Kosmetiikkaa, vaatteita yms.

Halvalla?

Osaisiko joku kertoa hieman Rooman hintatasosta, jotta nuorena innokkaana shoppailijana osaisin varautua riittävällä matkabudjetilla matkaan, eli lähinnä kiinnostaisi vaatteiden hinta? En ole merkkitietoinen, joten minulle kelpaisi vaikka kopiot yms. ei yleisesti kalliit vaatteet, löytyykö Roomasta ja mikä on hintataso?

Entäpä kosmetiikan hinta verrattavissa Suomen hintoihin? Onko kukaan käynyt kampaajalla Roomassa? Kannattaako käydä (onko siis halvempaa)? Entäpä osaisiko joku kertoi mistä Roomasta voisi kysellä hiustenpidennystä? Kiitos

4

1870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on melkosesti

      kalliimpaa kuin suomessa.

      • heips

        kun joku vastaa asiallisesti! Kiitos siitä, itse lähden reilun viikostä Roomaan.


    • Rooman rouva

      minun on kerrottava että Italiassa on maailman kovimmat lait mitä tulee kopioden myyntiin ja ostoon. Siinä ei auta edes selittelyt ettei tiennyt tai luuli että se tavara oli aito. Poliisit voivat puuttua ihan kadulla kenen tahaansa ostoksiin jos he näkevät tai epäilevät että on henkilö on ostanut kopioita. Sakot ovat aivan hurjat, noin 90 000 euroa yksistä aurinkolaseista tai rannekellosta, kassista ja ym. Tämä on totta joten ei missään nimessä kannata ostaa mitään kaduilta tai kojuista.

      Italian laki määrää myös että kaikista ostoksista pitää antaa kuitti. Kuitit on tallennettava turistien koko matkan ajan.

      Hajuvedet ovat ihan samoissa hinnoissa kuin Suomessakin.

      Kampaajia on monen hintaisia, riipuu hieman missä kampaamo sijaitsee.


      Asusteet ovat enimmäkseen muotitalojen desing asusteita ja kalliita. Discount dell'Alta Mode ja Discount System myyvät merkkituoteita 50% halvemmalla. Myyvät edellisten sesonkien asusteita.

      Discount dell'Alto Mode sijaitsee via Gesú e Maria 16 ja Discount System Via del Viminale 35.

      Via Nazionale ja Via Babuino myyvät nuorille asuteita ja Via del Coverno Vecchiolta löytyy useita käytettyjen vaatteiden ja tavaroiden myymälöitä. Via Corso on pitkä katu ja sen varrelta löytyy putiikkia poikineen.

      Tavaratalot ovat omasta mielestäni parhaat meille suomalaisille. Siellä saa rauhassa katsella asusteita, säästyy hässäkästä ja mallit ja kootkin ehkä meille sopivampia.

      Tavaratalo Coin on kallis. Eräs Coin tavarataloista sijaitsee metrosemalla San Giovanni. Siinä vieressä Via Sannion varrella myydään loppistavaraa arkisin klo 8-13, lauantaisin koko päivän siinä kai klo 18 asti ja sunnutaina nämä myyjät siirtyvät Porta Porteseen myymään tavaroitaan. Ikävä kyllä joukossa on varastettua tavaraa. Vahtikaa rahapussejanne ja pyytäkää kuitti.

      Omasta mielestäni paras tavaratalo on La Rinascente Via del Corson puolessa välissä. Toinen löytyy Piazza Fiumelta.
      La Standa Via Cola di Rienzo, Viale Trastevere. Tavaratalo Upim sijaitsee Via del Tritone, Via Nazionale ja Via Gioberti.


      Italiasta kannatta ostaa alusvaatteita, yöpaitoja, kenkiä ja kasseja. Taidetta ja antiikkia tietysti myös. Oliiveja, oliiviöljyä, saippuoita, kahvia, viinejä jne.

      • venetsia2

        KANNATTAA TIEDUSTELLA SUOMALAISELTA JANITA HELOVALTA
        KAMPAAJA, MEIKKAAJA JOKA ASUU ROOMASSA. AUTTAA VARMASTI KAIKISSA HIUS PULMISSA.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5805
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      45
      5305
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3698
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3653
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      90
      3231
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2874
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2730
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2380
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1834
    Aihe