Lahjoista

varatonkaveri

Hääpari oli laittaut että saa muistaa, rahalla ja tilinumeron mutta että yhessäolo on tärkeintä :).

Tulen häihin kaukaa, ja mulla on taloudellisesti TOSI tiukkaa. Miten menettelen häälahjan suhteen..

5

1224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ketjun aloittaja

      että en yövy, heidän luonaan, kyseessä ruokahäät, pariskunta pieni tuloinen, mutta ei yhtä köyhä kuin mä :)

      • mitään

        Kutsusta voi mielestäni päätellä, että hääparille on tärkeintä vieraiden läsnäolo (niin kuin useimmille hääpareille). Lahja ei siis saa olla se syy miksi jäät pois. Askartele kauniskortti ja kirjoita siihen vaikka itse keksitty runo. Lahjan voit unohtaa. Ja hääpari varmaantietää, että et ole kovin varakas.


      • omatekemä
        mitään kirjoitti:

        Kutsusta voi mielestäni päätellä, että hääparille on tärkeintä vieraiden läsnäolo (niin kuin useimmille hääpareille). Lahja ei siis saa olla se syy miksi jäät pois. Askartele kauniskortti ja kirjoita siihen vaikka itse keksitty runo. Lahjan voit unohtaa. Ja hääpari varmaantietää, että et ole kovin varakas.

        Lahjakortilla hääpari saa esim. ikkunanpesun tai muun askareen, jonka voit lahjoittaa - saat lahjan antamisen ilon ja heille palveluksestasi hyvän mielen!


      • J&M

        Hyviä ehdotuksia olet saanut. Käytä vain luovuuttasi. Ehdotan.. Vie jotain kuitenkin, askartele ja ideoi. Keksit kyllä jotain sinun näköistäsi:)

        Itse juhlimme syksyllä ja meilläkin on valmis koti ja monta lasta. Emme tarvitse oikeasti mitään ja se on myös kerrottu ystäville/suvulle. Muistavat, jos haluavat, kun matkalle ABC-saarille lähdemme. Meille tärkeintä on pieni intiimi porukka, jonka kanssa vietämme illan saunoen ja aamupalan jälkeen suuntaamme kukin omiin koteihimme. Lapsia on kaikilla ja asiat suunniteltu sen mukaan:)

        Unohtakaa hääparit ja vieraatkin turha tiukkapipoisuus. Onnea ja iloa elämään!


    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,...

      ja jos tiedät hääparin pitävän vaikka saunomisesta niin miksipä et voisi vaikka tehdä parit saunavastat/vihdat
      On lahja ja ainakin ikimuistettava ja mikä parasta täysin omalaatuinen eikä melko varmasti toista samaa tule

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      63
      4878
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      28
      3686
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3330
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      78
      2285
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1889
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1551
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1512
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      313
      1401
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1393
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1300
    Aihe