vaan etteivät ole maailman huipulla). USA:ssa ja englannissa sisäänpääsyyn vaaditaan äärimmäisen hyvät arvosanat juuri fysiikassa ja kemiassa, monesti vielä biologiassa jne. Lisäksi molemmissa em. maissa on älykkyystestin tyyppinen testi jonka pistemäärää käytetään hakuprosessissa. Ai niin ,tässä testissä on osio mm. kemiasta (orgaaninen ja yleinen), fysiikasta sekä biologiasta.
Tietysti jossain Zimbabwen lääkiksessä voi sisäänpääsyyn riittää ettei ole HIV positiivinen ja että on tietty määrä kameleita omistuksessa. Ehkä ketjun aloittajan kannattaisi hakeutua tälläisiin maihin lukemaan lääketiedettä? Tosin sitten on ihan turha puhua maailma huipulla olemisesta.
Fysiikkaa ja kemiaa painotetaan lähestulkoon kaikissa länsimaissa ja etenkin niissä maissa, joissa lääketieteen koulutus ja/tai harjoittaminen on maailmanluokkaa. Eikö tämä riitä todistamaan, että tämä valittaja on puhdasverinen idiootti?
Ei näy suomea...?
http://www.ed.gov/about/bdscomm/list/ncfmea.html
Decisions of Comparability
The countries listed below have been reviewed by the NCFMEA and found to use standards to accredit their medical schools that are comparable to the standards used to accredit medical schools in the United States. The date(s) in parentheses is (are) the date(s) of the Committee's decision(s) of comparability.
Australia (2/95 and 3/01) - Australian Medical Council (AMC)
(Note: The Australian Medical Council also accredits medical schools in New Zealand under the terms of an agreement with that country.)
Canada (2/95 and 3/01) - Committee on Accreditation of Canadian Medical Schools (CACMS)
Cayman Islands (9/02, 9/03 and 9/04) - Accreditation Commission on Colleges of Medicine (ACCM)
(Note: In September 2002, the NCFMEA determined that based on the most recent information and materials received, the standards and processes to be used by the Cayman Islands to evaluate and accredit St. Matthew's University School of Medicine are comparable to those used to accredit medical schools in the United States. However, the NCFMEA limited the period of comparability to one year. In September 2003, the NCFMEA extended the period of comparability for another year. In September 2004, the NCFMEA extended the period of comparability for three years.)
Costa Rica (3/99) - Consejo Nacional de Ensenanza Superior Universitaria Privada (CONESUP)
Czech Republic (3/98 and 9/04) - Czech Republic Accreditation Commission (CRAC)
Dominica (10/97, 3/01 and 3/07) - Medical Board/Ministry of Health & Social Security
Dominican Republic (10/97 and 3/04) - National Council of Higher Education, Science and Technology (SEESCYT)
Grenada (9/96, 3/03 and 3/07) - Grenada Ministry of Health, Social Security, The Environment, and Ecclesiastical Relations in conjunction with the New York State Department of Education's Office of the Professions
Hungary (3/97 and 3/03) - Hungarian Accreditation Committee (HAC)
India (3/97 and 3/03) - Medical Council of India (MCI)
Ireland (3/97 and 9/03) - Irish Medical Council (IMC)
Israel (9/99) - Council for Higher Education
Mexico (10/97 and 3/04) - Mexican Board for the Accreditation of Medical Education (COMAEM)
Monserrat (10/97) -See St. Maarten
Netherlands (3/98) - Ministry of Education, Culture, and Science
Pakistan (3/97 and 3/03) - Pakistan Medical and Dental Council (PMDC)
Phillipines (3/99 and 3/04) - Philippine Accrediting Association of Schools, Colleges and Universities (PAASCU)
Poland (10/97 and 9/03) - Ministry of Health/Accreditation Committee of Polish Universities of Medical Sciences (ACPUMS)
Saba (3/03) - Accreditation Commission on Colleges of Medicine (ACCM)
St. Maarten (3/98 and 3/04) - Accreditation Commission on Colleges of Medicine (ACCM)
(Note: Because of volcanic activity on Montserrat, the one medical school on Montserrat accredited by the Accreditation Commission is now located on St. Maarten.)
