Oraksen yli 10v vanha normaali kylpyhuoneen bidee-hana tiputtaa vettä kun hana on kiinni. Saako tuota korjattua vai pitääkö vaihtaa 40e maksava säätöosa? Käykö bideettömän hanan säätöosa tuohon vai pitääkö olla juuri bideehanaan sopiva säätöosa? En ole nähnyt kuin yhdenlaisia säätöosia myynnissä.
Oraksen pesuallashana
tiputtaa...
72949
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
bideelliseen laitetaan vaan ejektori lisäksi. kannattaa tuon ikäisen hanan korjausta jo miettiä. viisaampaa voisi olla vaihtaa uusi.
Kirpputoreilta löytyy usein uudehkoja hanoja pilkkahintaan (10-15e), mutta bideehanoja harvemmin. Eli voinko ostaa bideettömän käytetyn hanan ja ottaa siitä säätöosan tuohon tiputtavaan bideehanaan? Ejektorin voi varmaan ottaa vanhasta? Kuinka tuon säätöosan saa irti? Yritin sitä ympärillä olevaa mutteria isolla jakoavaimella väännellä mutta ei inahtanutkaan. Jostain muistan lukeneeni että tuossa olisi vasenkätiset kierteet, eli aukeaa myötäpäivään, pitäneekö paikkaansa?
Hana on mökillä vain kesäkäytössä, joten ei viitsisi uutta 100e:n hanaa sinne hankkia. Rikkoutumisvaarakin talvella pakkasella on, vaikka putket ja hanat lasketaankin tyhjiksi. Aina sinne voi tippa sopivaan paikaan jäädä ja jäätyessään rikkoa hanan. Vanha ja ruma kelpaa muuten hyvin, kunhan vain ei vuotaisi.
bideettömän ja otat siitä nykyisestä ejektorin siihen. mutterissa on oikeakätiset kierteet. se on varmaan vaan niin kalkkeutunut kiinni ettei helpolla aukea. jos aukeaa ollenkaan.
se kannattaa huomioida, että vaikka hana ei vuotaisi kun se otetaan irti, niin se saattaa vuotaa kun laitetaan uudestaan kiinni, koska se on päässyt kuivumaan.
"se kannattaa huomioida, että vaikka hana ei vuotaisi kun se otetaan irti, niin se saattaa vuotaa kun laitetaan uudestaan kiinni, koska se on päässyt kuivumaan."
Mitä tarkoitat tuolla, että vuotaa kun laitetaan uudestaan kiinni, koska se on päässyt kuivumaan? Hana tosiaan ei vuotanut aiemmin kun se oli käytössä kaupungissa, vaan vasta nyt alkoi vuotamaan kun asensin sen mökille käyttöön. Miten kuivuminen voi aiheuttaa sen että se alkaa vuotamaan, ja onko se sitten lopullista kun kerran pääsee kuivumaan vai onko mahdollista että se tuosta vielä tokenee?
ikinä tutkinut. säätöosassa on keraamiset pinnat mitkä sulkevat vedentulon. ne on yleensä aika herkkiä vuotamaan jos eivät ole puhtaita. johtuisiko siitä sitten kun kalkkia ym kuivuu niihin.
Säätöosan irrotukseen on saatavilla Oraksen paska peltiholkki tuohon tarkoitukseen joka maksaa 8e. Kannattaa tosin ostaa ihan normaali 38mm hylsy esim. Biltemasta, maksaa pari euroa ja voi käyttää muuhunkin.
Vanhempiin noihin ei tosin Oraksen holkki eikä hylsy käy kun on siinä mutterissa vain yhdet tasaiset pinnat vastakkaisilla puolilla ja muuten pyöreä, joten sitä täytyy vääntää sitten putkipihdeillä tai jakoavaimella. Tai irrottamalla koko hanan ja ruuvipenkkiin se mutteriosa kiinni ja sitten koko hanaa vääntämällä. Kannatta tosin irrottaa vasta jos näyttää että ei todella meinaa aueta, koska putket eivät irrotuksen jälkeen välttämättä enää yletä kiinni, koska ne joudutaan katkaisemaan että saa uudet helmet putkiin.
Jos saat säätöosan irti, kokeita liottaa sitä etikkaliemessä ja harjata keraamisia pintoja kevyesti esim. hammasharjalla. Etikka liottaa kalkkeutumat tehokkaasti, mikäli vuoto niistä johtuu. Yleensä kun hana vuotaa, vika on nimenomaan säätöosassa ja sen korjaamiseen ei yleensä muuta ohjetta ole kuin vaihto. Maksaa tosiaan sen 30-40e ja sama säätöosa sopii kaikkiin Oraksen vuodesta -82 eteenpäin valmistettuihin vipuhanoihin.