Se EI OLE (tällä kertaa) lopeta tupakointi! ;) vaan että järjestä vuosittainen HAKOMAJAJUHLA kotonasi/kotipaikkakunnallasi! Vaikka aina kesäisin suviseurojen aikaan.
Sinne voisivat ex- vl:t tulla juhlimaan vanhoillislestadiolaisuudesta vapautumistaan. Onhan juutalaisillakin lehtimajajuhla, oliko se nyt erämaavaelluksen muistoksi? Vanhoillisuudessa olo on varmaan aikamoista hengellistä erämaata, ja siitä kun pääsee Elävän Veden lähteelle, niin johan on aihetta juhlia? Vai mitä tuumaat? ;)
Sinne voisivat ex- vl:t tulla juhlimaan vanhoillislestadiolaisuudesta vapautumistaan. Onhan juutalaisillakin lehtimajajuhla, oliko se nyt erämaavaelluksen muistoksi? Vanhoillisuudessa olo on varmaan aikamoista hengellistä erämaata, ja siitä kun pääsee Elävän Veden lähteelle, niin johan on aihetta juhlia? Vai mitä tuumaat? ;)
Vastaukset 18
Vanhimmat
>> järjestä vuosittainen HAKOMAJAJUHLA
Mikäpäs siinä, jos vain löytyy osallistujia riittävästi. Katsotaan sitten kun tuo virtuaalimaja saa enemmän tuulta purjeisiinsa.
"vanhoillislestadiolaisuudesta vapautumista" voi juhlistaa Hakomajan Ex-vl Foorumilla jo nytkin:
http://hakomaja.net/keskustelu?func=showcat&catid=21
Oma juttunsa toki on, että ex-vl:t eivät ole mikään yhtenäinen joukko. Ainoa yhdistävä tekijä on entinen uskonliike. Siitä on puolestaan voitu lähteä niin monesta eri syystä. Osalla on loppunut usko Jumalaan kokonaan ja osa on joutunut lähtemään nimenomaan entisen uskonsa vuoksi. Jälkimmäisiä löytyy lähes kaikista muista uskovaisten joukoista.
Silti... Ex-Jehovan todistajillakin on tiiviitä yhteisöjä. Miksei ex-vl:illäkin voisi olla?
Nyt on ainakin yhdenlainen "turvapaikka" tarjottu, jossa voi vaihtaa ajatuksia siitä mitä vl-yhteisöstä lähteminen on tuonut tullessaan ja solmia kontakteja kohtalotovereiden kanssa. Jos siinä syntyy mielenkiintoa tavata toisiamme livenä, niin mikäs sen mukavempaa - mukana olen:) Edetään kuitenkin askel kerrallaan.
taida löytää kohtalotovereita Hakomajasta.
Olen itse lähtenyt pois vl-liikkeestä, koska uskoin toisin, mutta minulla ei ole ollut koskaan mitään veeälliä vastaan. Saatan kyllä kritisoida heitä ja heidän oppiaan, mutta tunnepuolella on syvä kiintymys omaan kasvuyhteisöön, eikä vl-ihmisten kanssa ole ollut ongelmia.
Koen, että näitä myönteisiä kokemuksia en voisi tulla kertomaan Hakomajaan. Saisin vain vihaiset hyökkääjät kimppuuni.
ja varaan yhden puolen tunnin pouhen yhteiseti sovitusta aiheesta.
Jussi
>> Koen, että näitä myönteisiä kokemuksia en voisi tulla kertomaan Hakomajaan. Saisin vain vihaiset hyökkääjät kimppuuni.
Minäkin allekirjoitan tämän osuuden viestistäsi:
>> minulla ei ole ollut koskaan mitään veeälliä vastaan. Saatan kyllä kritisoida heitä ja heidän oppiaan
Melperi hoi, minä muistan sinut. En tiennyt sinusta silloin mitään. Jos olisin tiennyt, olisi voitu jatkaa keskustelua pitempäänkin.
Törkeimmät harhaopit lestadiolaisuudessa. Tule esittämään ne meille sakastiin. Koetamme sitten valaista asioita porukalla ja et pitäisi niitä sitten enää törkeinä, vielä vähemmän harhaoppisina.
Terveisin: kanssasi jutellut puhujaveli
Toivottavasti et ole feikki. En yleensä feikkiepäilyjä esitä. Seuraava kommenttini on joka tapauksessa sille henkilölle, jonka kanssa keskustelin Nivalassa.
