tietoa bozoista

olen ottamassa

hei kaipaan kaikenlaista tieoa Borzoista. meille on tulossa sellainen! esim. Ruoat, vitamiinit, borzoi kotioloissa, ystävänä ym. tälläistä tietoa en netistä löytänyt!


kohta onnellinen Borzoin omistaja!

8

1440

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oot huomannu

      tärkeimmät kute noi vitskut ja ruuat kysyy kasvattajalta

      ja mikset hae vinttareihin keskittyneitä juttupalstoja

    • terristi

      tuota, hieman voisin yhtyä ylläolevaan. Kait otit rodusta selvää jo ennen kuin ostopäätös on tehty?

      Tuntuu oudolta että noinkin vaativa rotu ja kyselet perustietoja täällä nyt kun koira on sinulle jo tulossa. Ainahan ja joka paikassa ensimmäinen neuvo koiran ostajalle on se että ottaa roduista selvää, etsii tietoa ja tekee päätökset vasta sen jälkeen. Kodinvaihtajia on muutenkin ihan liikaa ja yleisin syy on se että koira ei ollutkaan sitä mitä "odotettiin", sitten keksitään syitä jos monia...

      Ruoka- ja vitamiinitiedot saat aina kasvattajalta, jos et saa, et ole valinnut hyvää kasvattajaa. Borzoi on laumasielu, se ei kovasti nauti yksin olemisesta. Se vaatii myös täysin eri tavalla liikuntaa kuin monet muut rodut ja vain irti oleminen voi tämän liikunnan halun täyttää. Kuitenkin, kyseessä on metsästävä rotu joten tämä asettaa suuria rajoituksia irti pitämiselle.

      Suosittelen netistä löytyviä keskustelupalstoja joissa enemmän tietoa vinteistä ja rodusta:

      http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/palsta/Ultimate.cgi (vinttikoirapalsta)

      http://s15.invisionfree.com/audax_et_celer/index.php

      yhdistyksen sivut http://www.sci.fi/~sbk/

      Suomen Vinttikoiraliitto ry http://www.suomenvinttikoiraliitto.fi/index.htm

      Suomen ehkä kattavin sivusto greyhoundeista mutta tältä saat apua taatusti myös borzoin kanssa http://www.greyhoundwiki.org/index.php?title=Etusivu

      http://www.tuulenkoirat.net/tk/ kaikki vintit edustettuina

      • ...

        toki rotu on minulle tuttu ja tietoa olen keräämässä vain lisää. isoäitini on näitä omistanut 3kpl ja minä lapsuuteni näiden kanssa viettänyt! mutt ihan yleisesti halusin tietoa kysellä ja koira nimulle tulee vasta jouluna tai ensi kesänä! ajattelin hyvällä kysellä kokemuksia mutta tuntuu hassulta että heti tulee negatiivisia vastauksia!


    • Kaksitoista vuotta omistajana

      Ei ole mikään vaikea rotu todellakaan, ei asiantuntijoita kannata uskoa liiaksi, väittävät aina oman rotunsa olevan liian haasteellinen kelle hyvänsä.
      Kerron kuitenkin, että koira on metsästyskoira tänäkin päivänä, joten pidäthän hihnassa! Tykkää juoksemisesta, pitkistä lenkeistä... Ruokinta ei ole vaikeaa(perusruokaa vitamiinit), ellet vie koiraasi virallisiin juoksukilpailuihin. Tällöin koostumus on hieman erilainen. Borzoi on ylhäinen, arvokas koira joka saattaa viihtyä omissa oloissaan hyvinkin. Tai sitten hyvinkin seurankipeä. Kiintyy omistajiinsa yleensä vahvasti ja saattaa olla hyvinkin puolustushaluinen. Joidenkin mukaan ei sovellu lapsiperheeseen, meillä oli lapsena borzoi ja se temmelsi ongelmitta meidän kanssa ulkona kesät, talvet... Eli voi olla myös hyvinkin lapsirakas! Kaikista vinttikoiraroduista ehkä juuri borzoin kohdalla yksilöiden väliset erot ovat suuria...
      Omistamistani neljästä koirasta vain yksi pärjäsi radalla, kaksi myös näyttelyssä. Monesti borzoi soveltuu paremmin kehiin kuin radoille jos luonne on rauhallinen.

      • Russkaya Psovaya Borzaya

        Itselläni on kaksi borzoiurosta, 8- ja 8-vuotiaat. Ovat aika erilaisia luonteiltaan, toinen on lapsirakas, toinen ei tykkää yhtään. Toinen on ollut näyttelyissä varsinainen kehäkettu, toinen pärjännyt juoksukisoissa. Mutta yhtenäiset piirteet ovat toki rodulle ominaiset jutut: kaiken liikkuvan perään lähdetään, vieraat ihmiset eivät juurikaan kiinnosta, uskollisia ollaan omistajalle, tottelevaisuus jota kuinkin kissan luokkaa, kouluttaminen tapahtuu älyllistä ylivaltaa käyttämällä, painin voi unohtaa, paras paikka löytyy sängystä ja sohvalta silkkipieluksilta.

        Kahden borzoin välinen leikki on jotain aivan mahtavaa katseltavaa! Sisällä maataan, mutta ulkona irrallaan painetaan menemään että hippulat vinkuu. Muiden rotujen kanssa leikkiminen ei meillä ainakaan onnistu, vaan "ylimääräinen" joutuu aina saaliin osaan.

        Borzoi on siitä helppo koira, että se ei ole jatkuvasti häsläämässä kaikessa mukana, vaan se nauttii sisällä vaan oleilusta. Ulkona se kaipaa vapaana juoksemista, mutta paikka on valittava harkiten, sillä kaikki liikkuva kelpaa kiinniotettavaksi. Silloin häviää kuulo. Borzoihan metsästää näkönsä avulla, joten rusakkoakin jahdataan niin kauan kun se pysyy näköetäisyydellä. Hajujen perään ne eivät lähde.

        Onnea erinomaisen rodun valintaan! Helpommankin rodun voisi valita, mutta itse ainakin koen, ettei maan päällä voi upeampaa olentoa olla =)


    • enää mokomaa....

      Valitettavasti mun kokemukset ko.rodusta on ihan kamalia.En ottas vaikka ilmaseksi saisin,ja aikanaan pössi maksoin "koirasta"

    • onnellinen venakon omistaja

      Mulla on tosi hyviä kokemuksia borzoista! Se on tosi helppo rotu sinänsä vaikka kaipaa silti kunnon koulutuksen itsepäisyyden takia. Ainakin minun borzoini tulee ihmisten ja muiden koirien kanssa TOSI hyvin toimeen. Siltä ei kuitenkaan voi odottaa mitään kauheita tunnekuohuja vaan se on lähes aina rauhallinen. Juoksemista ne kaikki kuitenkin rakastaa ja jaksaa mennä vaikka koko päivän ja kannattaa kerran päivässä tehdä oikein kunnon pitkän lenkin ettei se turhaudu ja ala keppostelemaan. Ruoka ohjeet ja kaikki muutkin saat varmasti kasvattajalta, mutta sen vielä sanon että borzoin ruokavalio on pentu iässä 8-12 kuukauteen saakka tarkkaa ettei tule mitään kasvu häiriöitä.

      Mutta aivan ihana koira se on! (riippuu tietenkin mistä tykkää) :)

    • Adsu

      Mistäs teille pentu tulossa? Itsellenikin tulossa samoihin aikoihin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      901
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      720
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      690
    Aihe