Eli onko mahdollista tehdä omalle palvelimelle useita erillisiä nettisivustoja? Ja miten tuo käytännössä onnistuu. Käytössä on ubuntu 8.04.
useita sivustoja palvelimella
oma palvelin
1
325
Vastaukset
- keksa
tekemällä vaikka apachella virtuaalihosteja.
Apacheen luodaan virtuaalihosti www.sivu1.com ja www.sivu2.com.
Nimipalvelimella molemmat on ohjattu sinun palvelimesi IP-osoitteeseen. Kun sitten selaimesta tuleva pyyntö tulee Apachelle, niin apache näkee pyynnöstä, että mille sivustolle oltiin menossa ja näyttää sivut sen virtuaalihostin hakemistosta.
Jos joku pytäkin sivuja IP-osoitteella, niin Apache näyttää default hostin sivut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t887141- 353791
- 453360
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402532- 412262
- 2062259
- 1222192
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292119Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401749