voiko turveharkkoon istutaa kovertamalla siihen kuoppa multaa ja tainta varten,onkohan kukaan kokeillut tai mitenkähän turveharkko soveltuu moiseen vai käykö vain reunuksissa kasvien vierellä ? . ? .
turveharkkoon
istuttaminen. . .
3815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ensinnäkin harkko johon alat koverta aon oltava kostea eli toisinsanoen se ei saa olla kuiva jotta se ei murru tai lohkea.
Vaikka sisään laittaa multaa niin se tuppaa olemaan hetken kuluttu ahapanta joten ihan kalkkimana kasveja sinne ei kannata istuttaa.
Reunuskäytössä olisin aika skeptinen myös sillä kuivassa paikassa harkko on ruman ruskea ikuisesti. Kosteaan se passaa oikein hyvin.
kannattaa kokeilla sammaleen houkuttelua turveharkon pintaan. Pilsneriä ja sammalta sotkuksi ja harkon pintaan, johan alkaa kasvattaa sammalta. Huomaa, että otat sopivan sammallajikkeen....pilsnerin merkillä ei liene väliä :)
se harkkohan sammaloituu suotuisissa olosuhteissa ihan kuukaudessa jo alkuun. Sehän on sammaleesta oikeastaan tehty, laji sattuu olemaan nyt mikä sattuu.
Sammaleen kasvattaminen sammaleeseen kuulostaa aika hölmöläisten peiton jatkamiselta?
Ja kuivassa se sammal ei kasva edes pilsulla, en ainakaan ala edes kokeilemaan moista hullutusta.