Tilasin tuossa viikko sitten dna:n 10/2 Mb laajakaistan joka todellisuudessa onkin 1000/512 kt. Olen soittanu niin kutsuttuun asiakaspalveluun, jossa ammattitaidottomat työntekijät väittävät kaiken olevan kunnossa. Jos jollakin on ollut samanlaisia ongelmia niin kertokaa jos/miten ne on ratkaistu.
Vastaukset 6
Yksi tavu (B) on kahdeksan bittiä (b) ja yksi kilobitti on 1024 bittiä.
1000/512 kt on 8000/4096 kb, eli n. 8/4 MB. Yhteytesi ulos on reilusti sopimusta nopeampi ja sisään hiukan hitaampi.
Jos tuo 1000 kt/s nopeus on mitattu esim. Nettimittarilla, niin se ylittää myös nimellisnopeudeltaan 10 MB/s yhteyden käytännössä saavutettavissa olevan nopeuden, koska linjassa aina on ruuhkaa ja hyötysignaalin seassa kulkee myös paljon virheenkorjaus- ja muuta koodia.- palveluntarjoajalle....
Soittele sinnikkäästi palveluntarjoajalle ja pyydä jotain asiantuntevaa käymään mittaamassa. Jos ei vikaa löydy niin tarkista modeemin asetukset.
- hommat kunnossa
Aloittaja sekoittaa bitit ja tavut keskenään joten mielestäni on turhaa soitella, koska homma on kunnossa. Ap:n pitäis ensin opetella vähän tietokoneista ennenkuin alkaa täällä mesoamaan mitään kusettamisista!
Olettaisin, että tarkoitat tilanneesi 10/2 Mbit/s ja nopeus on vain 1M/512 kbit/s. Ei olisi mikään ihme, että operaattorin asetukset ovat kuitenkin pielessä.
Oulussa (ent. OPOY) luvattiin toukokuun lopuksi rajoittamaton nopeus korvaukseksi sähköpostisekoiluista. Joillain toimii vieläkin, joillain ei missään vaiheessa. Että se siitä DNA:n huolellisuudesta.- dnalla ammattitaitoista por...
Dnalla on ammattitaitoista porukkaa, moinen väite ammattitaidottomuudesta mitä sinä suolsit on melkein jopa herjausta.
Ja entä sun oma tietämykses? suoraan sanonko mistä?
10 Megabittiä = 1 Megatavu! 1 Tavu = 8 bittiä, tietoliikenteessä tuohon 8 lisätään vielä pari muuta bittiä joilla varmistetaan että tieto siirtyy oikein, siis yhteensä 10 bittiä. Eli tietoliikenteessä voi sanoa että yksi siirretty tavu kulkee 10 bitillä.
Joten dna ei ole mitään kusettanut, itse vaan sotket. Ja kun näköjään ei alkuperäinen vastaukseni sua miellyttänyt, tai jotakuta muuta anti-dnaistia niin sekin piti näköjään poistattaa. Tää palsta ei ole sun henkilökohtaisia dna-antipatioitasi kohtaan, vaikka tiedän kyllä että Soneralla ja elisalla ei menekään niin hyvin vaan pitää tulla tänne haukkumaan kilpailijoita.- RisOtto
Myönnän kyllä että hermostuin hieman turhaan ja sekoitin bitit ja tavut. Ongelma on kuitenkin nyt saatu vihdoin korjattua.
Ja tälle vit***levalle dna fanaatikolle tiedoksi että se vika oli operaattorin puolella, ei minun. Koittaisit ensi kerralla edes esittää olevasi avuksi äläkä keskity vain pa**an puhumiseen ja morkkaamiseen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271558
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1131321Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361152Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella551131- 72793
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.100786- 25776
- 36776
- 9685
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist26639