Nora Beach Resort & Spa - ympäristö

Kattis*

Heippa!

Ko. hotelissa olleet tai siinä lähistöllä pyörineet (esim. Coral Bayssa olleet); mitä kaikkea hotellin lähistöltä löytyy? Se on kauempana Chawengista jne. mutta onko hotellin lähistöllä silti ruokapaikkoja, baareja yms?

Hotellilta on oma kuljetus muutaman ekrran päivässä Chawengille, eli onko aina pakko menneä sinne, jos jotain haluaa syödä/shoppailla? Olettaen tietenkin, ettei halua syödä hotellilla. Ja tuo kyyditys keskustaan, onko ollut toimiva? Mihin se jättää porukan Chawengilla, miten usein kulkee jne.?

5

962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samui matkailija

      Coral Bay on täysin syrjässä ja pieni paikka. Ei shoppailua eikä baareja, mitä nyt hotellissa pikkuisen. Se sopii perheelle rauhallisena paikkana, mutta ei nuorelle menevälle. Myös vaikeaksi menee jos on riippuvainen hotellin kyydityksistä. Skootterin voi vuokrata hotellista ja liikkua helposti minnepäin vain (4eur/pv), huonona puolena liikenne vilkasta ja vaarallista.

      Suosittelisin Chaweng tai Lamai Beachia, ja keskeistä sijaintia niin ei tarvitse käyttää taksia. Taksi tulee kalliimmaksi mitä säästää asumisesta syrjäisellä sijainnilla. Betonista tehdyt jalkakäytävät ja tienvarret ovat todella kuumia paikkoja, ei edes paikalliset viitsi pitkiä matkoja niillä kävellä. Mukavinta on kun kaikki on lähellä eikä tarvitse odotella kyytejä. Itse pidän moottoripyöräilystä siksi matkustelen Samuin saarelle. Kaikista mukavin lomailu paikka mielestäni! Vapaa ilmapiiri ja mukavia ihmisiä, illalla menoa riittää. Äääh... Pitänee katsoa taas uutta reissua sinne Samuille :-)

      • Kattis*

        Kiitos vastauksesta :) Ei myö kyllä mitään säästetä siinä, että Noraan mennään, paljon halvempia hotelleja olisi löytynyt Chawengilta kyllä. Mutta kyseessä on häämatka joten haluttiin vähän rauhallismpi hotelli, jossa on kiva kuherrella :) Ollaan ensin 4yötä Bangkokissa, joten siellä shopataan jne. Mutta onko tosiaan niin, ettei siinä ympäristössä ole yhtään mitään?


    • uudestaa

      samui ja jopa kyseinen hotelli on niitä harvoja paikkoja jonne menisin uudestaan.
      Hotelli oli tosi siisti ja palvelu täydellistä.
      Syrjässähän se on, mut lavataksit kulkee koko ajan, eikä maksa matkaan nähden mitään.
      Ite kuljin mopolla kyseisen välin, kävellä sitä ei viitti. Palveluita ei oo lähellä oikeestaan mitään.

    • SairaanHYVÄhoitaja82

      Helou =) Olin rakkaani kanssa helmikuussa 2 vk:a coral bay:ssa, aivan taivas lomakohteena =) Haluan nukkua rauhallisessa ympäristössä ja rannalla ihanan rauhallista ja kaunista. nopeasti tien varresta pääsi chawengiin, joskus jopa käveltiin iltalenkkinä keskustaan, ei matka eikä mikään.
      Älä missään nimessä häämatkakohteena mene chawengin hotelleihin...
      Muuten coral bay hotellissa aivan unelma amatasma-spa-kylpylä (kirjoitinkohan oikein) jossa oltiin hoidoissa romanttisissa hoidoissa yhdessä ja tietty minä useita kertoja yksin!!!....menisin heti sinne takaisin=))))))
      ihanaa lomaa teille =)

      • Kesä 09

        Mekin oltais vaimokkeen kanssa ensi kesänä lähdössä ja juuri tuota Nora Beach Hotel&Spa:ta ollaan katseltu.Ja nyt oli mukava kuulla että sopii hyvin häämatkakohteeksi :)
        Kirjoitelkaa ihmeessä lisää jos jotain sanottavaa/vinkkejä löytyy! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      295
      5505
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      71
      5069
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4176
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3504
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3133
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      73
      3016
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2197
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2138
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2088
    Aihe