Kusetettu?

RisOtto

Tilasin tuossa viikko sitten dna:n 10/2 Mb laajakaistan joka todellisuudessa onkin 1000/512 kt. Olen soittanu niin kutsuttuun asiakaspalveluun, jossa ammattitaidottomat työntekijät väittävät kaiken olevan kunnossa. Jos jollakin on ollut samanlaisia ongelmia niin kertokaa jos/miten ne on ratkaistu.

6

884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi tavu (B) on kahdeksan bittiä (b) ja yksi kilobitti on 1024 bittiä.

      1000/512 kt on 8000/4096 kb, eli n. 8/4 MB. Yhteytesi ulos on reilusti sopimusta nopeampi ja sisään hiukan hitaampi.

      Jos tuo 1000 kt/s nopeus on mitattu esim. Nettimittarilla, niin se ylittää myös nimellisnopeudeltaan 10 MB/s yhteyden käytännössä saavutettavissa olevan nopeuden, koska linjassa aina on ruuhkaa ja hyötysignaalin seassa kulkee myös paljon virheenkorjaus- ja muuta koodia.

    • palveluntarjoajalle....

      Soittele sinnikkäästi palveluntarjoajalle ja pyydä jotain asiantuntevaa käymään mittaamassa. Jos ei vikaa löydy niin tarkista modeemin asetukset.

      • hommat kunnossa

        Aloittaja sekoittaa bitit ja tavut keskenään joten mielestäni on turhaa soitella, koska homma on kunnossa. Ap:n pitäis ensin opetella vähän tietokoneista ennenkuin alkaa täällä mesoamaan mitään kusettamisista!


    • Olettaisin, että tarkoitat tilanneesi 10/2 Mbit/s ja nopeus on vain 1M/512 kbit/s. Ei olisi mikään ihme, että operaattorin asetukset ovat kuitenkin pielessä.

      Oulussa (ent. OPOY) luvattiin toukokuun lopuksi rajoittamaton nopeus korvaukseksi sähköpostisekoiluista. Joillain toimii vieläkin, joillain ei missään vaiheessa. Että se siitä DNA:n huolellisuudesta.

    • dnalla ammattitaitoista por...

      Dnalla on ammattitaitoista porukkaa, moinen väite ammattitaidottomuudesta mitä sinä suolsit on melkein jopa herjausta.

      Ja entä sun oma tietämykses? suoraan sanonko mistä?

      10 Megabittiä = 1 Megatavu! 1 Tavu = 8 bittiä, tietoliikenteessä tuohon 8 lisätään vielä pari muuta bittiä joilla varmistetaan että tieto siirtyy oikein, siis yhteensä 10 bittiä. Eli tietoliikenteessä voi sanoa että yksi siirretty tavu kulkee 10 bitillä.

      Joten dna ei ole mitään kusettanut, itse vaan sotket. Ja kun näköjään ei alkuperäinen vastaukseni sua miellyttänyt, tai jotakuta muuta anti-dnaistia niin sekin piti näköjään poistattaa. Tää palsta ei ole sun henkilökohtaisia dna-antipatioitasi kohtaan, vaikka tiedän kyllä että Soneralla ja elisalla ei menekään niin hyvin vaan pitää tulla tänne haukkumaan kilpailijoita.

      • RisOtto

        Myönnän kyllä että hermostuin hieman turhaan ja sekoitin bitit ja tavut. Ongelma on kuitenkin nyt saatu vihdoin korjattua.

        Ja tälle vit***levalle dna fanaatikolle tiedoksi että se vika oli operaattorin puolella, ei minun. Koittaisit ensi kerralla edes esittää olevasi avuksi äläkä keskity vain pa**an puhumiseen ja morkkaamiseen.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11922
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9040
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      117
      4959
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4188
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3933
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      72
      3811
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3593
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3551
    Aihe