Kosmetiikkaa, vaatteita yms.

Halvalla?

Osaisiko joku kertoa hieman Rooman hintatasosta, jotta nuorena innokkaana shoppailijana osaisin varautua riittävällä matkabudjetilla matkaan, eli lähinnä kiinnostaisi vaatteiden hinta? En ole merkkitietoinen, joten minulle kelpaisi vaikka kopiot yms. ei yleisesti kalliit vaatteet, löytyykö Roomasta ja mikä on hintataso?

Entäpä kosmetiikan hinta verrattavissa Suomen hintoihin? Onko kukaan käynyt kampaajalla Roomassa? Kannattaako käydä (onko siis halvempaa)? Entäpä osaisiko joku kertoi mistä Roomasta voisi kysellä hiustenpidennystä? Kiitos

4

1857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on melkosesti

      kalliimpaa kuin suomessa.

      • heips

        kun joku vastaa asiallisesti! Kiitos siitä, itse lähden reilun viikostä Roomaan.


    • Rooman rouva

      minun on kerrottava että Italiassa on maailman kovimmat lait mitä tulee kopioden myyntiin ja ostoon. Siinä ei auta edes selittelyt ettei tiennyt tai luuli että se tavara oli aito. Poliisit voivat puuttua ihan kadulla kenen tahaansa ostoksiin jos he näkevät tai epäilevät että on henkilö on ostanut kopioita. Sakot ovat aivan hurjat, noin 90 000 euroa yksistä aurinkolaseista tai rannekellosta, kassista ja ym. Tämä on totta joten ei missään nimessä kannata ostaa mitään kaduilta tai kojuista.

      Italian laki määrää myös että kaikista ostoksista pitää antaa kuitti. Kuitit on tallennettava turistien koko matkan ajan.

      Hajuvedet ovat ihan samoissa hinnoissa kuin Suomessakin.

      Kampaajia on monen hintaisia, riipuu hieman missä kampaamo sijaitsee.


      Asusteet ovat enimmäkseen muotitalojen desing asusteita ja kalliita. Discount dell'Alta Mode ja Discount System myyvät merkkituoteita 50% halvemmalla. Myyvät edellisten sesonkien asusteita.

      Discount dell'Alto Mode sijaitsee via Gesú e Maria 16 ja Discount System Via del Viminale 35.

      Via Nazionale ja Via Babuino myyvät nuorille asuteita ja Via del Coverno Vecchiolta löytyy useita käytettyjen vaatteiden ja tavaroiden myymälöitä. Via Corso on pitkä katu ja sen varrelta löytyy putiikkia poikineen.

      Tavaratalot ovat omasta mielestäni parhaat meille suomalaisille. Siellä saa rauhassa katsella asusteita, säästyy hässäkästä ja mallit ja kootkin ehkä meille sopivampia.

      Tavaratalo Coin on kallis. Eräs Coin tavarataloista sijaitsee metrosemalla San Giovanni. Siinä vieressä Via Sannion varrella myydään loppistavaraa arkisin klo 8-13, lauantaisin koko päivän siinä kai klo 18 asti ja sunnutaina nämä myyjät siirtyvät Porta Porteseen myymään tavaroitaan. Ikävä kyllä joukossa on varastettua tavaraa. Vahtikaa rahapussejanne ja pyytäkää kuitti.

      Omasta mielestäni paras tavaratalo on La Rinascente Via del Corson puolessa välissä. Toinen löytyy Piazza Fiumelta.
      La Standa Via Cola di Rienzo, Viale Trastevere. Tavaratalo Upim sijaitsee Via del Tritone, Via Nazionale ja Via Gioberti.


      Italiasta kannatta ostaa alusvaatteita, yöpaitoja, kenkiä ja kasseja. Taidetta ja antiikkia tietysti myös. Oliiveja, oliiviöljyä, saippuoita, kahvia, viinejä jne.

      • venetsia2

        KANNATTAA TIEDUSTELLA SUOMALAISELTA JANITA HELOVALTA
        KAMPAAJA, MEIKKAAJA JOKA ASUU ROOMASSA. AUTTAA VARMASTI KAIKISSA HIUS PULMISSA.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7615
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3695
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3180
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      64
      2541
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2368
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe