FM antennia etsimässä.

Moi!

Olen pitkän aikaan haikaillut stereoihini antennia koska ainoa kanava joka kuuluu edes jotenkin on YleSuomi(94.00). Stereoissani on yksi urospuolinen antennireikä antennille ja FMlle ja AMlle molemmille kaksi reikää joihin voi työntää johdonpäät. Minkälainen antenni oisi minulle sopivin?
5273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voit aluksi kokeilla metrin mittaisella johdolla jonka toinen pää on kuorittu ja sen työnnät antennireikään.

Äänestä

paras on aina ulkoantenni. onko stereoista pitkä matka antennirasialle? siitä vaan koaksiaalikaapeli.

Äänestä
  • Valitettavasti asunnossani on vain 1 antennirasia. Siitä lähtee aivan stereoiden lähelle televisioon ja tietokoneeseen. Haaroittimia on jo kaksi haittaako jos pistää johonkin väliin vaikka kolmanen ja siitä sitten stereoihin? Mikä on koaksiaalikaapeli?

    Äänestä

stereoissa vanhan matkatelkkarin antenni. Tähän kun vaihtoi toisenmallisen (uros->naaras) niin sai sopimaan radion liittimeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Purtelo kirjoitti:

Moi!

Olen pitkän aikaan haikaillut stereoihini antennia koska ainoa kanava joka kuuluu edes jotenkin on YleSuomi(94.00). Stereoissani on yksi urospuolinen antennireikä antennille ja FMlle ja AMlle molemmille kaksi reikää joihin voi työntää johdonpäät. Minkälainen antenni oisi minulle sopivin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu