turha vouhotus liito-oravista joutaa romukoppaan, niitä on metsissä jokapuolella maata. Niistä on vaan tehty lyömäase kehitykselle, jos joku rakentaminen ei mielytä jotain henkilöä, löytyy pippureita maastosta välittömästi. Omasta pihastakin voi löytyä liito-orava kun kohdalle sattuu sopivasti, laittakaa vaikka jonkunlainen tutkimus ja laskenta levinnäisyydestä(viherpiipertäjät metsiin laskemaan,samalla vois törmätä susiin ja karhuunkin)
liito-oravat
ei enää suojeltava laji
3185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Laskettu on ja onneksesi voin todeta että tätä eläinpopulaatiota ei ole enää jäljellä niin että se kanta säilyisi.
Harmikseni en vain ole koskaan siihen karhuun tai suteen törmännyt vaikka kuin korpeen olen mennyt. Toivottavasti törmäilen.
harvoin näihin luonnonvartaisiin espalla päiväaikaan törmää,viherpiipertäjät ei espaa pitemmälle osaa mennä eikä pimeellä ollenkaan (pimeellä liito-oravat ja sudet liikkuu)tai sit ne on sokeita, kuuroja ja pirun tyhmiä. ei muuta kun ihan äkkiä OIKEAAN METSÄÄN MARS MARS, sieltä niitä löytyy. Toivottavasti sanovat kättäpäivää oikeen viimesenpäälle et huomaat mikä on petoeläin.
Että tuo kättäpäivää sanominen mahtaa jäädä väliin, ku ei se taida kuulua Ursus Arctosin tai Lupus lupuksen luontaiseen habitaattiin! Ja Espasta tosiaan, että on sitä maailmata sen ulkopuolellakin, ja sieltä jokaisen pellen kannattaisi luontoon käydä kontaktia ottamassa.