Sweden (9/00) - National Agency for Higher Education
Taiwan (3/02) - Taiwan Medical Accreditation Council (TMAC)
Thailand (10/98) - Ministry of University Affairs and the Thai Medical Council
United Kingdom (9/96 and 9/01) - General Medical Council
Top
Naurettavaa
Kirjoittanut: XxX_22 5.6.2008 klo 19.41
Tämä tyyppi perustelee valintoja jollain Egyptin ja Irakin kaltaisilla kehitysmailla
ILMOITA ASIATTOMASTA VIESTISTÄ!
voidaan tietyin perustein määritellä kehitysmaiksi. Määritelmä perusteista voidaan keskutella.
Rasisimi on kyllä jotain muuta, kuten yksilöön kohdistuvaa syrjintää..? Kehitysmaa ei myöskään ole - ainakaan alunperin?!- rasistinen ilmaisu.
Oletkos se sama tyyppi, joka viime kesänä räyhäsi täällä siitä, että tytär ei päässyt lääkikseen kaikista avuistaan ja osaamisestaan huolimatta? Muistaakseni tuolla äidillä oli ketjujen alkupäässä sekä lääketieteen että oikeustieteen tutkinto ja ketjujen pitkittyessä selvisi, että hän ei ollut monellakaan yrittämällä päässyt lääkikseen (se matikka...) ja ne oikeustieteen opinnotkin olivat avoimen perusopintoja.
Muutaman läpäisemättömän pääsykokeen jälkeen kannattaa harkita muita uria, jottei elämä mene pilalle pahan mielen ja ajanhukan vuoksi. Ehkäpä voisi kokeilla, pääsisikö johonkin ulkomaiseen yliopistoon, jonka pääsyvaatimukset tuntuvat enemmän omilta?
päättelet minun olevan nainen?Ja mitä sukupuolellani on tekemistä asian kanssa tai millään muullakaan henkilökohtaisella informaatiolla?
Kyse onkin siitä kuinka ja millä tavoin noita tietoja mitataan testissä..ei suinkaan siitä etteikö niitä mitattaisi ollenkaan siinä on iso ero.
Voithan kysellä maksan entsyymeistä laskukaavoilla tai ei numeraalisesti.
olekaan. Ihan yhtä hyvin olisin voinut sanoa aikuiselta ihmiseltä. Kannattaa aina keskittyä olennaiseen!
Olet kertonut täällä paljonkin henkilökohtaista tietoa itsestäsi, mm. sen että olet pyrkineen pojan äiti. Että siten.
Minun mielestäni peruslaskut kyllä ovat ihan paikallaan puhtaan tiedollisen osan lisäksi. Tuossa MCAT testissä on muita osiota, jotka on tarkoitettu ns. loogisten kykyjen mittaamiseen. Saa kai sitä eri mieltä olla?
Hehehee esimerkiksi Pakistanin lääketieteellistä koulutusta arvostetaan ja ystäväni siellä on jo valmistunut ja erikoistumassa sisätauteihin että suorittamassa MRCP(Membership of the R oyal College of the Physicians) joten kuinka voit luokitella ihmisen ja lääkärin pätemättömäksi yms kehitysmaalaiseksi tietämättä hänestä tai hänen koulutuspaikastaan yhtään mitään.
Nimittelet täällä ihmisiä idiooteiksi ja keskityt päivystämään ja ivaamaan kaikkia palstalla ja kiistelet täällä asioista.Eikö olisi aika jo hakeutua "hoitoon"?
mutta ihan sivullisenakin kuulostaa kummalliselta että syyttelet vaan muita ivaamisesta ja mikä parasta kiistelystä. Itse ilmeisesti keskustelua herättelit, eikö siihen saa reagoida ilman että keksit leimata patologiseksi tapaukseksi?
