Olen 44 v. mies, ja edelleen poikamies, ikisinkku.
Ihan tyytyväinen olen elämääni, kaikesta huolimatta.
Olen huomannut asian, joka ei mua varsinaisesti häiritse, mutta on aika jännä sinänsä. Naiset, varsinkin ikäiseni ja myös vanhemmat, jonkin verran myös nuoremmat, suhtautuvat minuun aika halveksivasti, siis ikään kuin olisin jonkinlainen ihmishylkiö, ei noteerata mitenkään heidän taholtaan, ei sen puoleen, en sitä noteeraamista kerjääkään, mutta ollessani noin 10-15 vuotta nuorempi, suhtautuminen oli paljon myönteisempää.
Varsinkin sukulaisnaiset kohtelevat kuin halpaa makkaraa, ilmeisesti heidän mielestään se, ettei ole pariutunut ja tehnyt lapsia, tekee heidän silmissään minusta täysin mitättömän miehen ja ihmisen.
No, niin kuin sanoin, en tästä stressiä ota, mutta ehkä tämäkin selittyy jollain sosiobiologialla, en ole jatkanut sukuani, olen siis darwinistisessa mielessä epäkelpo yksilö.
Ihan tyytyväinen olen elämääni, kaikesta huolimatta.
Olen huomannut asian, joka ei mua varsinaisesti häiritse, mutta on aika jännä sinänsä. Naiset, varsinkin ikäiseni ja myös vanhemmat, jonkin verran myös nuoremmat, suhtautuvat minuun aika halveksivasti, siis ikään kuin olisin jonkinlainen ihmishylkiö, ei noteerata mitenkään heidän taholtaan, ei sen puoleen, en sitä noteeraamista kerjääkään, mutta ollessani noin 10-15 vuotta nuorempi, suhtautuminen oli paljon myönteisempää.
Varsinkin sukulaisnaiset kohtelevat kuin halpaa makkaraa, ilmeisesti heidän mielestään se, ettei ole pariutunut ja tehnyt lapsia, tekee heidän silmissään minusta täysin mitättömän miehen ja ihmisen.
No, niin kuin sanoin, en tästä stressiä ota, mutta ehkä tämäkin selittyy jollain sosiobiologialla, en ole jatkanut sukuani, olen siis darwinistisessa mielessä epäkelpo yksilö.
Vastaukset 44
Vanhimmat
On monia syitä muitakin kuin se että olisi geneettisesti huono.
- Ujous, epäsosiaalisuus,
- Köyhyys
- Erilaisuus, joukosta poikkeavuus
- Epäonnistumiset, sairaudet onnettumuudet
Mm tällaiset asiat saavat naiset pitämään sinua huonona, mutta ne eivät kuitenkaan johdu huonosta perimästäsi, vaan olet myös ympäristön ja henkilökohtaisen historiasi tuote.
minäkin suhtaudun epäluuloisesti mieheen joka on tuo ikäinen ja ei naista tai naissuhteita laisinkaan.
Panee epäilemään että miehessä o jotain pahasti vialla?
No, tuo ajatus, että on jotain vialla, niin se on aika rahvaanomainen ajatus, siis jos elämän tarkoitus sun mielestäsi on parisuhde ja jälkeläiset, ja sitä ei ole saavuttanut, niin totta kai on jotain viall.
Jos ei pysty juoksemaan sataa metriä aikaan 9,95 sekuntia , niin siinäkin ihmisessä on jotain vialla, sun logiikkasi on siis tätä.
On mittapuu, ja jos ei ole mittaa saavuttanut, niin vikaa on, mutta se on sitten eri asia, mikä se mittapuu on, ja kenen asettama, ja miksi, ja miksi pitäisi saavuttaa ne mittapuun odotukset.
