Kemia on naurettavaa

hahhahhaa

Oli järkyttävä shokki lukea yliopistolla kemiaa.
Työkurssit (ainakin ensimmäiset) ovat satojen liuosten sekoitteluja ja sakkojen vertailua (ja tiskaamista!), ja jo orgaanisen kemian peruskursseilla (varsinkin toisella) pitää opetella hillittömiä määriä reaktioita ulkoa. Ja atomien ja molekyylien rakenne / termodynamiikka on ihan vitun vaikee ymmärtää.

Lähdin vittuun koko laitokselta.
Suuri määrä ihmisiä sieltä ei oikeasti osaa mitään, menevät vain kursseista läpi opettelemalla esimerkkitehtävät ja kopioivat toisten työraportteja.
Jos haluat oikeasti oppia siellä paljon ja hyvin, niin saat käydä paljon luennoilla ja laskuharjoituksissa ja miettiä ja lukea ihan vitusti.
Ei voi vain lusmuta niinkun nykyisissä opinnoissani.

Huom! Jos olet hyvä lukion kemiassa, niin se ei merkitse YHTÄÄN MITÄÄN!

4

1533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xatcom

      Moi ! Minusta sinun aseenteesi on väärä ja ainoa este sinun tutkintosi edistymisen kanalta suorittaa .
      Opinnot tosin pitää ottaa siten että aurinko paistaa eikä vain jää pälyilyksi jälki seuraamuksena iso itku .
      Vertailu toisiin miten he edistyvät opinnoissaan osoitti tietynlaista ( sairautta ) tee siis sinä samoin jos sinua sillä vielä kiinnostaa olla .

      Kun et joudu koskaan työpaikan työntekijöiden kanssa samaan kahvilaa huoneeseen niin ketään ei tule pätemään sinulle minäkin osaan tiedätkö mikä tämä on CmH2m 2 O2> m CO2 (m 1) H2O
      O2 = 2m 2 koska H2O:ssa (2m 2)/2 > 2m/2 2/2 = m 1 on kerroin .
      CH2 2m m 1=(3m 1) > 2x(3 1)/2 = 3 m 1 jokin hapen kerroin .
      Niin tiedätkö mikä tämä on jokin mikä sinua ehkä askarrutti ?
      Niin mikä tämä on kahviossa jos et tiedä niin moukkamaiset duunarit hehkuttavat jotain Einsteiniä Böööööö .
      Se on vähän kurjaa kulla heidän joskus olleistaan samoista mahdollisuuksista ja miettiä sitä älyä mikä on mennyt hukkaan kun he vain ovat tyhmän tyytyväisiä siihen mitä jumala suo onhan jumala suonut aivotkin mutta niin mutta .

      Eivät teekkaritkaan vastaa vaikka kysyisi koska on ensinmäinen TKK koulu päivä loman jälkeen siihen tokaisevat odota kunnes tulee se heidän viimeinen päivä kun koulut siis alkaa .

      Tulimmekin tulokseen älä murehdi toisesi tietämyksistä pidä vain itsestäsi huolta ja tee se minkä pitää mutta se mitä muut tietävät älä puutu siihen .

    • mullakin

      En jaksanu käydä luennoilla, raportteja kopsasin toisilta, vanhoja tenttejä keräilin tms. Aika helpolla sitä valmistuu kemistiksi. Omalla kohdalla varsinainen opppiminen ja ymmärtäminen on tapahtunut töissä ja jatko-opinnoissa.

    • ex-kemisti

      lähdin kemian laitokselta. En nähnyt sitä yhtään mielekkäänä, että kursseista pääsee läpi kopsaamalla muilta. Jos oikeasti halusi ymmärtää ja oppia jotain olis varmaan pitäny kuluttaa kaiket päivät ja yöt lukemiseen tai sitten olla super älykäs. Toiset kyllä siellä näytti melko hyvin pärjäävän ja ymmärtävän jotain mutta minä ainakaan en vaan yksinkertaisesti pärjännyt vaikka lukiossa sain aina kymppejä kemiassa ja muutenkin hyvä koulussa.

      • ex-kemisti

        siis piti kirjoittaa että kursseista pääsi läpi VAIN kopsaamalla muilta. En myöskään nähnyt mielekkäänä kun toiset kurssit oli niin vaikeita että ihmiset uusi samaa tenttiä jopa viidettä kertaa...minä en ainakaan halua tuhlata aikaani noin vaikka olis hyvä palkka ollu kemistillä ja lukiossa ainakin kemia tuntui jopa tosi kiinnostavalta, mutta kyllä kinnostus lopahti...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      214
      2829
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      126
      2702
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1773
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1332
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1308
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      861
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe