onko Kreikan vesillä vedenalaista elämää vai onko se täysin väärä paikka snorklaukseen ? onko joku paikka Kreikassa erityisen hyvä snorkalukseen ? Egyptiin ei nyt päästä..
Vastaukset 2
- Etelän tyttö
Minä olen sukellellut Kreikassa ja Kreetalla ja hyviä paikkoja ovat. Ei nyt ehkä jos on tottunut näkevänsä harvinaisuuksia mutta jos vähempi kelpaa niin ei mitään hätää. Heti rannalla alkaa näkyä jotain pieniä värikkäitä kaloja ja hieman koralli alueita, simpukoita ja pikkurapuja sekä ei-niin-kiva merisiilejä. (Joita tosiaan kannatta varoa!) Vesi on kirkasta paitsi kaikkein tuulismpina päivinä, kun se sekoittuu hiekan kanssa. Tämä kaikki tosin koskee vain pienenmpiä rantoja, suurilla turistirysä rannoilla kaikki "ylimääräinen" on raivattu pois.
Sen jälkeen kun "kyllästyin" tähän niin juttelin paikallisen pienen paatin kapteenin kanssa ja hän vei minut mitättömän pientä (olisiko ollut 2€) maksua vastaan veneellään syvemmälle kalliopoukamaan pariksi tunniksi. Siellä sitten näkyi enemmän. Meritähtiä, värikkäitä koralleja, isoja simpukoita ja erikoisia kaloja. Myös yhden pienen (1m?) hain näin.
No, toivottavasti kertomuksesta oli apua ja hauskoja snorklaushetkiä minne ikinä menetkin!- sirppu65
Olemme suunnittelemassa lomamatkaa Kreikkaan. Missäpäin siellä sukelsit? Sattuisitko vielä muistamaan firman nimen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131138
- 791130
- 77601
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9518- 17511
- 47503
- 44475
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112451- 41442
- 15416