Mulla on kesärenkaat 2*185/60 R14 ja 2*195/60 R14 ja haluaisin kuulla mielipiteenne kumpi pari kannattaa laittaa etuakselille ja kumpi taka-akselille kun kyseessä on etuvetoinen auto.. Niin, ja onko tällainen edes lain mukaan sallittua. Mitä eroa siinä on jos edessä/takana on leveämmät renkaat?
Eriparikumit
Titanium
1720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kapeampi pari eteen, leveämpi taakse. Samantekevää onko etu- vai takavetoinen.
Lain mukaan täysin sallittua tietyin kokoero-varauksin (sinun tapauksessasi ei ongelma).
Nyt kun edessä on kapeampi rengas, niin siinä on heikompi pito kuin leveä(mmä)ssä takarenkaassa. Eli etupään pito häviää ennen takapäätä. Näin ollen auto ennemminkin puskee (aliohjaa) kuin tarjoaa perää sivulle (yliohjaa). Yleensä puskemista pidetään turvallisempana eli helpompana hallita, HUOM. sen surullisen kuuluisan keskivertoautoilijan ollessa kyseessä!
Jos taakse laitetaan kapeammat kumit, niin käytös muuttuu yliohjaavaksi, eli perä karkaa helpommin "alta". Itselläni on kokemusta tilanteesta, jossa jouduin ajamaan yhdistelmällä 195/50R15-eturenkaat vs. 165R13-takarenkaat! Voin sanoa, että käytös mm. kiertoliittymissä ja loivassakin kaarteessa kaasu nostettaessa oli mielenkiintoinen... ;) Joskaan ei välttämättä kovin turvallinen!
Turvallisuuden lisäksi kyseessä on ulkonäköseikka. Ensinnäkin tehokkaista takavetoautoista on (alitajuisesti?) opittu siihen, että jos renkaat ovat erilevyiset, leveämmät ovat takana. Toiseksi, nuo 195/60R14 renkaat ovat sivuprofiililtaan korkeammat, eli nostavat takapään hieman korkeammalle. Jälleen silmä on tottunut paremminkin etunojaiseen autoon kuin takapainoiseen (=jouset kuoleentuneet tai paksi täynnä AIV-rehua...) :D
Saa olla eri mieltä, etenkin jos on etuvetoisen kiihdytysauton kuljettaja...