Osaisiko joku suositella hyvää ja halpaa hotellia tai hostellia hyvältä paikalta automatkalaisille? Tarkoitus olisi käydä myös muualla californiassa. Kaikki vinkit autoilusta, reiteistä yms tervetulleita!
Paras halpa hotelli/hostelli & nähtävyydet?
4
2512
Vastaukset
- -P--
Moi
Castle Inn , on kai virallisesti hotelli, käytännössä motelli, ihan peruskamaa, mutta siisti ja huolehtivaista jengiä vastaanotossa. Erittäin suuri plussa on ilmainen parkkipaikka, toi voi helposti maksaa SF:ssä 40$ yö.
Sijainti Russian Hill:llä, Broadway:llä, ihan Van Nessin varrella.
http://www.castleinnsf.com/- cha am fani
Hei! Yövytttiin kaverin kanssa hotel Gates, lähellä cable carin päättäriä, erittäin keskeinen sijainti, arvio 3 tähteä, oltiin 12 yötä, melu pikkasen häiritsi yöltä mutta sijainti helpotti, lähellä ccarin päättäriä oli turistitsto, indonesilaiset ravintolat oli mielestämme parhaimpia. Saimme lennot BA:lta noin 3000 markkaan/nuppi, mahtava kaupunki
- Jorma123
Citystä en osaa suositella hostellia autoilijalle, siellä kun ei ilmaisia parkkipaikkoja aina löydy. HI-hostellit(www.hihostels.com) ovat ainakin suht halpoja ja todella siistejä ja turvallisia. SFOssa löytyy nähtävää ja suosittelenkin opaskirjan ostamista. Niissä on lueteltu suosituimmat nähtävyydet ja kerrotaan yleensä myös hyödyllisiä tietoja mm. hinnoista ja aukioloajoista. Golden Gate, Alcatraz, Cablecar jne. on tietty pakko kokea.
Automatkalla yksi hyvä ja todella halpa vaihtoehto on Travelodge-motelliketju(www.travelodge.com). Motellit sijaitsevat usein pääteiden varrella ja niitä löytyy lähes joka puolelta.
California on iso osavaltio enkä tiedä kauan meinaatte matkustella, mutta vähintään seuraavia paikkoja (kaupunkien lisäksi) suosittelen: Napa Valley, Redwood National Park(ehdottomasti uskomattomin paikka, missä olen ollut!), Yosemite National Park, Big Sur ja Highway 1 koko rannikon pituudelta, luonnonpuistot yleensäkin. Itseäni harmittaa, koska olimme reissussa joulukuun puolivälissä eikä silloin enää uskaltanut lähteä kesärenkailla ajelemaan Lake Tahoelle tai Mt. Shastalle tms. sisämaan vuoristoon. Kannattaa käydä nekin katsomassa. Etelä-Californiassa en käynyt oikeastaan ollenkaan, Santa Maria oli eteläisin paikka.
Californiassa on todella helppo ajaa, koska tärkeimmät tiet kulkee pohjois-etelä-suunnassa suurimpien kaupunkien välillä. Maisemareitti HWY 1 on tietty hienoin, mutta hieman hidas. US101 ja Interstate 5 ovat nopeimmat tiet, mutta hieman tylsiä ajaa.
Lisää vinkkejä saa pyytämällä. - san francisco
Marina on hyvä alue autoilijalle, sillä esim. Lombard streetilla tai sitä hiljaisemmilla kaduilla, kuten Greenwich streetillä on useita suht. edullisia motelleja, joihin tietysti kuuluu ilmainen parkkipaikka. SF:ssa kannattaa ollaa viikolla, sillä silloin hinnat ovat reilusti halvemmat kuin viikonloppuina.
Hienoja autoilureittejä on matkaoppaat pullollaan ja autoilu on helppoa, kunhan ensin tottuu automaattivaihteistoon (useimmilla suomalaisilla on kaiketi manuaaliv.). Säännöissä on suomalaiseen pieniä, mutta merkittäviä eroja: oikealle voi kääntyä punaisista, jos sen voi tehdä risteävää liikennettä häiritsemättä, tasa-arvoisessa stop-ristyksessä edetään saapumisjärjestyksen mukaan ja motarilla voidaan ohittaa sekä oikealta että vasemmalta. Eikä muuta kuin menoksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463210Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811771- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 271344
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1251198UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121160