No, ei mua sekään kyllä häiritse, jos joku ajattelee mussa olevan jotain vikaa, en mun elämäni tarkoitus ole myöskään se, että yrittäisin todistaa ympäristölle, että ei minussa mitään vikaa ole, jos ei saa naisia kiinnostumaan itsestään ja se lasketaan viaksi, niin sitten olen siinä suhteessa mielihyvin täysin viallinen yksilö.
40 ja ei naissuhteita ole ollut vielä laisinkaan.
Olet jo mennyttä kauraa.
Sinulla on o piintyneitä tapoja joista et enää luovu kenenkään naisen tähden.
Usko pois, tiedän sinun ikäisesi poikamiehet ja kuinka he suhtautuvat naisiin.
Usko pois, sota on jo menetetty.
Älä välitä sukulaistätien mielipiteestä, ovat vain kateellisia vapaudestasi.
Vapautta ei kannata vaihtaa mihinkä tahansa naiseen. Pidä taso korkealla!!!
Toivottaa sinkkuäiti jossa myös jotain vikaa, kun ei miehille kelpaa;)
Ihan samat ongelmat on yksinäisellä naisella. ;)
miehet ei vaan ymmärrä hyvän päälle;))))
Kuules feikki. Älä kuvittele mitään elämästäni. Sitä paitsi olisi parempaakin tekemistä näin syntymäpäivänä kuin katkeroituneen, vanhemman naisen kanssa riidellä.
Pienenä vinkkinä.. Tavataan IRL:ssä silloin kuin vähiten sitä odotat ;)..
Taidan tunnistaa tapauksen ;).
feikki-valitus koskaan lopu?
Etkö voisi kirjotta rekattuna, jos tuo rattus-nikki on niin pyhä sinulle 'huokaa*
Paha kohmelo?? Eikö löytynyt kantapaikastasi sopivan renttuja miehiä? Mahdollisesti veikö joko nuorempi potentiaalisen tapauksen?
Nyt saat sitten jatkaa yksin valitustasi. Seuraavaksi teet luultavasti aloituksen palstan rappiotilasta? Tai taas noita rekkautumattomia aloituksia, kuten ehkä tämäkin? Voisit käyttää jotakin multinikeistäsi vaihteen vuoksi. Yhtähän käytät täällä säännöllisesti.
Myönnän itselläni olevan jonkun asteista nettiriippuvuuden aiheuttamaa vainoharhaisuutta.
Vanhapiikahan jos kukaan on arvostettu henkilö! Toisin kuin jotkut lössöt akat, jotka vain lisääntyvät eivätkä muuta osaa eikä muuhun pysty.
Minä nostan vanhoillepiioille mielessäni hattua!
melko vähissä naispuoliset ystäväni, jos valitsin heidät mainitsemasi perustein. ;)
Kiitos kannustavasta vanhapiika arvonimestä!
Kuules feikki. Aina kun kääntää selkänsä mummot hyppivät silmille :D.
Ystäviä ei valita. Jotenkin he vain tulevat elämään ja pysyvät siinä.
tää olikin tää elämännarinan kertoja.
Kaikille tiedoksi, jos tulee MINUN nimimerkillä lisää viestejä, on ne jonkun muun. Lähden nyt viettämään syntymäpäiväjuhlaani :D
Kakkuvaihe on jo ohitettu. Oli muuten vadelmakermakakku. Lähden vasta noin yhdeksän aikoihin. Kuka nyt ulos lähtisi liian aikaisin?
hankkia ihan oma elämä?
ettei vatsa kasva entisestään, oikealla rattuksella kun ei vatsavaivoja liiemmin ole vain feikeillä se turpoaa kateellisuuden vuoksi, nassukin leviää ;D
Ja hän pärjää omanikäisten parissa, miten on feikin laita?
