Kuusiaidasta

ensikertalainen...

Istutin juuri kuusiaidan, omalta tontilta hain taimet, 40-60 cm. Kastelin paljon ja nyt mietinkin, mitä seuraavaksi. Milloin niitä ruvetaan leikkaamaan ? Tuskin tänä kesänä sentään. Ensi kesänä sivustoilta, niinkö ?
Onko muita vinkkejä aidan onnistumiseksi. Laitoin pihlajan kuolleita viime kesäisiä lehtiä juureen. Olisiko hyvä laittaa joku harso tms suojaksi nyt vähäksi aikaa ?

Oli senverran kova homma kaivaa niitä tuolta metsästä, että olisi kiva, jos suurin osa taimista säilyisi hengissä :) Nyt onneksi luvattiin sateita tuleville päiville, siinä mielessä hyvä. Mutta kuinkahan kauan niitä pitäisi kastella reilummin ?

Olisi kiva, jos jollakin jolla on kokemusta, hiukan kertoisi siitä.

3

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töyhtötiainen

      Toivottavasti taimien siirto onnistui, kasvukausi kun on just kiivaimmassa vauhdissa, eli pahin mahdollinen aika kasvupaikan vaihdolle. Pidä juuristoalue puhtaana ruohosta sun muusta kasvillisuudesta, kerros kuorikatetta auttaa asiaan. Kastelua tarpeen mukaan, maa saa olla välillä kuivahkokin, hukuttaa ei ole tarkoitus.
      Leikkauksia ei tarvitse tehdä ennen kuin ensi keväänä, sikäli mikäli jotain leikattavaa kasvaa tänä kesänä. Eka kesä kummiskin menee enempi juurtumiseen kuin versojen kasvuun. Kuusiaitaa leikataan vain sivuilta, jätä aina n.5 cm edellisen kesän kasvua, tulee tuuhea aita. Latva katkaistaan vasta kun aita on halutun korkuinen.
      Kuusiaidan kasvatus on hidasta puuhaa, mutta onhan se lopputulos sitten komea ja pitkäikäinen pihan kaunistus.

      • kommentistasi

        Kiitos ! Kutakuinkin oikein olen kai tehnyt, laittanut katetta ja kastellut nyt joka päivä. Toisaalta ongelmahan tuossa istuttamisessa olikin se, että niitä puun alkuja ei sieltä maasta saanut irrotettua ennen kuin nyt, vieläkin oli joissakin kohdin routa vastassa. Asun tässä Perämeren pohjukan tienoilla, meillä ei ehkä kasvaminen ole vielä niin kiivasta kuin etelämpänä. Jos aiemmin olisin yrittänyt istutusta, olisi pitänyt sitten ostotaimilla tehdä se. Mutta kun oma maa talon vieressä on täynnä pieniä kuusen taimia. Joten kokeillaan näin ja laitetaan uusiksi syksyllä, jos pahalta näyttää.

        Hyvää kesää !


      • Töyhtötiainen
        kommentistasi kirjoitti:

        Kiitos ! Kutakuinkin oikein olen kai tehnyt, laittanut katetta ja kastellut nyt joka päivä. Toisaalta ongelmahan tuossa istuttamisessa olikin se, että niitä puun alkuja ei sieltä maasta saanut irrotettua ennen kuin nyt, vieläkin oli joissakin kohdin routa vastassa. Asun tässä Perämeren pohjukan tienoilla, meillä ei ehkä kasvaminen ole vielä niin kiivasta kuin etelämpänä. Jos aiemmin olisin yrittänyt istutusta, olisi pitänyt sitten ostotaimilla tehdä se. Mutta kun oma maa talon vieressä on täynnä pieniä kuusen taimia. Joten kokeillaan näin ja laitetaan uusiksi syksyllä, jos pahalta näyttää.

        Hyvää kesää !

        No eipä taimilla sitten varmaankaan mitään hätää ole, kun kerran noinkin paljon kylmemmillä seuduilla asustelet. Älä nyt kumminkaan ihan joka päivä kastele, ei taimet juurikaan vettä pysty maasta hyödyntämään, kun eivät ole vielä juurtuneet. Paahteisena päivänä varjostus harsolla tms. ei ole ollenkaan huono idea.
        Onnea aidan kasvatukseen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3200
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1751
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1408
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1190
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1154
    Aihe