Mulla on kyllä molempia muttei tytär ole vielä edes sen ikäinen että hakisi mihinkään.Poika kyllä haki ja vasta ensimmäistä kertaa tuloksiakaan ei vielä tiedetä.
Kylläpä sinä tarkkailet ihmisiä virtuaalimaailmassa..mahtaako olla mielenkiintoista?
ja ne oikeustieteen opinnotkin olivat avoimen perusopintoja...hehe ei voi kuin nauraa..tottakai kaikissa tieteissä on perusopintoja ..ole hyvä vaan ja suoritapa perässä niitä samoja ei ole ihan helppo nakki kaltaiselle veikkaampa... :).
Avoimessa on muutakin kuin pelkkiä perusopintoja on tutkareita asti valmiiksi ihan maisterin opintojakin :)ja ihan englannin kielellä.
Voi voi pieni on maailmasi kun et kestä kritiikkiä asiasta joka ei edes sinua millään lailla kosketa.Et nimittäin ole pääsykokeitten laatija saati lääketiedettä koskaan lukenut saati edes lääkäri.Tykkäät vaan kiistellä täällä ihmisten kanssa suomi 24 taitaa olla elämäsi keskipiste?Ainakin niin monella palstalla olet häiriköimässä.
ihmisen jutut jo vähän paranoideiksi...täällä on kyllä useampikin ihminen vastaamassa. Itse en kirjoittanut visetiä johon vatstasit, mutta muistan minäkin viime vuotisen täysin samanlaisen keskustelun ja yhtä älyvapaalla tasolla liikkuneen keskustelun.
kohtaa tosiasian jota ei osaa hyväksyä alkaa se nälviminen ja henkilökohtaisuuksiin meneminen.
Nurettavuus on huonon itsetunnon omaavan henkilön ainoa puolutus ja heikko argumentii tieteellisesä vertailussa ja argumentoinnissa asiasta.
nälvii ja ketä?
nimenomaan arviota henkilökohtaisista ominaisuuksistasi ja kerrot olevasi nainen.
Sitten kun siihen vastataan, muutat taas koko asian ylösalaisin ja jopa itse antamiesi tietojen toisto riittää dikreditoimaan toisen? Hehe.
Yllä oleva kirjoitukseni on ihka ensimmäinen tässä ketjussa. En tosiaan ole lääkäri enkä opiskele lääkiksessä (olen ihan muun alan maisteri), mutta käyn kyllä lukemassa nimenomaan nämä pääsykoeketjut joka kesä. Näin hulvattomia juttuja nimittäin ei löydy muualta.
Kysymykseni oli, oletko se sama tyyppi kuin viime kesänä. Olet nimittäin yhtä ikimuistettava tyyppi kuin hänkin: noin syvää raivoa ja surkeaa kirjoitustaitoa on vaikea unohtaa. Oletko siis se sama? :)
Itse olen oikiksessa, ÄO on yli 150 ja ylppäripaperit on keskimäärin E:tä. Mutta en silti päässyt ekalla kerralla - sellaista se on. Lukiotaso ei ihan oikeasti ratkaise kaikkea loppuelämässä.
Pääsykoe on hyvä olemassa, ja varsinkin lääkiksen pääsykoe on hyvä, kun se mittaa kokonaisvaltaisesti päättelykykyä ja omaksumiskykyä. Meidän kokeemmehan on aika lailla pelkkää omaksumista.
Englannin taito ei sekään ole mikään huippu, jos Potterin lukee parissa päivässä. Useilla jo lukioikäisillä on siitä vielä paljon edistyneemmät taidot. Epäilen, että jos olisit joskus käynyt yliopistoa, ja opiskellut yliopistokirjallisuutta, et ehkä lesoaisi Potterin läpikahlaamisella.
Ja mitä tulee noihin oikeustieteen opintoihin, avoimessa ei pysty oikiksessa maisteriksi lukemaan. Jos olisit opiskellut sitä oikeustiedettä, tietäisit tämän.
