Tervehdys,
itseäni maatmetsä-tieteellisessä eniten aiheena kiinnostaa kotieläintiede (sekä ravitsemus että jalostus) ja olen sille alalle suunnitellut pyrkiväni.
Olen kuitenkin Helsinkiläissyntyinen tyttö, eikä varmaan ihan heti opiskelujen jälkeen ole mahdollisuutta toteuttaa sitä unelmaa että muuttaa kauas pöndelle ja oman farmin pistää pystyyn, niin työllistyykö pk-seudulla tai lähiympäristössä (nurmijärvi,hyvinkää,järvenpää.. koko uusimaa?) kotieläintiedettä opiskellu? Millaisissahan työpaikoissa he toimivat?
Työllistyminen
5
1949
Vastaukset
- täältä
http://www.helsinki.fi/animalscience/opiskelu.html
linkit jalostus ja ravitsemus
Böndelle ei tarvitse farmia perustaa. Jos sellainen on haaveenasi, hae esim. Mustialan maatalousoppilaitokseen agronomi-linjalle. Yliopistossa tutkitaan, tehdään tiedettä.
http://www.tammela.fi/portal/matkailu/historialliset_nahtavyydet/mustiala,_hamk/ - kiinnostaisi tämä
itse pääsin kotieläintiedettä opiskelemaan, aloitan kuitenkin vasta syksyllä 2009. Millaisissa ammateissa kotieläintieteilijät esimerkiksi voivat olla? en löydä sivuilta kuin että suunnittelu, neuvonta, markkinointi hallitus opetus, jo joo, mutta siis haluaisin ihan konkreettisen nimen jostain työpaikasta. ja toisekseen, kuka tietää mitä kaikkia eläimiä viikissä on, ja onko siellä oppilaiden omia eläimiä, vai ovatko kaikki koulun?
- maasikka
Eikö löydy ketään joka osaisi vastata? :\
- jotain...
Viikin opetusnavetassa on tietääkseni vain "yliopiston" eläimiä.
Kotieläintieteilijät tutkivat esim. rehun sulavuutta. Yksi koe voisi olla seuraavanlainen: kun heinä (tuleva säilörehu) on saavuttanut tietyn D-arvon (liittyy sulavuuteen) se korjataan pellolta ja siitä otetaan näytteitä, joista mitataan rehun ravinnepitoisuus. Sama voidaan tehdään 10 pellon heinille. Myöhemmin rehu(t) syötetään koenavetan lehmille, katsotaan miten hyvin maittaa ja tutkitaan millainen vaikutus lehmän elimistöön, maidon tuotantoon jne.
Tässä opetusnavetasta:
http://www.helsinki.fi/yliopistolainen/2007/08/artikkeli2.html - jotain...
jotain... kirjoitti:
Viikin opetusnavetassa on tietääkseni vain "yliopiston" eläimiä.
Kotieläintieteilijät tutkivat esim. rehun sulavuutta. Yksi koe voisi olla seuraavanlainen: kun heinä (tuleva säilörehu) on saavuttanut tietyn D-arvon (liittyy sulavuuteen) se korjataan pellolta ja siitä otetaan näytteitä, joista mitataan rehun ravinnepitoisuus. Sama voidaan tehdään 10 pellon heinille. Myöhemmin rehu(t) syötetään koenavetan lehmille, katsotaan miten hyvin maittaa ja tutkitaan millainen vaikutus lehmän elimistöön, maidon tuotantoon jne.
Tässä opetusnavetasta:
http://www.helsinki.fi/yliopistolainen/2007/08/artikkeli2.htmlJalostuksen työtehtävistä, FABA taitaa olla Suomen suurin alan yritys:
http://www.faba.fi/fabalab/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41654Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51432- 261256
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es49888Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70862Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35842Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4757