sain tutulta jotain kelloköynnöstä ja aluksi sijoitin sen paikkaan, missä se kasvoi vain hiukan ja väsyi. Viimekesänä siirsin sen toiseen paikkaan ja se viihtyi hyvin ja kukki eka kertaa kauniin vanhan lilan värisin kellokukin.
Nyt niitä alkuja tulee joka hiivatun paikasta!!! köynnös päätti levitä ihan metri tolkulla. Olen kiskonut niitä, kitkenyt niitä ja aina vaan jostain putkahtaa lisää.
Köynnöstä on kohta joka naapurissa, sillä sitä mukaan, kun olen ne saaneet juuriltaan on naapuri ojentanut auttavan kätensä.
Mikä riivatun köynnös sellainen valkojuurinen mahtaa olla?
Kukki loppukesällä ja katoaa talveksi.
Joku kelloköynnös
10
1727
Vastaukset
- Sanroosa
Onko köynnöksesi lehti sydämmen mallinen ja kukka torvimainen, kirkonkelloa muistuttava?
Ostettuamme talon, pihassa oli sellainen köynnös valmiina mutta valkokukkainen, elämänlanganksi kutsuvat. Juuri oli valkoinen ja todella sitkeä.
Köynnös levisi marjapensaisiin ja norjanangervopenkkiin. Tein valtavasti töitä saadakseni sen pihasta pois. Pari kesää nyhdin juurineen mutta pienikin pala juurta maassa nostatti köynnöksen taas uudelleen.Ei auttanut muu kuin siirtää pensaat pois ja kaivaa pihan mullat savimaalle asti. Sitten uusi multa ja istutus. Tänä kesänä en ole vielä tavannut uutta kasvua.- hermostunut
Sydämmen mallinen lehti tosiaan ja torvimainen kukka.
Loppukesällä on sitten lapiolle töitä.
- miriam
Voisit kokeilla myrkyttää Roundupilla. Sivelet lehtiin tai varoen ruiskutat (ei saa osua mihinkään muuhun kasviin) josko se auttais leviämisvimmaan.
- osaa,kamala kasvi
Joopa joo,ei ole kelloköynnös vaan se pirun elämänlanka, jonka nyt sait pihaasi, elämäsi loppuun asti, voi surkeuden surkeus.
- tehoaa
osaa,kamala kasvi kirjoitti:
Joopa joo,ei ole kelloköynnös vaan se pirun elämänlanka, jonka nyt sait pihaasi, elämäsi loppuun asti, voi surkeuden surkeus.
ei tartte raivota.
- raivota
tehoaa kirjoitti:
ei tartte raivota.
Joo tehoaa hetken ja taas putkahtaa uusia alkuja,et niin hyvin sitä laita.
- lamppu40
jos vaan on tilaa,niin anna sille oma paikka jossa saa kasvaa,tee vaikka säleikkö sille,kaunishan se on.Riivit vaan sit ne alut joitka kiipee muualla kuin säleikössä...ihan turhaa yrität päästä siittä eroon,sitä päivää ei tule.Mulla oli sama köynnös ja rajoitin sen kasvupaikan,ei lähtennyt leviämään minnekkään mualle,kun sai kasvaa säleikössä.
- mirhamimie
kyseessä karhunköynnös! se on kova leviämään ja tosi hankala saada hävitettyä,jos siitä eroon haluaa. ite kaivoin ja myrkytin sitä viime kesän aina kun näin uutta kasvua ja kappas vaan taas tänä keväänä löytyi juuria maasta... nättihän se on köynnöksenä,laitoin isoon ruukkuun ja siinä se kiipeää pajuja pitkin hyvin voivan näköisenä.
- -----------------
Elämänlangaksihan monet karhunköynnöstä sanovat, vaikka on eri kasvi. Itse taistelin sen kanssa entisessä kodissani ja päätin että uuteen en sitä ota. No, viime vuonna laiton silti sitä ruukkuun kasvamaan. Se talvehtinut ruukussa, mutta yllätys yllätys, se oli siementänyt. Kasvia nousi keväällä maasta. Sivelin lehtiin laimentamatonta rikkamyrkkyä, kun ohjeen mukaan laimennettu ei tehonnut.
- Anonyymi
Älkää myrkyttäkö hyvät ihmiset, käyttäkään luonnollista torjuntaa, kaivakaa juurineen pois, ja sekajätteissä jätteidenpolttolaitokselle.
Myrkyillä saatte vain itsellenne syövän, ja kaikille ympäristössänne eläville. Tämä on tosiasia, käyttäkää järkeänne.
Myös luonnonaineita löytyy joilla torjua ja kasveja, jotka estävät kasvun, eli käyttäkää niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40975Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38705- 14630
- 36616
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28612Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver19590Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553