ÄO yli 150? Sanopa minkä testin mukaan? Itse sain yhdestä (en muista mikä) ÄO-testistä 140 ja toisen perusteella 115.
Kovin moni ei oikikseen tai lääkikseen ekalla yrityksellä pääse.
siinä, että moni mamma pitää omaa kultamussukkaansa maailman parhaana ja kyvykkäimpänä, kun se on lukiosta päässyt läpi.
Unohtuu vaan tosiaan se, että esim. lääkikseen pyrkii yleensä joka koulusta lähinnä se parhaimmisto ja taso on kovaa, niin loogisen päättelyn, kielitaidon kuin laskurutiinien kanssa.
(Äo-testi oli Cattell & Cattell Culture Fair, Suomen Mensan järjestämänä ja tulos on virallinen.)
pidä vaan itseäni pidän vitun paljon kyvykkäämpänä kuin esimerkiksi jotain lukion käynyttä juntti apinaa joka on jo läpäissyt lääkiksen on noita tuheroita nähty työssä!
Itse olen käynyt ilman lukiota pääsykokeissa nyt siellä kävi ninun ona äpärä joka on käynyt lukion!
TYYDYTTIKÖ SINUA KULAHTANUT VANHA HUORA TÄMÄ VASTAUKSENI!?
Meillä ei pentuja lellitä!Niinkuin teillä kateellinen vitun harakka!
englanninkielisessä testissä ihan keskitasoa 120 jos vittuaivoa niin kovasti kiinnostaa ja yliopisto opinnot ovat menneet ihan nappiin joten siitä ei ole kyse ettenkö pärjäisi tai lapseni pärjäisi yliopisto tason opinnoissa.Kyseessä on aivan eri taso pääsykokeet yliopisto lukujen sijaan jollaisia ei lääkisopinnot ole.Ainakaan siellä missä niitä olen minä suorittanut!
Joten revi häirikkö persettäsi!
Miten se nyt noin kolahtaa?
Huvittavaa, että jaksat tuollaisen jälkeen vielä leikkiä moraalipoliisia muitten "ivaamisesta".
Enpä niin lähtisi lukutaidolla kehumaan..!:D:D:D
Kai nyt kaikki lukea osaa. COME OOON!!!:)
Niin ja rasismi on rotusyrjimistä. Racism -> race=rotu daaa!!!
Oletko se sama????
minuakin kiinnostaa:D:D:D
Voi että näitä viestejä on niin ihana lukea ja nauraa ihmisten typeryydelle - varsinkin kun itselleni irtosi opiskelupaikka lääketieteellisestä ensimmäisellä yrittämällä.
3xM ja 3xC ei kyllä ainakaan minun silmissäni kovin kummoinen suoritus edes ole. Tuohon ei paljoa edes lahjakkuutta tarvita ja taitaa suurimmalla osalla lääketieteen opiskelijoista olla paremmat paperit.
Olen erittäin onnellinen, että tämä nykyinen pääsykoe on olemassa ja karsii nämä pellet joukosta pois. Jos ihminen purkaa epäonnistumisensa riehumalla netissä ja syyttelemällä koetta omasta osaamattomuudestaan, niin millainen lääkäri hänestä sitten voi tulla? Tuskin ainakaan alansa huippua, sillä lääkäriltäkin vaaditaan asiallista käytöstä ikävissäkin tilanteissa ja epäonnistumisen sietoa. Jos lääkäri tekee väärän diagnoosin, ei hän voi alkaa riehuen syyttelemään potilasta, että mitäs tällä oli niin epäselvät oireet.
Hyvä äiti, haluaisin kovasti tietää, tietääkö poikasi, että riehut tällä lailla netissä esitellen hänen "saavutuksiaan"?
Minua nimittäin hävettäisi, jos oma äitini jotain vastaavaa tekisi.
Kasva aikuiseksi ja näytä pojallesi esimerkkiä, kuinka aikuinen käyttäytyy.