Morjensta!
Tarkoitus hankkia ensimmäinen purjevene. Kertokaahan mitä asioita tulee ottaa erityisesti huomioon ostettaessa vanhempaa purjevenettä. Tarkoitus olisi tehdä yöreissuja neljän hengen voimin. Kannattaako ostaa nosto/taittokölillistä vai pitääkö olla kiinteä köli? miksi?
Suositelkaa hyvin perustein mitä malleja kannattaa etsiä, mitä kannnattaa karttaa. Tarjotakin saa myyntiin kuvien kera osoitteeseen [email protected]. Hintahaarukka tulevalla hankinnalla 10 000-20 000€
Kiitos jo etukäteen!
Tarkoitus hankkia ensimmäinen purjevene. Kertokaahan mitä asioita tulee ottaa erityisesti huomioon ostettaessa vanhempaa purjevenettä. Tarkoitus olisi tehdä yöreissuja neljän hengen voimin. Kannattaako ostaa nosto/taittokölillistä vai pitääkö olla kiinteä köli? miksi?
Suositelkaa hyvin perustein mitä malleja kannattaa etsiä, mitä kannnattaa karttaa. Tarjotakin saa myyntiin kuvien kera osoitteeseen [email protected]. Hintahaarukka tulevalla hankinnalla 10 000-20 000€
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nuo nostokölihommat riippuu tietenkin käyntikohteista, jos on tarve päästä mataliin lahtiin niin tietenkin nostoköli on kätevä.
Miltä kuulostaa Albinit (Vega/Viggen/Express)?
Tai ehkä Sunwind 27?
Kokemusta on ainakin Vegasta. Plussaa: sisäkone, hyvät sisätilat, luotettava, helppo purjehtia, matala syväys (120cm), netistä löytyy paljon tietoa ja vinkkejä ympäri maailmaa.
Sit miinukset: Vanha/vanhan mallinen, sisäkone saattaa vedellä viimesiään (jos ei uusittu), huono kääntymään pitkän kölin takia.
Jos ruotsinkieli sujuu niin suosittelen sivustoa http://www.sailguide.se/
Löytyy käyttäjien kokemuksia, sekä kaikkea muuta hyödyllistä tietoa.
Moi,
Yksi harkinnan arvoinen vaihtoehto on FE-83.
Katso perustelut ja lisätietoja täältä: www.fe83.org
Asiallisesti purjehtiva vene kohtuuhinnalla ja toimivilla jälkimarkkinoilla.
kansi on kyllä turkasen rumasti muotoiltu. Jos etsit kaunista ja hyvin purjehtivaa venettä, jolla pärjää kelissä kuin kelissä, niin Avance 245 on järkivalinta. Nämä tosin tuppaa olemaan aika hintavia, mutta menee kyllä tuohon hintahaarukkaan.
www.vesille.fi listalta poimittuna nämä esimerkiksi voisivat olla sellaisia purjevenetyyppejä joita voi suositella.
Finnflyer 27 1982 13500 € Helsinki
Albin Express 1979 14200 € Helsinki
Becker 27 1981 14500 € Helsinki
Gullmarskryssare 1967 14500 € Turku
Sunwind 26 1979 14500 € Tampere
Finn 26 1983 15000 € Helsinki
Finn 26 1983 15000 € Helsinki
NF 30 1984 15000 € Joensuu
Maxi Magic 1984 15500 € Taalintehdas
Finn 26 Finn 26 1979 15600 € Kemi
Finn Express 83 1982 15800 € Korpilahti
Finn Express 83 1982 16000 € Salo
L-28 1979 16000 € Helsinki
FINN 26 1977 16500 € Espoo
Finn Express 83 1983 16500 € Espoo
Sunwind 27 1982 16700 € Helsinki
Sunwind 26 uimatasolla 1980 16900 € Kirkkonummi
Ohlson 29 1974 17800 € Turku
Laurinkryssare 1970 18000 € Rauma
Storebro Havsörnen 1 1964 18000 € Porvoo
Sunwind 27 1983 18000 € Tammisaari
Nord 80 1975 18200 € Tammisaari
Finn Express 83 1983 18500 € Rauma
Maxi Magic 1984 18500 € Sipoo
Finn Express 83 1983 18900 € Padasjoki
Lage Eklundin suunnittelema mahonkivene 1964 19000 € Helsinki
NF30 NF30 1984 19000 € Kuopio
Purjeveneyksilöt ovat sitten asia erikseen. Kaikilla noilla voi mainiosti "tehdä yöreissuja neljän hengen voimin". Joten mikäli nuo ovat ainoat kriteerit valinnalle, niin sopivia veneitä on runsaasti tarjolla, myös alle kymppitonnin.
