Lääkäri kirjoitti minulle Cipralex-lääkkeen useiksi kuukausiksi, nyt vähän epäilyttää uskallanko aloittaa lainkaan tämän lääkkeen käyttöä kun olen lukenut noista sivuoireista ym. "vaivoista" mitä lääke aiheuttaa.
Seroxatia ja Cipramilia muinoin käyttänyt, huonoin tuloksin.
Alproxia (miedoin) olen käyttänyt 1-2 tablettia päivässä, se on toiminut erittäin hyvin, mutta uskallanko lainkaan aloittaa tätä Cipralexin käyttöä? Pelottaa jos oireet pahenisivat koska nyt on kohtalaisen hyvä olo.
Seroxatia ja Cipramilia muinoin käyttänyt, huonoin tuloksin.
Alproxia (miedoin) olen käyttänyt 1-2 tablettia päivässä, se on toiminut erittäin hyvin, mutta uskallanko lainkaan aloittaa tätä Cipralexin käyttöä? Pelottaa jos oireet pahenisivat koska nyt on kohtalaisen hyvä olo.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No ei kai kukaan voi tehdä päätöstä puolestasi. Päätä itse. Tarvitsetko lääkitystä ? Jos tarvitset, niin eihän muuta vaihtoehtoa ole kuin kokeilla. Minulla Cipralexista ei tullut mitään muita sivuoireita kuin väsymys. Juuri äsken kuulin erään miehen kertovan, että hänelle ummetuslääke aiheutti näköhäiriöitä :))))))). Just joo. Noihin sivuoirejuttuihin kannattaa siis suhtautua suurella varauksella.
meni aikaa,että lääke rupes tehoamaan?Aloin vasta kuurille ja lekuri meinas että vaikutus näkyy n.2-6viikon kuluessa.
ole tuokaan sulle sopiva. Ettei ehkä kannata. Mutta jos mietit vielä kannattavuutta, voithan kokeilla sitä. Paniikkihäiriöön uskoisin olevan apua enemmän muusta ja sellainen saattaa mennä ohi, kun käsittää sen, että se on ohimenevää. Voithan tietenkin uskoa lisäksi, niin että sun kohdalle ei enää toiste moista tule.
että mä käytin sitä varmaan pari kuukautta niin että otin 5Mg:stä puolikkaan tabletin per päivä, ja mua väsytti ja paikat vapisutti, vaikka mulle lääkäri vannotti että puolikas tabletti ei tuo mitään sivuoireita, eli mä en suosittele tuon lääkkeen käyttöä, omiin kokemuksiini vedoten.
Cipralexia kohta vuoden annostus 15 mg, toimii hyvin eikä ole tullut kummempia sivuoireita, ei aloittaessakaan. Ainoastaan hikoilu on lisääntynyt. Että suosittelen kokeilemaan. Lääkkeiden sopivuus on yksilöllistä.
Olen käyttänyt cipralexia toista vuotta,alkuun pahensi oireita,mutta noin kolmen viikon kuluttua alkoi auttamaan,eikä mitään sivuvaikutuksia ole ollut. Ei tule mieleenkään lopettaa toistaiseksi,näin sanoi lääkärinikin.
Sinä tietysti päätät itse ja vain itse.Voimia päätökseen.
Alkuoireet kärsittyäni hävisi myös paniikkioireet!
Muakin epäilytti aluksi cipralexin aloittaminen. Niinpä aloitin sen erittäin pienellä annoksella, ainoastaan 2,5mg. Alussa aloitusoireet olivat todella pahat ja aina annosta nostettaessa ne tulivat hetkeksi takaisin. Yhtään ei kuitenkaan kaduta, että kärsin nämä kahden viikon aloitusoireet. Nyt minulla ei enää puolen vuoden käytön jälkeen ole ollut paniikkikohtauksia ollenkaan.
Söin vuoden 5 mg/päivä työuupumukseen ja lääkkeestä oli paljon apua. Sivuoireita ei pahemmin ollut, väsymystä vain. Lopetin lääkkeen käytön hiljalleen siten, että söin n. kuukauden ajan puolikkaan pillerin päivässä ja sitten joka toinen päivä ja kolmas päivä.
Nyt olen ollut viikon ilman ja sähköiskumaiset sävärit käy läpi kropan pitkin päivää ja on jotenkin hutera olo. Korvissa myös sihahtelee välillä. Näitä kestänee vielä pari viikkoa. :(
Syön ahdistuneisuus häiriöön Cipralex 10mg huomenna tulee 1kk täyteen ja nyt olen huomannut olossani muutoksen eli on ihan normaali olo... vähä mahtavaa!! eli 1kk meni mulla ennenku vaikutti...
suosittelen cipralexia.kärsin masennuksesta ja söin aikoinaan cipramilia,cipramil teki maanisen olon,tämä ääke ns.normaalin.aluksi ei vaikuttanut,tuli jopa ahdistusoireita,mutta ne menivät ohi ja nyt kk.ihana olo.sain elämän takasin.yritin olla ilman lääkkeitä ja ajatella positiivisesti,mutta vain tämä lääke auttoi minua.haudoin jo itsaria,kun pelkokohtaukset olivat niin kamalia.vilkas mielikuvitus vielä lisänä.jännä pirre tässä lääkkeessä on,että aistit ovat jotenkin terhakkaammat..ja muistiin on palautunut lapsuuden juttuja tms.vähän jänskää.siitä en tiedä,mitä lääke sisältää,mikä se ns,hyvänolon aine on.joku joskus puhui,että samaa kamaa,kuin huumeissa,en tiedä onko totta.