Pikkuinen moka kröhm, maistoinhan makoisaa vadelmatäytekakkuasi, hienot olivat antimet :DDD
Muist ottaa ylijäämäpoikamiehiltäkin puhlarinumerot mua varten, ko et voi niitä kaikkia huolii, pliis pliis
Onnea vaan nuorehkolle rattukselle(saaks noin nuorekkaat olla täl palstal) ja tosi mukavaa illanviettoa teille, lähetä kamuille terveisii :DD
Mutta vastauksesi meni nyt alkuperäiselle, ei se mitään. En aio syödä, enkä juoda liikaa ;D
Ystäviä on riittävästi, yksinäisyys ei pääse vaivaamaan.
Mutta tulin juuri syntymäpäivä juhlilta ja tiedän kyllä mikä on kenellekin mennyt ja niin tietää rattuskin, koitahan jo keksiä jotain muuta puuhastelua, vaikka jokin oikea seuralainen?
het kohta kun sinun valokuvaasi näytettiin,meni raventeli ihan tyhjäksi:(.Ei jäänyt kuin joku puolisokea ukko,soitanee sulle myöhemmin.
ei mene hyvin (rattus) :DDD
voit kuvitellakaan:)
Just vietin päivän tosi komeen ja ihanan miehen kanssa kesästä nauttimassa.
Saathan sinä reppana toki sanoa viimeisen sanan jos se sinut onnelliseksi tekee, ei täällä enää ole yhtäkään joka ei näkisi omituisten touhujesi läpi. Suurin osa on poistunut jotta saisit yksinäsi ahertaa.
Noin nyt lähetät sen viimeisen sanasi ja sitten menet ottamaan lääkkeesi, eikös? Ja kaikki on hyvin taas ;DDD
komee ja ihana,mutta sokee ja tyhmä?
Klup,nappi huuleen koska se helpottaa:).
Sinulla se on toista,lääkkeetkään ei enää auta?
Paremmin kuin koskaan. ;D
eikös sun pitäny lähteä ulos juhlimaan :)
Ei ollut tarkoitus lähteä mihinkään ;D
Palattu.. Tilannetiedotus.. Lahti on täynnä ulkopaikkakuntalaisia, mikä tekee ulkona olon entistä kiinnostavammaksi.
Toisaalta oli pirun kylmää terassi-ilmaksi, joten ehdin käväistä useammassa paikassa yksi terassi ja neljä muuta paikkaa. Toisaalta joka paikassa en juonut. Lähinnä tsekkasin.
Kuullostaa tavaltasi toimia :). Siis viettää aikaa lähikapakassa ja järjestellä toisten asioita.
Epäilen, että olet kuullut moneen kertaan sanan luonnehäiriöinen. Kuinka monta kertaa sitä pitää sinulle toistaa monelta taholta, ennen kuin haet itsellesi apua?
kuinka monta lukijaa kiinnostaa sinun juomisesi :(
Vastaus tulikin toiselle Rattukselle. Ehei, meidän häirikkö on Varsinais-Suomesta ;).
Ihan samanlailla kohdellaan sinkku naista (45).
Outo olen kun ei ole edes lapsia, yh-äidit ovat melko suosittuja miesten keskuudessa, olen huomannut.
Saati sitten naisilta saamani kommentit: "mikäs sinun on kun ei ole lapsia huolehittavana ja miestä kärtyämässä, et tosiaankaan tiedä mitään elämästä. Helppohan se sinun on kun saat kaiken tehä ja olla niinkuin itse tahot." Ja voi se lista on ihan loputon joka minulla on heiän mielestään paremmin, ja koskaan ei saisi olla totinen tai huholissaan mistään, kun eihän minulla voi olla mikään huonosti koskaan kun ei minulla ole sitä "perhettä".
Miehetkin suhtautuu minuun kummallisesti, ilmeisesti pelokkaasti. Johtunee siitä kun en tarvi miestä pikku korjaushommiin tai renkaan vaihtoon, enkä muutenkaan osaa olla kanamaisen avuton.
