Kännissä on kiva olla.

-Alcon

En kiellä ongelmaani, mutta kännissä vaan on kivempaa. Näin kesäaikaa torstaina voi alottaa ottamalla pienet kalsarit, koska yhden päivän juominen ei aiheuta kummempaa olotilaa perjantaityöpäivään. Kotiin päästyä voikin sitten sivaltaa muutaman huurteisen, kaverilla mäyrän verran lisää, baarissa tiukat, kioskilta nakit, muutaman tunnin unet ja aamuolusten voimilla sauna päälle. Terassille voikin sitten mennä tissuttelemaan muutamat tunnit saunanraikkaana ja jauhaa paskaa kantispulien kanssa. Ilta tulee, mieliala kohenee, yökerho kutsuu. Olo on kuin baarin omistajalla ja naisten kaatoa ei estä mikään. Aamulla känni on vielä kova, joten eihän sitä nyt hukkaan voi heittää..sauna taas päälle ja sen jälkeen kunnon terassikierrokselle. Euron tuopit alkaa ilta ysiltä. Niitä pitää ottaa ainakin kymmenen..sehän olis ku laittais rahaa pankkiin. Kahden aikaa tilataan taksi ja kotiin lepäämään ennen raskasta työviikkoa. Keskiviikkona olo on jo kohtuullisen hyvä.

Tällänen on viikonloppu, jonka jätin väliin.

8

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Spriten voimalla

      väliin, vaikka en ihan sananlaista - minulta kun se sauna puuttuu :)

      iloista päivää sinulle.

      • Oolofi

        Ette te mitään oikeita juoppoja ole. Todellinen juoppo on niin huonossa kunnossa, ettei se pysty esim. töissä käymään ollenkaan. Te olette vaan suurkuluttajia.

        Ja jos kännissä kerran on kivempaa, niin miksi pitäisi olla juomatta? Kyllä se maksa poksahtaa yleensä myöhemmällä iällä. Kuulemma ensin menee järki ja sitten vasta maksa.


      • järki.....
        Oolofi kirjoitti:

        Ette te mitään oikeita juoppoja ole. Todellinen juoppo on niin huonossa kunnossa, ettei se pysty esim. töissä käymään ollenkaan. Te olette vaan suurkuluttajia.

        Ja jos kännissä kerran on kivempaa, niin miksi pitäisi olla juomatta? Kyllä se maksa poksahtaa yleensä myöhemmällä iällä. Kuulemma ensin menee järki ja sitten vasta maksa.

        "Kuulemma ensin menee järki ja sitten vasta maksa."

        Järki Oolofilla on jo mennyt, maksa odottanee poksahdustaan...


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Pienet kännit aina tekee hyvää

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Millä tavalla ne tekee hyvää ? Mihin ne vaikuttaa paremmin kuin selvin päin oleminen ?


    • Anonyymi00006
      UUSI

      Selvänä olo on kyllä todella tylsää ja kun ottaa alkoholia niin on mukavaa

      • Anonyymi00008
        UUSI

        Onko se oikeasti mukavaa kestää kankkuset ja huonot fyysisetkin olot psyykkisten lisäksi ?
        Onko se mukavaa, että silloin tällöin jos/kun sattuukin olemaan selvin päin, niin jatkuvasti ahdistaa, ja sosiaaliset tilanteet kenties pelottavat, ym. ?
        Onko se mukavaa, kun/jos kaikki rahat menee kurkusta alas, ja muuten joutuu olemaan aina ns. perse auki ?
        Onko se mukavaa, kun ihmissuhteet kärsii alkoholin takia, sekä parisuhteet, että perhesuhteet, ystävyyssuhteet, ym. ?
        Tylsyyskin on joskus mukavaa, jos/kun oppii kestämään tylsyyttä. Mutta on kovin tylsää, kun alkoholin käytön takia syyttelee itseään omasta juomisesta ja ongelmistaan, ym.
        Itse siirryin alkoholismista pois valiten tylsyyden, mikä on osoittautunut paremmaksi vaihtoehdoksi, vaikka ei aina niin mukavaa olekaan.
        Jokainen toki tehköön kuten itse haluaa, eipä siihen muut voi oikein mitään sanoa.


    • Anonyymi00007
      UUSI

      Minä olin Kanaalin konsuli Piirto pienessä kännissä, Siihen tyyliin biisin teki sekin Vainion Junnu. Olin tehnyt jo kuukausia vaippoihin kamaa kun Junnu V. vasta syntys.
      Pilviareenoilla hänetkin ehkä näen lauluhommissa sielläkin.
      . porukan jatke.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe