Katolta tippuminen

Helikkä

Olisko kellään tietoa mistä löytyisi todella hyvä ortopedi? Mieheni (39v.)tippui viime marraskuussa omakotitalon katolta. Onni onnettomuudessa oli, että tuli jalat edeltä, mutta vasemman jalan kantapää pirstaloitui. Jalka oli kipsissä kolme viikkoa, jonka jälkeen varaamiskieltoa ym.
Maaliskuussa 2008 todettu, että murtumaan on jäänyt jossain määrin virheasentoa. Luutuminen on tapahtunut loppuun saakka. Paikallisen sairaalan lääkäräiden mukaan mihinkään erityistoimenoiteisiin ei kirurgiselta puolelta enää ole tarvetta. Mies ei kuitenkaan pysty normaalisti kävelemään ja kivut on kovat. Asumme pienessä kaupungissa Itä-Suomessa, mutta nilkan vammoihin erikoistuneet ortopedit kiinnostavat myös Helsingistä.

1

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä vaan

      Hei,
      en tied ortopedeistä, mutta vältä ainakin vakuutuslääkäri-ortopedejä, jotka löytyvät mm.
      googlettamalla. Ja esim. Stockaa vastapäätä.

      Tiesithän, että noissa ongelmissa voi olla myös fysiatri paikallaan?
      Ortopedihän on leikkaava lääkäri, joten jos ei enää tarvitse leikata, fysiatri taitaisi olla se oikeampi paikka.

      Etsiskele netistä ja kun olet varaamassa, kerro tilanne ja varmista, että olette menossa juuri jalkoihin erikoistuneelle vastaanotolle, oli se sitten ortopedi tai fysiatri. Ja ettei kyseessä ole vakuutuslääkäri, vaikkei välttämättä olekaan vakuutusasia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3693
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3599
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3340
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3312
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1758
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      87
      1370
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1313
    Aihe