Moi!
Olen melkolailla aloittelija vaeltajana ja haluaisinkin mielipiteitä suomen vaellusreiteistä... siis sellaisista valmiiksi merkityistä.
Mikä on paras? Miksi?
Parhaat reitit
7
1489
Vastaukset
- Joe
Riippuu vähän missä asut, mutta pohjosemmasta päin ainakin Hossa on hyvä aloittelijalle. Sinne on hankala päästä yleisillä kulkuneuvoilla, mutta jos oma auto, niin ei ongelmia.
Hossa on kohtalaisen pieni, mutta siellä on kaunista maastoa ja yleensä rauhallista.
Toinen hyvä reitti on Karhunkierros. Reitti on kylläkin aika kulunut ja hyvät kengät ovat ehottomat. Niin ja siellä on porukkaa sitte enemmän.. yleensä.
Pohjoisesta sitten Hetta-Palla ja Saariselkä ovat käymisen arvoisia, mutta ensiaskelia on hyvä ottaa jossain muualla.
Iso-Syötteelläkin kuullemma on ihan hyvät reitit. Ja toinen mikä on, niin Riisitunturi.
No kuitenkin. Toivottavasti jotain valaistusta. VAlitettavasti en tiedä etelän vaellusreitteistä mitään, koska veri vetää pohjoiseen =) - yksinvaeltelija
Ehdottomasti !
Upeat avotunturimaisemat, selkeä reitti ei eksymisen vaaraa, autiotupia ja laavuja tulipaikkoineen löytyy samoin kuin vesipaikkoja runsaasti, ei tartte kantaa juomavettä.
Aikaa kannattaa varata 4-5 päivää.
Muitakin vaeltajia on muttei syksyllä kovinkaan paljon. Syyskuussa syytä varautua jo lumisateisiin. - Mira
Moi!
OOn ollu kaks kertaa vaeltamasta koulun kautta. Ollaan oltu kevolla ja lemmenjoella koulusta syksyllä. Kevolla oli ainaki tosi hienot maisemat mutta se on vähä rankka. Lemmenjoella vaellettiin suurin osa ajasta metsässä. Suosittelen Kevoa. - jalkanen
Sellaisia päivän reissuja on hieno tehdä tukikohdastaan esim.Jerisjärveltä voi tehdä mahtavan reissun Keimiötunturi-Sammaltunturi.Käväistä Särkitunturilla päivän reissun.Huikean hienot maisemat.Jotku väittää jopa Suomen hienoimmiksi maisemiksi,jotka sieltä avautuvat.
Pallaksella on muutaman kilometrin lenkkejä tuntureihin Hetta reitin ohessa.
Pyhätunturi,Luosto ym ym nykyisin on lähes kaikkialta luonto- tai tunturikeskuksista mukavia vaihtoehtoreittejä.Lapissa on hyvin opastetut reitit.Ei muuta kuin Lappiin!
Kesällä kiertelin etelä-keski-Suomessa.Ovat kyllä valovuoden päässä verrattuna Lapin reittien merkitsemisiin ja opasteluihin.Koli mm aivan surkea opastus reiteillä.
Ei heti eka reissulla tarvitse mitään 100 km:n lenkkiä tehdä,ajan kanssa sitten vaativimpiin,kun kuume pahenee. - antti
Karigasniemen puolelta Kevon reitille.Rutkajärveltä voit valita Kuivin reitin
joka yhtyy Kevon reitille.Njangoaivin ja Kuivin
kämpillä voit yöpyä,mutta teltta on välttämätön.
Palailet takaisin Rutkajärven kautta
jos olet jättänyt auton lähtö paikan parkkipaikalle.Varaa aikaa ainaskin 4 päivää.Tosi
upeita paikkoja mm.Fiellun putous. - Anonyymi
Reitit dyydöt läpi hujtu at autoon ,sänkyjen ja lakanoiden jne kautta saadaan keljuilut reitille onko edes yhtään avointa reittiä FI
- Anonyymi
Ei voi enää mennä sinne kun siellä liikkuu 6 suurta ja nälkäistä sutta!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144