Omakotitalon pihalla

Viime yönä naapurin 30 venyi ja venyi. Musiikki soi täysillä pihalla vielä yhden aikaa yöllä. Laitoin korviini tapit ja yritin nukkua.
Kivaa kun on kivaa, mutta hieman voisi ajatella muitakin, vaikka viikonloppu olikin.
4821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei taida oikein omakotitalo riittää noiden bilettämiseen (vastuuntunnotonta porukkaa?). Näköjään eivät ole saaneet lapsuudessa tarpeeksi bilettää? Niiden kannattaisi muuttaa maaseudulle bilettämään niitä kolmikymppisiään ja muita juhliaan ja vähintään 2km lähimmäisestä asutuksesta (siellä saa stereoitaan huudattaa ihan rauhassa?). Ei sekään ole järjellistä touhua, kunnei naapurilta kysytä hienostuneesti lupaa edes siihen metelöimiseen kun se aina alkaa sillai "yllättäen" ja joskus jopa ihan tahallaan.

Esimerkiksi aidan rakentamisestakin tulee kysyä naapurilta lupa, eikä suinpäin ryhtyä sitä aitaa rakentamaan. Sekin kuuluu osana "kaavoitusmittausohjeisiin" tai rakennuksen valvontaan.

Sun ei tarvitse laittaa korvatulppia tai vahvempia ikkunalaseja sen takia että naapurit bilettävät kolmikymppisiään ja juhlivat vielä niin että ne asettaa sulle ehtoja vaan se jota häiritään niin se asettaa ne ehdot ja viime kädessä poliisi...tai tuskin enää nykypäivänä sekään. Poliisitkin ryystävät mieluiten munkkikahviinsa ABC-huoltamolla eivätkä hoida hommiaan?.

Hätäkeskukseen kun soittaa niin saa vittuilut, että on edes soittanut? En soita enää vaikka mummu makaisi tajuttomana pitkin pyörätietä...olen kerran soittanut ja kesti ainakin 30 min kun tulivat. Väärät ihmiset väärässä paikassa töissä?

Ei ole ihme että niiden mukulat jonakin päivänä vielä ryöstävät R-kioskin tms.

Äänestä

Juhlat silloin tällöin sietää vielä mutta auta armias kun joutuu joka helvetin harvase päivä kuunteleen kamalaa kakaroiden karjumista ja kiljuntaa niin eipä paljoa naurata.

Äänestä

Ettei vaan ollut yhteinen naapuri? Oli trubaduuri ja kaikki. Laittoi kyllä kohteliaasti lapun postilaatikkoon ennalta.

Äänestä

Kerranhan niitä 30-vuotisia juhlitaan. Koita kestää taas kymmenen vuoden päästä 40-vuotisia.

Asuthan kuitenkin OMAKOTItalossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lähes juhlia siis itsekkin kirjoitti:

Viime yönä naapurin 30 venyi ja venyi. Musiikki soi täysillä pihalla vielä yhden aikaa yöllä. Laitoin korviini tapit ja yritin nukkua.
Kivaa kun on kivaa, mutta hieman voisi ajatella muitakin, vaikka viikonloppu olikin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu