Lapsellinen ja lapseton

mitenkäs näin...

Olen lueskellut näitä viestejä niin etten tiedä enää vähäisintäkään, joten pakko oli kysyä teiltä tietäjiltä; tilanne on tämä:

Olemme menossa naimisiin, itselläni 1 avioliitto takana, kaksi täysi-ikäistä lasta ja paljon omaisuutta. Tulevalla miehelläni ei lapsia ja omaisuuden määrä kohtalainen.
Millaisen avioehdon minun tulee tehdä, että eron tai kuoleman jälkeen omat lapseni perisivät minun nykyisen omaisuuteni (osin suvulta perittyä)? Eli jos on avioehto myös kuoleman varalta, niin jäisikö miehelleni mitään jos ensin kuolen? Vai pitääkö minun testamentata hänelle tms. esim asunnon täysi hallintaoikeus siltä väralta jos ensin kuolen.

Hänelle on tulossa aikanaan iso omaisuus, ja hän haluaa sen jäävän kuolemansa jälkeen lapsilleni, ei suvulleen. Mitenkäs tällaisessa tilanteessa tulee menetellä?

Hirvittävän monimutkaisia nämä asian...

2

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      >>Millaisen avioehdon minun tulee tehdä, että eron tai kuoleman jälkeen omat lapseni perisivät minun nykyisen omaisuuteni (osin suvulta perittyä)?>Eli jos on avioehto myös kuoleman varalta, niin jäisikö miehelleni mitään jos ensin kuolen? Vai pitääkö minun testamentata hänelle tms. esim asunnon täysi hallintaoikeus siltä väralta jos ensin kuolen.>Hänelle on tulossa aikanaan iso omaisuus, ja hän haluaa sen jäävän kuolemansa jälkeen lapsilleni, ei suvulleen. Mitenkäs tällaisessa tilanteessa tulee menetellä?

      • mitenkäs näin...

        selkeästi osasitkaan asian selittää! Kiitos erittäin paljon sinulle ja hyvää alkanutta kesää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      274
      10116
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      219
      5823
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5336
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4969
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3256
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2632
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2509
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      14
      2352
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      374
      2129
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      27
      2075
    Aihe