maanantaina olisi pitänyt alkaa menkat. ei alkanut. tein raskaustestin seuraavana päivänä, näytti haaleaa viivaa mutta selkeämpää kuin haamu viiva. tein seuraavana aamuna toisen testin. näytti selkeämpää punaista. eli positiivista.mutta silti tuntuu jotenkin epätodelliselta. lapsi olisi toivottu kyllä. pe menen verikokeisiin. viimeiset menkat alkoi 8.5.08 harrastin seksiä 20 p ja 23p toukokuuta. kumpi olisi mahdollisesti ollut se hedelmöittynyt??
mitä mieltä olette?
pikkukisuli
111271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
vaan sano, että isukki-ehdokkaita on vähän liikaa!!! Isyys selviää siten vasta vauvan synnyttyä verikokeella.
olimme just varpajaisissa tuohon aikaan, minut raiskattiin. en uskaltanut puhua kenellekkään tuosta ja nyt pelkään että lapsi ei olekkaan mieheni
varpajaiset? Eikös niitä juhlita vain miesporukalla tuoreen isän kansa?
olen 18 täytän 19. joo yleensä vietetään mies porukalla mutta tuolla oli kaikki tuoreen isän kaverit
joka sinut raiskasi? Missä miehesi oli tuolloin?
Nyt jutelemaan kolmisteen tilanteesta! En kyllä ymmärrä, että miten sait koottua itsesi raiskauksen jälkeen ja olemaan poikaystäväsi edessä kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan!
PROVO...
muka raiskattu... eikä kertonut kenellekkään... tuskinpa vain...
puhua miehellesi ja tehdä rikosilmoitus! (jos tämä on totta) Voi olla, että puhun höpöjä, mutta luullakseni isyyden voi tuossa tapauksessa pystyä selvittämään aikaisemmin, mutta se voi olla vaarallista lapselle. En ole varma onko se mahdollista, olin vain lukevinani jostain. Mutta sinun täytyy miettiä haluatko mahdollisesti kantaa vieraan miehen lasta. Mutta ennen kaikkea sun on puhuttava miehellesi ja tehtävä rikosilmoitus.
Tiesitkö, provo, että monikaan nainen ei puhu raiskauksesta?
t. yksi niistä.
tilanteessa on raskauden takia varmaakin aihellista keskustella aiheesta?
Sillä, jos siitä ei nyt keskustele (vaikka se vaikeaa olisikin), niin jos käykin niin, että vauvan isä onkin se raiskaaja , niin hei haloo! Kuinka moni enää siinä vaiheessa uskoo juttua raiskauksesta?!
Itse pidin tuon kokemuksen omana tietonani aika pitkään, mutta olin hermostunut ja välillä jopa aggressiivinen, - että kyllä jotain yleensä näkyy ulospäin.
Epäilen kyllä itsekkin provoa, sillä luulisi, että ikäiseni ihminen käsittää ottaa edes jälkiehkäisyn tapahtuman jälkeen, jos ei rikosilmoitusta tee (mikä on valitettavaa). Olin itsekkin tuolloin vuorokauden melko sekava (mielialat heittelivät), mutta kyllä järki sen verran leikkasi, että mahdollinen raskaaksi tulo tulee ensikädessä ehkäistä ja olin silloin ketjun aloittajaa reippaasti nuorempi.
Tai jos nyt syystä, tai toisesta jää ehkäisyt jälkeenpäin tekemättä, niin apua hakemaan, - tuskin kukaan haluaa saada väkivallan seurauksesta lasta.
riippuu aivan kuukautiskierrosta!