Ei - en ole myynyt 2006 tai muulloinkaan, vaan olen asunut koko ikäni vuokralla. Säästöjä on kertynyt tulevaa asunnonostoa varten kuudessa vuodessa 35000 euroa, eli olen ollut mielestäni kohtuullisen ahkera asuntosäästäjä.
Havaitsin juuri ikäväkseni, että jos toivomani käänne tapahtuisi, eli muulibori pomppaisi 8 prosenttiin ja hinnat alkaisivat rommata kunnolla, niin eihän minulla itsellä olisi mitään mahdollisuuksia ottaa lainaa sellaisella korolla!
Haluaisin kuitenkin vähintään rivitalonpätkän pk-seudulta ja vieläpä ihan kelvolliselta alueelta. 6 vuotta vuokralla kerrostalossa asuneena "oma" kerrostalokämppä ei yksinkertaisesti kiinnosta. Tällä hetkellä tällaiset rivariasunnot maksavat n 300-350 ke, joten vaikka hinnat rommaisivat 50%, niin joutuisin silti ottamaan lainaa lähemmäs 150000 euroa. Ja sellaista lainaa en pysty millään 8% korolla hoitamaan. Eli pieleen meni tämäkin juttu :(
Havaitsin juuri ikäväkseni, että jos toivomani käänne tapahtuisi, eli muulibori pomppaisi 8 prosenttiin ja hinnat alkaisivat rommata kunnolla, niin eihän minulla itsellä olisi mitään mahdollisuuksia ottaa lainaa sellaisella korolla!
Haluaisin kuitenkin vähintään rivitalonpätkän pk-seudulta ja vieläpä ihan kelvolliselta alueelta. 6 vuotta vuokralla kerrostalossa asuneena "oma" kerrostalokämppä ei yksinkertaisesti kiinnosta. Tällä hetkellä tällaiset rivariasunnot maksavat n 300-350 ke, joten vaikka hinnat rommaisivat 50%, niin joutuisin silti ottamaan lainaa lähemmäs 150000 euroa. Ja sellaista lainaa en pysty millään 8% korolla hoitamaan. Eli pieleen meni tämäkin juttu :(
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sinulla on säästöjä 35 000 €.
Katselet rivaria joka maksaa 300 - 350 000. Otetaan nyt tarkasteluun 300 000 maksava rivari. Jos sellainen rommaa 50 %, niin sen arvo on 150 000 €.
150 000 - 35 000 (säästösi) = 115 000 €.
Eli miksi joutuisit ottamaan lainaa lähes 150 000?
Niin, jos otetaankin se 350 ke:n rivari, niin lainaa täytyy ottaa 140 000 + varainsiirtovero. Ja toki asuntolainaa ottaessa kannattaa ottaa myös hiukan extraa pintaremontteja ja huonekaluja varten. Eli lopetetaan saivartelu, ja pistetään tuo luku puoliksi, eli vaikka joutuisin ottamaan lainaa "vain" 130 000 euroa, niin en silti pystyisi hoitamaan sitä, jos korot olisivat 8% luokkaa.
näin se oli edellisellä kerrallakin,
asunnot halpenivat,halpenivat, halpenivat,
oli riski ostaa monen vuoteen kun korot nousivat ja raha tuotti enemmän koroissa.
8-10 vuotta siinä meni, kun raha tuotti pankissa enemmän.
siten raha tuotti rahastoissa 2-3 kerta enemmän kuin asunnoissa,
asuinnoissa on kyllä aina eniten turvassa,
ellei pelkää putki- tai julkisivurempaa.
ei aloittelijan ainakaan kannata haaveilla asunnon voitoista, kyllä se useimmiten on että ei tule voittoa.
tarpeeseen kannattaa ostaa,
seitten kun on tutustunut parin vuoden ajan ja joka kuukausi 10 asuntoon, jotta tulee jonkillainen pohja ja oppimäärä.
Joudun siis tulevaisuudessakin 8-10 vuotta kärvistelemään vuokralla kerrostalossa, kun lainakorot ovat liian korkeita. Ei se paljon lohduta, vaikka säästöni keräisivät ties mitä tuottoa, kun pää ei ihan oikeasti kauaa enää kestä kerrostaloasumista. Ja onko siinä mitään järkeä, että tuhlaan elämäni parhaan vuodet säästötilin korkoa tuijotellen, kun samaan aikaan vituttaa kuin pientä oravaa.
T: Välittäjä-kusettaja
esim. 270 000 maksavaan rivariin. Kyllä sellaisessakin asuu ihan mukavasti, tiedän kokemuksesta =)
Sitten alkaa laskelma näyttää erilaiselta?
siinä tapauksessa kirjoitukseni ei vaikuttaisi enää riittävän provosoivalta.
osta vaan, kyllä pystyt ,
sillä aina palkat nousevat ja siten on helpompi suoriutua velasta.
muta pari juttua,
katsella kannata kauan, aivan läheltä jotta ei ole matkakuluja, aivan oppimismielessä.
toiseksi, pitäisi ostaa vasta silloin kun varmasti asuu 2-3 vuotta, mieluummin paljon kauemmin.
Aloittajalla on paljon parempi tilanne kuin vuonna 2007-2008 ostaneella. Hän on maksanut 350keuroa ja silläkin on korko kohta 8%. Ja sulla on sentäs säästöjä,mitä ei välttämättä 350keuron ostaneella ole.
Joten aloittajalla hyvä tilanne,jos asunnot rommaa kunnolla.
liity ihmeessä muiden kaltaistesi seuraan heti, jos vain saat pankista tarpeeksi lainaa kun korkokin on vielä alhaalla.
Muistathan, että asuntojen hinnat nousevat A.I.N.A!
Turhaan tässä versaalein tätä yrittää vakuutella - niin pässi ei suomalainen ole, että menisi nyt ostamaan kun tapissa ovat ja pientä hilettä on välittäjät raapustaneet hinnasta ysiysi luvuiksi.
Eivätkä ne hinnat todellakaan nouse A.I.N.A!
katso tilastoja tarkkaan, älä yhtä käyrää.
aina on ollut useiden vuosien pieni lasku,
sitten hieman suurempi, muta aina on ollut niitä kohtuullisia asuntoja vähemmän ja todella kaiki kohtuuliset, jotka on mennyt myyntiin pankin tai välittäjän kautta eivät ole tavalliselle pulliaiselle päätyneet.
jne.
Tiedän kymmeniä tapauksia, kun henkilö kertoi vievänsä myyntiin perjantaina, kun tunnin kuluttua tiedustelit, asunnolta "oli jo ostaja".
kun välittäjä ilmoitti lehdessä ja kun soitti (useilla nimillä ja useat henkilöt) oli asunto myyty jo ennen kuin oli ensimmäinen lehti-ilmoitus.
Samaan aikaan on asunnon hintojen laskun aikaan ollut korkea laina % ja korkea talletus %,
eli
tuotto jäi todella viime kerralla hyvin heikoksi,
vasta 2002 alkoi parempi nousu,
mutta sekin todella oli vain 1/3 siitä kun sai rahastoissa.
maksavat järjestäen lähemmäs sen 350 ke kuin 270 ke. Syykin on selvä: en halua muuttaa niin vanhaan asuntoon, että kaikki pitäisi uusia kylppäriä rumia kaakeleita myöden. Se vasta tyhmää olisikin, jos muuttaisi vanhaan 270 ke:n asuntoon ja laittaisi 30 donaa remppoihin.