----------------
Kiitos kutsusta. Yllätit minut. Muistan vieläkin ilolla sitä pientä keskustelua, jonka kävimme Nivalassa. Muuan vl-mies tarjosi ystävällisesti autonsa meille rupattelupaikaksi. Keskustelumme sujui leppoisissa merkeissä. Mutta kun kaksi herrasmiestä kohtaa toisensa, niin mitäpä siinä turhia riitelemään. :))
Sievin osalta en osaa sanoa vielä mitään varmaa. Kesän ohjelmat eivät ole vielä kokonaan lyötynä lukkoon. Viime kesän suviseurat olivatkin tässä ihan lähellä Valkealassa ja sinne olisin mennyt, mutta olin juuri samaan aikaan Lontoossa seuraamassa Wimbledonin tennisturnausta.
Sievi on siis toistaiseksi mietintämyssyssä.
Kaikkea hyvää ja Jumalan siunausta Sinulle elämäsi poluille! Viimeistään taivaassa tavataan.
Terv.
Melperi
Kirjoitat asiallisesti, ja Melperi vatsaa samoin, Herrasmiehiä.
Tuo vain ihmetyttää, tule sakastiin??? On hieman asetelma, että istuitko muurahaispesään ja kun tiedetään SRK;n fundamentalismi, on todella tyhmää tulla yksin puolta kymmentä VL puhujaa vastaan. Tulos on tiedossa, jos ei yksin kerran voi kohdata oman ”jumalansa” kanssa, jos sitä ylipäätään on.
Sakin hivutus on ollut aina tehokas ase. Keksi jotain muuta.
Mahdollinen feikki kirjoittaa vain omaksi vahingokseen. Jumala näkee kaiken.
Nyt lähden ajelemaan Pohjanmaalle.
Tuletpa tai et, niin hyvää kesä joka tapauksessa.
Taivaassa toivottavasti tavataan.
Ei meidän kanssa tarvitse herrastella, olkaa ihan vapaasti.
Tätäkin palstaa tullut vähän luettua ja nyt äkkäsin sinut täältä.
Erikoiset tapaamiset ja keskustelut jäävät aina mieleen.
Minulla on siellä parin kesän tauvon jälkeen palvelusvuoro lauantaina. Oleppa kuulolla
Puhujaveli
on noin kova usko, ei meidän tarvitse miehiä pelätä, ainosataan pahoja Henkiä.
Amen
Nyt täytyy myöntää että tämä koko "entinen vl"-asia ei ole lainkaan minua koskeva aihe ja sekaannun näihin keskusteluihin ulkopuolisena, vähän asiattomana jolla pitäisi varmaan olla pääsy kielletty. Paremminkin kuulun niihin jotka ovat saaneet välttyä vanhoillislestadiolaisuudelta vaikka vl-tartuntaa on esiintynyt lähisuvussa.
Niin tuosta tarjoilusta, sopisivatko KATKARAVUT? Vai oliko tämä liian paha?
>> Niin tuosta tarjoilusta, sopisivatko KATKARAVUT?
Ilman muuta tuo tarjoilu olisi ehdottoman osuva tilaisuuden luenteeseen;D
Nämä aiheethan ovat ihan kaikille vapaat, että et sinä mikään "ulkopuolinen" ole. Sitäpaitsi jotenkin muistelen että olisit lähtenyt ulkomaille sukulaistesi vl-painostusta vähän niinkuin "pakoon"? Vai muistanko väärin?
"Sitäpaitsi jotenkin muistelen että olisit lähtenyt ulkomaille sukulaistesi vl-painostusta vähän niinkuin "pakoon"? Vai muistanko väärin? "
Suunnillen noin, ja niillä teilläni olen edelleenkin. Mutta mitä täältä olen ihmisten kertomuksia lukenut, niin minun kohdallani painostus ei ollut läheskään yhtä hirveää ja konkreettista.
Juhlahuoneistosta sitten. Hakomajahan oli violla ja VIRHEILLÄ peitetty. Ajattelin että juhlasaliksi kyhätyn korsun/majan voisi koristella vaikka ilmaa täyteen puhalletuilla kondomeilla.
Liian arkista näin ex-vl:lle.
Haluan nostalgisen koristelun. Mitähän se voisi olla? Huoneen keskelle kyhätty suviseuraportti, jossa lukee "Katso Jumalan maja ihmisten keskellä", vai miten se nyt meni.
Kyllä Hakomajassa on tilaa myös vl-myönteisille kirjoituksille. Kaikenlaisille on tilaa! Vl-uskovaiset voivat kirjoittaa sinne esimerkiksi sellaista kritiikkiä jota eivät rohkene ehkä omissa piireissään esittää. Se voi toimia varaventtiilinä! Ja vl-uskon jättäneet voi muistella yhteisön hyviä puolia. Ihan vapaasti!