Mutta ei se haittaa, olen tottunut olemaan näin ja sillä hyvä. Ja näin vanhemmiten naljailut ja kommentit menee toisi vauhdilla ohi, mitäpäs niistä välittämään.;)
rahakkaita ovat, minun mieleeni ainakin on vanhat pojat. eivät marise avioeroistaan, eikä ekot maksamattomista elatusmaksuista. oiva mies ottaa ja turvallinen ei heti ala kihloja rustaa.
...siis miksi naisten pitäisi olla kiinnostuneita ikisinkusta?
Myös todellisen tuntuisia tunteita, Eivät feikkaa ja loukkaa naisia vain siksi, että exääkin/exiä sai kohdella ihan miten itseä huvitti. Monasti jos herra on ollut enemmällä kuin yhdellä, niin silloin enemmänkin kannattaa huolestua, että mihinkälie gigoloon on törmännyt.
On helppo aloittaa alusta avoimin tuntein puhtaalta pöydältä.
Lähipiirissäni on yksi ikuinen poikamies vakiintunut ja tasapainoisempaa suhdetta saa etsiä eronneista. Ja muuten totta miehellä on paljon rahaa jokusia osakkeita sielä sun täällä. Hänellä oli aikaa poikamiesvuosinaan säästellä.
En siis lähtis pistämään yhtäkään ihmistä eri asemaan omien kuvitelmieni vuoksi. Siihen ei luulisi monella olevan edes varaa.
saattaa vaivata ympäröiviä ihmisiä kuten myös suorapuheisuus ja ehyt voimakas minä vrt tappelevat virtaset jotka joutuvat karsimaan omaa itseään tullakseen toimeen parinsa kanssa.
Tämä siis oma havainto nettikeskusteluista eronneiden naisten kanssa. Moni arvostaa rehellistä ja suorapuheista miestä (keskusteluissa ja ilmoituksissa) vaan kun aika koittaa niin niitä pieniä valheita ja kiertelyitä tulee vastaan, suoria vastauksia ei saa, miksi jos itsekin sitä arvostaa ilmoituksessaan? -kyllä aikuisten ihmisten pitäisi kyetä keskustelemaan asioista suoraan. Tai sitten on mullakin ollut se huano tuuri vai mikäseoli?
Ihmisiä vaivaa pahiten, olettaminen ilman parempaa tietoa ja tuntemusta.
Liiat sanat joskus ovat turhaa,eleet ja avoimuus kertovat totuuden.
Älä perusta arvioitasi nettikeskusteluiden saldoon, sanoja on niin helppo ladella umpimähkään.
Ja jokainen etsii sitä "parasta" mutta kun ne samat eivät riitä kaikille ja joskus on helpompaa ottaa vähemmän paras tutustumisen alle ja saattaa jopa tuntua enemmän omanlaiselta ihmiseltä.
Kyllä sitä löytää jos oikeasti halua on, rimaa alemmas vain, onnea etsintääsi.
alkuperäisen viestin ongelman ratkaisuun riittäisi hyvin pitkälle peiliin katsominen: puhdas tukka ,puhtaat hampaat, puhtaat vaatteet ja avoin hymy. Tätä nykyä törmää haiseviin miehiin etenkin erittäin ylipainoisissa.
Mielenkiinnosta: miksi korostat aihetta ylipainoisista miehistä? Henkilökohtaista?
Totta puhtaus ja siisteys pitäisi kuulua yleissivistykseen, mutta niin ei aina ole, mutta tuskin yksin vanhanpojan ongelma? ei ole pyykin- ja selänpesijää?
ryppyiset vaatteet taas saattavat olla*
Kovastipa tämä ketju on kerännyt vastauksia.
Niin, ei mulla muuta lisättävää ole kuin se, etten ole kumppania etsimässä, ja todennäköisesti en tulevaisuudessakaan tee mitään toimenpiteitä kumppanin löytämiseksi, viihdyn erittäin hyvin omassa seurassani, ja myös muutamien ystävieni seurassa, ja seurustelukumppania en siis kaipaa, niin että tämä tästä, hyvää kesän jatkoa kaikille.