Minkä kokoinen pitää olla aitaus/tarha 15-25 kiloa painavalle porokoiralle?Luinkin jo siitä aiheesta jollakin sivulla, mutta en enää löydä tietäni sinne!
Entä kuinka korkea aidan on vähintään oltava, ettei koira pääse hyppäämään yli?Ja ovatko porokoirat kovia kaivamaan,pitääkö laittaa lautaa maan alle, vai voiko jättää maan pinnan yläpuolelle muutamisen senttiä?
Ja vielä, minkä lainen olisi hyvä materiaali aitaan? Käykö ihan tavallinen lauta, ja jos käy, niin voiko joku sanoa, miten itse on laudat laittanut?
Ajattelin tehdä osaan aitausta katoksen, jos sataa, tai aurinko porottaa liikaa.Onko hyvä ajatus, ja kuinka korkealla se voisi olla?
toivottavasti joku mukava ihminen uhraa aikaansa vastauksille!Hyvää kesää!
Porokoiran aitaus/tarha
6
1295
Vastaukset
- yllättynyt aloittaja...
Voiko muka tosiaan olla ettei kukaan tiedä mitään koiran tarhan mitoista ja materiaaleista???Eikö kukaan ole halukas kertomaan oman koiransa tarhasta?
Ei se voi johtua siitä että kenenkään koiralla ei ole tarhaa??Minä todella tarvitsen apua!- yleensä
Kasvattajat jo neuvovat nämä asiat myydessään / luovuttaessan pennun.
Täytyy myös itse etsiä vastauksia googlen kautta.
Senverran olen nähnyt koirien aitauksia, että ei ne ole mistään laudasta tehdtyjä, vaan lammas- tai panssari-aitaverkosta.
Ja se sateensuoja sekä varjona auringonvalolta helteellä on eläinsuojelumääräysten mukaan pakollinen.
Eläinsuojelumääräyksissä on myös oikeat mitat aitaukselle.
- pari linkkiä
Toivotavasti näistä linkeistä on jotain apua.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=628&posting=22000000035817103- Lappalaiskoiriensa ihminen
Tänäpäivänä on enenevän tärkeää kiinnittää huomiota ei vain koiran sisällä pysymiseen, vaan myös susien ulkona pysymiseen. Erittäin suositeltava on sellainen lippa aidassa, minkä yli susi ei pääse.
Sudet kuuleman mukaan voivat jopa kaivautua aidan alitse koiratarhaan, joten asiaan kannattaa paneutua, ennen kuin alkaa tehdä.
Uusimmassa juuri tulleessa Koiramme-lehdessä kerrotaan myös siitä millaisella konstilla käärmeiden pääsy koiratarhoihin on estettävissä! Kannattaa lukea !
- eevert
Tee vain katos tarhaan ja katoksen alle noin 40 cm korkea sänky, johon pehmustetta, niin koirasi viihtyy tarhassa. Minulla on ajokoiratarhassa katonsen alla sänky, jossa koira mielellään nukkuu päiväsaikaan. Ajokoirani sängyn mitat 120 x 80 sm ja korkeus maasta 40 cm. Koiratarha kannattaa tehdä valmiista elementeistä, joita on myytävänä. Kyllähän se laudastakin tulee. Yleisin koiratarhan koko taitaa olla 16 m2, jossa voi pitää useampaakin koiraa.
- Pekupeksa
Jossain oli tällaisia mittoja: 20 kg koiralle 8m2, 3kg koiralle 10m2, mitkä ovat mielestäni naurettavan pieniä...
Meillä on pienempi tarha n.100m2 ja "suurempi" on koko tontti. Tämä tontinympärysaita on sitä normaalia vihreätä kaariverkkoa, mitä saa joka rautakaupasta, korkeus on 120cm. Tässä aitauksessa hän on silloin, kun sakki on kotona. Liian suurihan tarha ei voi olla!
Lauta-aitaa (korkeus 2m, mutta toimii myös näkösuojana) meillä on yksi pienemmän tarhan sivu, mutta se loppuu hieman maan pinnan päällä ja sen alla on laitettu verkkoa maan alle kaivamisen estämiseksi. Siksi verkko laitettu lähes vaakasuoraan n. metrin verran tarhaan päin ja maata päälle.
Paikalla ollut vanha orapihlaja, joten verkon laittaminen pystyyn ei onnistunut. Täältä koira oli kaivellut, mutta totesi sen hyödyttömäksi... Muilla sivuilla on "valmista" verkkoa, jonka koko on n. leveys 2,5m X korkeus 2m.
Tästä verkosta on maan alla n. 15-20cm. Verkot on kiinnitetty kestopuutolppin, jotka on valettu betoniin. Edelliset vastaavat rakennelmat kestivät pitempään kuin koira...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873472Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41564Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51352- 261216
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47866Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70852Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t33802Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47790Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4737