toinen käsi on kylmä

ja toinen lämmin

voiko tämä olla oire jostain sydän jutusta? Toinen menee välillä ihan kylmäksi ja toinen on normaali lämmin.. :/

8

22310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietokoneella ollessa..

      tulee oikea käsi kylmäkis, koska se on tossa hiiren päällä, ja ikkunan vieressä, ikkuna saattaa hieman vetää joten..

      Millaisissa tilanteissa se tulee kylmäksi?

      • tälläisissä

        esimerkiksi usdein kun makaan sohvalla, tai sitten kun oon tullu lenkiltä..


      • Anonyymi
        tälläisissä kirjoitti:

        esimerkiksi usdein kun makaan sohvalla, tai sitten kun oon tullu lenkiltä..

        Mulla sama, oikea käsi jääkylmä lenkin jälkeen, en tiedä mistä johtuu.


      • Anonyymi

        Minulla hiiren päällä olevan vasemman käden sormet ranteeseen asti kylmät... olisikin jonkinlainen pinne hermossa?


    • Anonyymi

      Huomasin itselläni saman oireen jo vähän yli viisikymppisenä. Aivan selvästi toinen käsi oli paljon kylmempi kuin toinen lekotellessani sohvalla töiden jälkeen. Siihen ei vaikuttanut mikään ulkoinen asia, että esim toinen käsi olisi ollut selkänojan puolella,ei
      Sittenpä 62 v minulle tuli minimi oireita ( aivan minimaalisessa ylämäessä keskellä rintaa erilainen tunne, ei siis mitään kipua, vain pientä vaivaa, joka häipyi ,kun hieman hidasti ja tulin tasamaalle.
      Noh kävin sydänfilmit ja rasituskokeet, kaikki hyvin, ei mitään näkynyt. Enpä uskonut , menin kokeneelle kardiologille ja pääsi kuvauksiin n . 1.5 kk päästä.
      Siellähän todettiin pari suonta 90%tukossa ( sukuvika) .olen aina ollut hoikka ja liikuvainen, verenpainetautinen kyllä.
      Tehtiin vuoden välein toivomuksestani pari pitkää pallolaajennusta. ( riskinsä niissäkin)
      Nyt olen 72 v ja liikun säänöllisesti ja syön lääkkeeni kiltisti ja ravinto on niin hyvää kuin vaan voi olla.
      Mutta niitä tukkeutuneita suonia on minulla varmasti joka puolella. Näillä mennään.

      Itse asiaan, ei ole kättä paleltanut sen jälkeen.

    • Anonyymi

      Jos oikea käsi (yleensä ranteesta alaspäin) on kylmä, niin kyse on sydänviasta. Sydän ei jaksa/pysty pumppaamaan verta tarpeeksi. Oikea kämmenalue on vesisuonistossa kaikkein pisimmällä, eli ns. päätyalue.

      Jos puolestaan molemmat kädet (ja ehkä jalatkin) ovat yhtä kylmiä, niin kyse on kilpirauhasen toiminnan häiriöstä.

      • Anonyymi

        Niin sitä vedetään mutkat suoriksi. Tuskin asiat ovat noin yksinkertaisia.


      • Anonyymi

        Saattaisikohan heikentynyt sydämen pumppauskyky aiheuttaa myös kipua ja puutumista jalkoihin ja käsiin? Etenkin jalkaterissä ja kämmenten alueilla oireita. Makuuasennossa kivut pahenevat ja pakottavat usein nousemaan ylös keskellä yötä. Myös sydänkipua ilmenee makuulla ja lisääntyy jalkoja kohotettaessa. Elämä vaikeaa jo kipujen kanssa. Sydämen tärkein valtimosuoni ahtautunut noin 70%.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe