Geofysiikka

Pantsa

Jos jollakin on kokemuksia geofysiikan opiskelusta, niin voisiko hieman valottaa alaa yleisellä tasolla? Esim. millaista opiskelu on, millä tiedoilla ja taidoilla pääsee opiskelemaan ja pääsykokeet?

1

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salmo salar

      Opiskelemaan pääsee helposti, mutta muiden luonnontieteiden tapaan itse opiskelu ei ole helppoa. Geofysiikkaan kuuluu usein pakollisena sivuaineena fysiikka ja tämä on tuottanut monille opiskelijoille harmaita hiuksia. En tosin tiedä johtuuko tämä kurssien vain opiskelijoiden tasosta. :)

      Muuten geofysiikka on ainakin matemaattiselta tasoltaan helpompaa kuin normifysiikka, jostain teoreettisesta nyt puhumattakaan.

      Geofysiikka jakaantuu kiinteän maan ja vesivaipan linjaan. Eli jos esimerkiksi tulivuoret, maanjäristykset, meret tai jäätiköt kiinnostavat, voi ala olla sinulle sopiva. Muista kuitenkin, että kysymyksessä on geoFYSIIKKA, eli opiskelu ei muistuta mitään lukion mantsaa, vaan paljon matikkaa ja fysiikkaa on luvassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11881
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6293
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      174
      5215
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      56
      4967
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4418
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3906
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3405
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1937
    Aihe