Olen 22 -vuotias nainen ja syönyt Diane nova -pillereitä jostain viime lokakuusta saakka. Kevääseen mennessä iho oli tosi hyvässä kunnossa, mutta nyt viimeisen kuukauden aikana on tapahtunut jokin ihme takaisku, näppyjä tulee koko ajan lisää (erityisesti suun ympärille ja poskiin kuten ennenkin). Pelkään, että kohta olen taas alkupisteessä, vaikka ei tilanne vielä ihan niin huono olekaan, kuin mitä se oli viime syksynä.
Käyttämissäni kosmeettisissa tuotteissa ei ole tapahtunut muutoksia, samoja apteekin pesuaineita ja kasvovesiä meikkejä käytän kuin ennenkin, joten tästä muutos ei voi johtua. Ainoa muutos, minkä keksin, on että olen nyt toista kuukautta syönyt sinkki & piimax c -tabuja, joiden tosin pitäisi parantaa ihon kuntoa. Kummallista.
Onko kenelläkään muulla vastaavia kokemuksia, että pillerit olisivat alkaneet "menettää tehoaan" jonkin ajan syömisen jälkeen? Mitähän tässä pitäisi tehdä... odotella vai mennä lääkärille? Ehdin jo olla niin innoissani siitä, että minulla hetken ajan oli parempi iho. :/
Kiitoksia mahdollisista vastauksista!
Käyttämissäni kosmeettisissa tuotteissa ei ole tapahtunut muutoksia, samoja apteekin pesuaineita ja kasvovesiä meikkejä käytän kuin ennenkin, joten tästä muutos ei voi johtua. Ainoa muutos, minkä keksin, on että olen nyt toista kuukautta syönyt sinkki & piimax c -tabuja, joiden tosin pitäisi parantaa ihon kuntoa. Kummallista.
Onko kenelläkään muulla vastaavia kokemuksia, että pillerit olisivat alkaneet "menettää tehoaan" jonkin ajan syömisen jälkeen? Mitähän tässä pitäisi tehdä... odotella vai mennä lääkärille? Ehdin jo olla niin innoissani siitä, että minulla hetken ajan oli parempi iho. :/
Kiitoksia mahdollisista vastauksista!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pii voi pahentaa aknea, se on todettu Viviscal puristeiden yhteydessä. Jätä vaan pois ne tabut, et menetä mitään ja näet sitten auttoiko.
Ei kai niiden tehon pitäisi heikentyä koska hormonien kautta ne vaikuttavat ihoon. Onko sulla muuten tutkittu munasarjat ultraäänellä? Kun mulla oli just samalla tavalla suun ympärillä ja poskissa finnejä, olen myös aikuinen nainen ja multa ultrattiin munasarjat. Diagnoosi oli polykystinen munasarjaoireyhtymä. Ja jos sellainen todetaan ja on esim. ylipainoa niin ylipainon tiputtaminen voi auttaa noissa miestyyppisissä oireissa joita PCOS:n yleensä kuuluu.
Okei, täytynee koittaa josko auttaisi tuon piin poisjättäminen. Hyvä tietää, että se voi olla syy tähän koska olen tosiaan aika äimän käkenä tämän syyn suhteen.
Ei multa ole tutkittu munasarjoja. Ehkäpä, jos tämä vielä jatkuu marssin tohtorille ja kysäisen mm. tuosta polykystisen munasarjaoireyhtymän mahdollisuudesta. Toivottavasti ei kuitenkaan mitään tuollaista, näköjään voi aiheuttaa mm. lapsettomuutta.
Söin ensin 3kk cypretyliä, joka on diane novan rinnakkaislääke ja iho alko ihan kivasti paranemaan. Menin sitten hakemaan seuraavan 3kk pillerit ja apteekissa vaihdettiin toiseen, halvempaan rinnakkaislääkkeseen, oiskohon ollut joku vreya (en oo ihan varma nimestä) niin ihon paranenminen loppu siihen ja finnejä tuli entiseen malliin. Sitten 3kk päästä sain taas cypretyliä ja finnit alko taas vähenee. Sen jälkeen oon syöny vaan cypretyliä ja iho on ihan ok. Aika hassua, kun niissä pillereissä on ihan sama vaikuttava aine...
en jaksa uskoa ihosi huononemisen johtuvan rinnakkaislääkkeeseen vaihdosta, koska vaikuttavat aineet ovat samat. Omat diane novani vaihdettiin jo ensimmäisen kuurin jälkeen vreyaan ja en huomannu minkäänlaista eroa, ainakaan huonompaan suuntaan. Nytten iho on jo huomattavasti parempi, kiitos kesän. Pyrin myös käyttämään vähemmän meikkiä ja puhditamaan ihoa kosteuttavilla ja hoitavilla tuotteilla. Kannattaa ottaa huomioon kaikki mahdolliset vaikuttajat.