Kokorajausta en laittaisi noin ahtalle, 26-29 ft on jo sopivampi. Eikä pituusmitta ole ainoa kriteeri (esim H-vene on pienempi kuin listan veneet vaikka on saman pituinen).
Tuossa hintaluokassa kysymys sisä- vai perämoottori on yksi tärkeä. 40 vuotias dieseli vetää varmasti viimeisiään, sen uusinta on noin neljä kertaa kalliimpi ja hankalampi homma kuin uuden perämoottorin hankkiminen.
Listalla on useita puuveneitä. Onko halua tai kykyä sellaisen ylläpitoon? Minun suosikkini listalta on Enderleinklassikko, Gullmarskryssare varustettuna Marimekon verhoilla :-)
Nostoköliveneitä on vähän tarjolla tuossa kokoluokassa, eikä sellaista kannata haikailla jos ei sitä tarvitse jonkun erityssyyn vuoksi (esim. oma mökkiranta matala).
Veistämön tekemät ovat kalliimpia kuin itse viimeistellyt, mutta mitä vanhemmasta purresta on kyse, sen enemmän laadukas (sisustus)työ näkyy päällepäin.
Haluaisin esittää pari jatko kysymystä aiheeseen liittyen. Mihin asioihin kannattaisi kiinittää huomionsa kun on hankkimassa n. 30v vanhaa purjavenettä eli mitkä asiat tulisi edottomasti olla kunnossa ja mitä varustuksia veneessä tulisi olla? Useissa ilmoituksissa on myös mainuttu purjeiden ikä, eli minkä ikäinen purje on vielä käyttökelvollinen? Kaikki mahdollinen tieto aiheestanyt on nyt tervettullutta.
tukeva ja hyvin purjehtiva vene, jota hallitsee yksinkin. Pursi on toppirikinen ja rungon laminaattivahvuudet vähintään riittävät. (nykymittapuun mukaan liioitellut) Vene kestää kokoonsa nähden erittäin hyvin kovaakin keliä ja on lisäksi ketterä ohjattava.
Veneellä on kilpailtu aikanaan kohtuumenestyksellä varttitonnareitten kisoissa. Suunnittelija Peter Norlin.
Oma mielipiteeni must -seikoista käytetyn veneen rakenteissa ovat rungon läpivientien holkit, peräsimen akseli, kölitukkien/ tuennan kunto ja rungon ja kannen sauma sekä rungon mahdolliset osmoosivauriot.
Kannattaa kääntyä ammattitarkastajan puoleen, mikäli itseltä/ lähipiiristä ei löydy tarvittavaa kokemusta ko. asioiden arvioimisesta. Muistaakseni Finnboatin kautta löytyy valtuutettuja ja kokeneita heppuja hoitamaan homman.
Purjeet, köysistö ja muut varusteet ovat korvattavissa uusilla ja niitä voi uusia sitä mukaa kun tarvetta ilmenee. Toki niihin saa upotettua rahaa ihan niin paljon kun haluaa...
On myös hyvä vene tuosta kokoluokasta. Vakaa ja merikelpoinen