Näpistelyn seuraukset?

Näpistelin kaupasta ja jäin kiinni. Olen alle 14v. Kaduttaa paljon ja pelottaa että ottaako ne poliisit vielä jotain yhteyttä tai jotain? Jääkö se merkintä rikosrekisteriin n. 5 vuodeksi? vai voiko se poistua sieltä aikaisemmin? Ja vaikuttaako tämä tuleivaisuuteeni tai kesätyöpaikkoihin?
41064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Levittääkö se kauppa mun kuvaa tai kertooko joillekin muille kaupoille että tämmöistä on tapahtunut. Että kehtaako näyttää naamaa enää missään kaupassa?

Äänestä

Näpistelystä ei tule merkintää rikosrekisteriin. Ei vaikuta juuri mihinkään työpaikkoihin vaikka rikosrekisterimerkintöjä tulisikin. Hyvin harvassa työpaikassa tarkistetaan rikosrekisteri, ja suurin osa merkinnöistä poistuu 5v kuluessa, joten vanhat rötökset ei tule koskaan työnantajan tietoon. Minullakin on rikosrekisteri nykyään puhdas mutta jos työnantajat saisivat tietää niistä niin yksikään ei palkkaisi minua mihinkään, sen verran on rekisterissä ollut merkintöjä, niiden lisäksi tuhansia rikoksia joista en ole koskaan jäänyt kiinni.

Äänestä

nuori, niin et ole rikosoikeudellisesti vastuussa teoistasi. Poliisin sisäisissä rekistereissä tiedot näkyvät ns. historiatietoina, mutteivät vaikuta mihinkään. Rikosrekisterimerkintää ei näpistyksestä voi tulla edes aikuiselle.

Ainoa "seuraamus" voi olla se, että sosiaaliviranomaiset ottavat yhteyttä vanhempiisi.

Nuorena sitä tulee tehtyä kaikkea vähemmän fiksua. Pääasia, että opit nyt etkä tee vastaavaa enää jatkossa.

Äänestä

... jos eivät ottaneet yhteyttä vanhempiin tai sossuun. Poliisin rekisterissä homma kyllä säilyy, ja sillä on merkitystä, jos sekoilet toiste.
Koeta ny muistaa toi! Mä ainakin! Ei sillä nyt mitää merkitystä vielä ole.
Sit vielä semmonen, että jos yli 16wee saat jonkun tuomion, nii nuo hommat kaivetaan esiin ihan 0-vuotiaasta asti. Elikkä kantsii olla ihan siisti, ettei koko elämä mee futuurissa ihan varpaanväliksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöööööööööööööö kirjoitti:

Näpistelin kaupasta ja jäin kiinni. Olen alle 14v. Kaduttaa paljon ja pelottaa että ottaako ne poliisit vielä jotain yhteyttä tai jotain? Jääkö se merkintä rikosrekisteriin n. 5 vuodeksi? vai voiko se poistua sieltä aikaisemmin? Ja vaikuttaako tämä tuleivaisuuteeni tai kesätyöpaikkoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu