Jalan venähdys - kauanko kestää

huolestunut omistaja

Koirani teloi oikean takajalan viimeviikon maanantaina ja on siitä asti nilkuttanut kolmella jalalla. Kipeää jalkaa käyttää maassa kun seisoo tai kävelee hiljaa ja silloinkin tassun toisella reunalla. Kävin kuvauttaa heti tapaturmapäivänä ja luunmurtumia ei kuulemmma ole. Kuvat on itselläni, mutta maallikkona en ymmärrä niistä taivaallistakaan! Siispä kuinka kauan kestää venähdyksen jälkeen kun koira alkaa ottaa taas jalkaa normaalisti. Tulisiko jo huolestua ja käyttää uudestaan lääkärillä! Eläinlääkäri pyysi näyttämään jos ei pariin viikkoon ala kävelemään ja antoi lääkityksen jota vieläkin annan (metacamia). Niin koirani on 18 viikkoinen Jack Russell Terrierin pentu.

2

7883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.n.n.a

      Itelläni oli beagle aikoja sitten ja se venäytti jalkansa.. Parisen viikkoa siinä taisi mennä että käveli taas normaalisti "nilkuttamatta".

      Mutta jos koira on innolla lähdössä lenkille ja leikkii muutenkin paljon eikä anna jalkan häiritä menoaan niin minun mielestäni ei kannata huolestua.. Kyllä huomaat koirastasi jos se jalka tosiaan on kipeä.. Koira ei mielellään liiku ja ulvahtaa aina kun laskee jalan maahan.. Mutta jos olet sitä mieltä että eläinlääkärissä kannattaisi piipahtaa niin käy ihmeessä, parhaitenhan me itse omat koiramme tunnemme..

    • ontumiseen

      Kannattaa yrittää pitää täysin levossa koira se 2 viikkoa tai niin kauan kuin siinä on oireita. Luulen, että menee ohi parissa viikossa, jos pentu jo varaa sille jalalle ja kuvissakaan ei näkynyt mitään murumia. Älä anna pennun riehua ja hyppiä nyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      5929
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      129
      3975
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3959
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3673
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2517
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2224
    8. 33
      2179
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2121
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      445
      1831
    Aihe