Roudup ohjeet?

Jättiputki

Miksi Roundup käyttöohjeet ei voi olla netissä?

Mulla on pullollinen roundup-torjunta-ainetta mutta ei käyttöohjetta siihen. Roundupin nettisivuilla
http://www.roundup.fi/ lukee vain: "Ennen kuin aloitat, lue aina pakkauksessa olevat käyttöohjeet huolellisesti."

Miksi hitossa niitä ohjeita ei voi laittaa myös nettiin Roundup-nettisivuille????? Esim. digikamerani käyttöohjeet ja monen muunkin tuotteen ohjeet löytyvät netistä.

Paikassa http://kasvinsuojelu.fi/docs/Glyfokem_360_kayttoohje.pdf on jonkinmoiset ohjeet, mutta niissäkin sanotaan vain: "Eri käyttökohteita koskevat käyttöohjeet ovat myyntipakkauksen taskussa erillisessä
liitteessä."

Todella ärsyttävää!

Onko vielä jotain salaista tietoa tämän tuotteen käytöstä jota minun pitäisi tietää? Siis sellaista tietoa joka löytyy vain myyntipakkauksesta?

5

1843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talitintti titityy

      Kyllä jokaisessa pullossa ja purnukassa on ollut käyttö-ohje minkä itse olen ostanut.
      Ohje on etiketissä, repäise se varovasti auki, niin löydät monta sivua käyttö-ohjetta.

      • Jättiputki

        Luulin että ohjeet olivat jääneet sille henkilölle jolta sain tämän pullon. Olivatpa ohjeet jemmassa.


    • tietoa..
      • Jättiputki

        Hyvä vinkki. Perehdyn paremmin paremmalla ajalla.
        Aika heppoista Roundupin teho näyttää olevan. Muutamat jättiputken "poikaset" näyttävät olevan osittain ruskettuneita, mutta iso osa lehden pinnasta voi hyvin, vaikka ruiskutin koko lehden pinnan päälle. Samoin väärässä paikassa kasvava kurttulehtiruusu ruskettui vain osittain.


      • Tuula A.
        Jättiputki kirjoitti:

        Hyvä vinkki. Perehdyn paremmin paremmalla ajalla.
        Aika heppoista Roundupin teho näyttää olevan. Muutamat jättiputken "poikaset" näyttävät olevan osittain ruskettuneita, mutta iso osa lehden pinnasta voi hyvin, vaikka ruiskutin koko lehden pinnan päälle. Samoin väärässä paikassa kasvava kurttulehtiruusu ruskettui vain osittain.

        Olen keksinyt (heureka!) keinon hävittää kurttulehtiruusua. Se tapahtuu poistamalla silmut ja uudet vihreät oksat. Aloitin ensi silmuista. Uusia silmuja tuli, mutta pikku hiljaa varret alkavat menettää elämänhaluaan. Nyt etelä-rannikolla kurttulehtiruusun uudet oksat alkavat kovettua, mutta vielä ne helposti irtoavat varresta. Eikä uusia silmuja enää tule kuin harvakseen. Pitää olla vaan isot paksut nahkahanskat ja niiden alla vielä aika paksut sormikkaat. Etteivät piikit pääse pistämään. Apuvälineenä voi käyttää saksia ja veistä. Sadesäällä piikit eivät ole niin pistäviä. 2-3 viikon välein kannattaa jälkeen päin käydä katsomassa, etteivät uudet versot pääse kasvamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      73
      2761
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2517
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2221
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2036
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1517
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1004
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      818
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      801
    Aihe