HEi!
Ostin akvaarion hilavitkuttimineen työkamulta ja nyt kun sitä kasailen niin tuo suodatin näyttää kyllä aikansa eläneeltä.
Mikä olisi hyvä suodatin ja voiko netistä tilata jostain?
Akvaario 80 x 40 x 30 cm.
JA upotetaanko koko suodatin veteen vai pitääkö yläosa jäädä vedenpinnan yläpuolelle...tuossa vanhassa on 2 imukuppia yläosassa ja siitä päältä lähtee sähköjohto...
Suodatin..
2
602
Vastaukset
- hoitaja
Vaikka tämä vanha suodatin näyttäisi aikansa eläneeltä, voi se toimia hyvinkin, vaihdat vaan suodatinaineen (joo, en muista mitä se on oikealta nimeltään). Ja upota se suodatin veden alle, moottori menee pinann yläpuolella rikki. Uusia suodattimia saa esim. akvaarioon.fi:stä, altaasi on vajaa 100 litranen, osta suodatin sen mukaan, ja ota huomioon myös tuleva kalasto. Itse en tosin lähtisi uutta hankkimaan, jos vanha toimii.
- fish KING
Joo, niinko hoitsu tossa tokas, kannattaa käydä akvaliikkeessä suodattimen kanssa ja kysellä siihe uutta suodatinmateriaalia.
Jos ei löydy voi vastaavan väsäillä mattosuodattimeen tarkoitetusta suodatin levystä jota voi ostaa tarvittavan määrän osaavalta akvakauppiaalta tai tilailla netistä.
Suodatinta ei suinkaan kannata upottaa kokonaan veden alle vaan jättää sen suulake osa niin pintaan kuin mahdollista että se saa veden pinnankin liikkeelle. örimään turhaan kuivana, SE saattaa rikkoa moottorin mutta sekin on hyvin epätoden näköistä sillä moottori on samanlainen kuin muutkin sähkö moottorit joita kääytetään kuivissa olosuhteissa.
Moottori ei mene siitä rikki.
Akvaariota tyhjennettäessä kerran viikossa ja vaihdettaessa puolet akvan vedestä siis, suodatin tulee sammuttaa täksi ajaksi ettei se pääse pyJos virtaus tuntuu kovalta voi suodattimen virtauksen voimakkuuttakin säätää siinä olevalla mekanismilla tai suutin osalla (kts. suodattimen suutinta) tai suuntaamalla virtaus kohti lähelle takalasia jolloin virtaus voimakkuus osuu ensin lasiin ja sitten kulkeutuu akvaarion poikki toiseen päähän.
Kalojen kuuluu jaksaa uida akvaarion koko pituudelta, ne eivät saa jäädä kyhjöttämään akvan taka osaan kun eivät jaksa uida.
Jos suodatin ei nyt kuitenkaan toimi hanki uusi, n. 300l/h vettä kierrättävä sisä suodatin, jokin EHEIMin 2000 sarjanenkin ulkosuodatin olisi tässäkin tapauksessa oiva ratkaisu, jäisi kaloille lisää tilaa uida ja massatilavuus joka on hyvin tärkeä kokonaisuuden kannalta, kasvaisi viisinkertaiseksi mikä on siis kalojen terveydenkin kannalta ehdoton asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986378KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3575897Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602853Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072298Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071978- 1251774
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191643Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811310- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331128