Roudup ohjeet?

Jättiputki

Miksi Roundup käyttöohjeet ei voi olla netissä?

Mulla on pullollinen roundup-torjunta-ainetta mutta ei käyttöohjetta siihen. Roundupin nettisivuilla
http://www.roundup.fi/ lukee vain: "Ennen kuin aloitat, lue aina pakkauksessa olevat käyttöohjeet huolellisesti."

Miksi hitossa niitä ohjeita ei voi laittaa myös nettiin Roundup-nettisivuille????? Esim. digikamerani käyttöohjeet ja monen muunkin tuotteen ohjeet löytyvät netistä.

Paikassa http://kasvinsuojelu.fi/docs/Glyfokem_360_kayttoohje.pdf on jonkinmoiset ohjeet, mutta niissäkin sanotaan vain: "Eri käyttökohteita koskevat käyttöohjeet ovat myyntipakkauksen taskussa erillisessä
liitteessä."

Todella ärsyttävää!

Onko vielä jotain salaista tietoa tämän tuotteen käytöstä jota minun pitäisi tietää? Siis sellaista tietoa joka löytyy vain myyntipakkauksesta?

5

1860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talitintti titityy

      Kyllä jokaisessa pullossa ja purnukassa on ollut käyttö-ohje minkä itse olen ostanut.
      Ohje on etiketissä, repäise se varovasti auki, niin löydät monta sivua käyttö-ohjetta.

      • Jättiputki

        Luulin että ohjeet olivat jääneet sille henkilölle jolta sain tämän pullon. Olivatpa ohjeet jemmassa.


    • tietoa..
      • Jättiputki

        Hyvä vinkki. Perehdyn paremmin paremmalla ajalla.
        Aika heppoista Roundupin teho näyttää olevan. Muutamat jättiputken "poikaset" näyttävät olevan osittain ruskettuneita, mutta iso osa lehden pinnasta voi hyvin, vaikka ruiskutin koko lehden pinnan päälle. Samoin väärässä paikassa kasvava kurttulehtiruusu ruskettui vain osittain.


      • Tuula A.
        Jättiputki kirjoitti:

        Hyvä vinkki. Perehdyn paremmin paremmalla ajalla.
        Aika heppoista Roundupin teho näyttää olevan. Muutamat jättiputken "poikaset" näyttävät olevan osittain ruskettuneita, mutta iso osa lehden pinnasta voi hyvin, vaikka ruiskutin koko lehden pinnan päälle. Samoin väärässä paikassa kasvava kurttulehtiruusu ruskettui vain osittain.

        Olen keksinyt (heureka!) keinon hävittää kurttulehtiruusua. Se tapahtuu poistamalla silmut ja uudet vihreät oksat. Aloitin ensi silmuista. Uusia silmuja tuli, mutta pikku hiljaa varret alkavat menettää elämänhaluaan. Nyt etelä-rannikolla kurttulehtiruusun uudet oksat alkavat kovettua, mutta vielä ne helposti irtoavat varresta. Eikä uusia silmuja enää tule kuin harvakseen. Pitää olla vaan isot paksut nahkahanskat ja niiden alla vielä aika paksut sormikkaat. Etteivät piikit pääse pistämään. Apuvälineenä voi käyttää saksia ja veistä. Sadesäällä piikit eivät ole niin pistäviä. 2-3 viikon välein kannattaa jälkeen päin käydä katsomassa, etteivät uudet versot pääse kasvamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      243
      2798
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      0
      1050
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      954
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      848
    Aihe