2v4kk ei nuku

Eli olin töissä vajaan vuoden jona aikana tarhassa nukkui kiltisti päiväunet,noin pari tuntia,joka päivä. Jäin hoitovapaalle uudestaan kesäksi jonka jälkeen äitiyslomalle. Ollaan kotona oltu nyt pari viikkoa enkä saa lasta millään nukkumaan. Yöt nukkuu suht hyvin,noin yhdeksästä seitsemään. Tänäänkin tunnin pyöris sängyssä eikä toivoakaan. Pyörii vaan edestakaisin. Ei siis huuda eikä mitään mutta ei myöskään nuku. Olen sitä mieltä ettei tämän ikäiseltä voi jättää vielä unia poiskaan. Eilen nukkui parin tunnin päiväunet ja yöunetkin nukkui kaemmin. Auttakaa hyvät ihmiset... Jotain vinkkejä edes =)
5403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi!
Mulla on poika 2v.7kk nukkuu silloin tällöin päiväunet.Kyl mä viel laittaisin pojan päikkärille mut vaan aina onnistu eikä voi lasta huudataakaa sängyssä ja komenella et pysy siellä.Olen ajatellut et jos heinäkuun puolessavälissä jättäis kokonaan pois päiväunet.Mut sitä ennen nukkuu silloin tällöin.Vanhempi poika nyt 4v.4kk jätti päiväunet 3v.2kk.ku isä oli kesälomilla.Meillä pojilla kävi niin njos nukku liijan pitkät päiväunet illalla meni myöhempään nukkumaan ja se oli rasitavaa.Laita lapsi päikkäreille jos ei aina käy nukkumaan niin jätä väliin päikkärit ja kokeile toisena päivä uudestaa ja äläkä ota ressiä

Äänestä
  • Eli pistää nokosille, ja lapsi nukahtaa jos unta tarvitsee. Pakottaa ei voi eikä kannata. Joskus menee päiviä ettei päikkäreitä nukuta, ja silloin saattaa yöuni pidentyä, ja sitten jonain päivänä lapsi vain on tarpeeksi väsynyt nukkuakseen taas univelat pois. Minä otan pikkumiehen 2v 2 kk joskus isolle sängylle viereen, jos itseäkin väsyttää, ja yhdessä torkahdamme. Vaikka ei sekään aina onnistu. Turha varmaan mainostaa niitä rutiineita, unikaveri, laulu jne. aina samalla tavalla... lapset ovat tapojen orjia, ja se pelastaa meidät vanhemmat usein.

    Äänestä

Meillä tyttö 2v 4kk alkanut nyt myös jättämään päiväunia pois. Yöt kyllä nukkuu liiankin hyvin - aamulla yhdeksan maissa pitää herättää! Nukkumaan siis menee klo 20.30-21.

Olen hoitovapaalla ja huomannut, että niinä päivinä kun aamupäivässä paljon touhua ja uutta (kerho, ulkoilua perhepäivähoitajien ja lasten kanssa puistossa, liikuntaa), niin unikin paremmin tulee.

Nyt olen tehnyt niin, että laitan päiväunille hieman myöhemmin kuin ennen eli n. klo 13 - siinä tyttö sitten pötköttelee ja nukkuu jos nukkuu. Unilta olen sitten pyrkinyt herättämään klo 16, ettei menisi ilta liian pitkäksi.

Meillä on noudatettu erittäin säännöllistä päivärytmiä ulkoilujen, ruokailujen ja unien suhteen, joten niistä ei nukumattomuudet ainakaan johdu :)

Äänestä
  • Meillä poika 2v.7kk nukkuu tällä hetkellä päikkärit ku olin vähän aikaan vieressä,yleensä jätän vain sänkyyn nukkumaan.Poika käy päikkäreille klo 12-13 ja nukkuu 2-3tuntia vain et uni iltaisin maistuu.Poika oppi polkemaan 12tuumasella pyörälläjossa on apupyörät 2v.5kk ja nyt opetelaan kuivaksi elikkä vaipoista pois.kolme päivää on mennyt hyvin parit pissit on tullut housuun ja lopput pottaan ja kaksi yötä on ollut kuivana ja kaksi päiväuni kuivia.

    Äänestä

Hei!

Meillä on ensi kuussa 2.v. täyttävä neiti, joka ei aina nuku päikkäreitä. Päikkärit koitettiin jättää pois kun neiti alkoi kukkumaan klo 22.30 saakka ja nukkui sitten klo 09.30 aamulla. Meillä ei tarvitse neidin aamuisin herätä, kun olen vuorotöissä ja mummi hoitaa meillä, jos ollaan molemmat aamuvuorossa. Eli nyt sitten, kun ei nukuta päikkäreitä neiti nukkuu n. 20.30-09.00 yöunensa. Että ihan riittävästi. Välillä kun joutuu nukuttamaan päikkärit (esim, kun on herännyt paljon aiemmin tai menoa ja meinikiä tiedossa) niin nukahtaa taas n. klo 22 ja nukkuu n. 09.30 asti. Päikkärit kun menee sinne klo 13-15 aikoihin. Että tämmöstä.

Kaikki lapsethan on yksilöitä ja välillä ei itsekään tiedä, että miten nukuttaa ja milloin. Mutta pikkuhiljaa se siitä selviää. Jos nukkuu aamulla pitkään ja yönsä hyvin, niin päikkäreitä ei tarvi. Jos taas yö on katkonainen ja lyhyt, mennään nokosille päivälläkin. En ota asiasta stressiä ja tyytyväinen tyty meillä on!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päikkäreitä kirjoitti:

Eli olin töissä vajaan vuoden jona aikana tarhassa nukkui kiltisti päiväunet,noin pari tuntia,joka päivä. Jäin hoitovapaalle uudestaan kesäksi jonka jälkeen äitiyslomalle. Ollaan kotona oltu nyt pari viikkoa enkä saa lasta millään nukkumaan. Yöt nukkuu suht hyvin,noin yhdeksästä seitsemään. Tänäänkin tunnin pyöris sängyssä eikä toivoakaan. Pyörii vaan edestakaisin. Ei siis huuda eikä mitään mutta ei myöskään nuku. Olen sitä mieltä ettei tämän ikäiseltä voi jättää vielä unia poiskaan. Eilen nukkui parin tunnin päiväunet ja yöunetkin nukkui kaemmin. Auttakaa hyvät ihmiset... Jotain vinkkejä edes =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu