...kymenlaaksolaisasukkaat, että minkä tasoisessa sairaalassa Kotkassa me joudumme käymään vaivojamme hoitelemassa tai tutkituttamassa? Nimittäin keskussairaala on sitä, mitä sattuu olemaan, jos sinne nyt on saatu edes kunnon päteviä, kokeneita ja osaavia lääkäreitä pikkurahalla houkuteltuakaan, koska sehän on päivänselvää, että pätevät, eteenpäinpyrkivät ja fiksut, erikoistuvat lääkärit hakeutuvat yliopistollisiin keskussairaaloihin jo sen takia, että yliopistollisten sairaaloiden kaupungit ovat kaikkine mahdollisuuksineen ja palveluineen monipuolisemmat.
Oletteko
ajatelleet...
4661
0Äänestä
Vastaukset 4
Vanhimmat
...osata tehdä oikeaa taudinmääritystä, vaan arvailujen varassa hoidellaan huono-oloista potilasta jonkin aikaa, ja sitten kun potilaan olo vaan heikkenee, niin sitten on pakko kuljettaa ambulanssikyydillä tai -helikopterilla Hesan suuriin sairaaloihin, joissa tauti lopullisesti selviää, ja alkaa oikeat hoitotoimenpiteet mahdollisine leikkauksineen, mutta monen monta kertaa liian myöhään. Potilas siis kuolee liian hitaan taudin määrityksen aikaansaamien viivytyksien vuoksi; koska keskussairaala ei ole osannut hoitaa alunalkaenkaan potilasta oikein, vikaan menneen diagnoosin vuoksi. Olen kuullut ja nähnyt em. tapauksia jo liian monta, että usko ja luottamus on kertakaikkiaan mennyt Kotkan keskussairaalan tasoon.
Vuosia sitten siellä kuulema toimi ulkomaalainen lääkärikin, jolla ei ollut edes pätevyyttä leikkailla potilaita, mutta kului vuosia ennenkuin asia huomattiin.
Hesassa on lääkärit kun ameriikassa
sinne missä saatte sitä itsellenne kelpaavaa hoitoa. Turha täällä on parkua!
Vai oletteko pers´aukisia paskanjauhajia?
pers`aukisia, mutta onhan täällä kulmilla heitäkin, jotka ovat tosiiiköyhiiii, mutta nythän ei ollutkaan siitä kyse, että onko ihminen varakas vai ei, vaan kyseisen keskussairaalan hoidon tasokkuudesta. Tuonne Koksiinhan kiikutetaan kaikki sellaiset tapaukset seutukunnasta kuitenkin, jos vielä on tajuissaan ja tolkuissaan niin paljon, että saadaan Koksissa virvoiteltua jonkinasteiseen kuntoon, koska ei tuonne Hesan isoihin sairaaloihin, joissa sentäs jotain osataankin ja ymmärretään enemmän potilaan vaivoista heti viedä paitsi tosipahojen onnettomuuksien uhrit, ja ne tapaukset ovatkin asia erikseen; Töölöönhän silloin viedään ja heti.