köynnöshortensia tuholaiset

mikä aine tehoaa

Köynnöshortensiassani on tuholaisia, lehdet käpertyy ja kukan nuput kuivuu. Olen suihkuttanut mäntysuovalla, mutta ei näytä tehoavan.
Onko köynnöshortensiaan taipumus "pesiä" jotkut määrätyt tuholaiset?
APUVA

4

1276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matami hortensia

      Ettei vaan hortensiasi kärsi silkasta kuivuudesta? Meillä se tekee kuvailemallasi tavalla kuivuessaan ja nyt vaan kastelemaan useampana iltana, niin saat pelastettua sen.

      Hortensia tekee juuret tosi syvään, joten kastelua kannattaa harrastaa useammalla ämpärillisellä ja kun se alkaa tokenemaan pitelet sitten jatkossa kastelusta huolen ettei vastaavaa ilmiötä tulisi.

      Jos se on sairas tai kärsii ötököistä kaivele lehdet alapinnoilta tarkkaan ja seuraile oisko sen värityksessä radikaaleja muutoksia.

    • mapee

      ensin olisi syytä etsiä ne tuholaiset jotka kasvi avaiva aja sitten tuhota ne keinolla joka niihin tepsii.

      Mäntysuopa tehoaa harvaan tuholaiseen, mutt atappaa monta kasvia ja helpolla...

      Köynnöshortensia on aika tautivapaa kasvi kyllä käsittääkseni. Kuivuus tulisi ensin mieleen ja sitten vasta tuholaiset jos mitään ei näy.

      • ole ollut

        Onko se varmaan köynnöshortensia ?
        Itsellä on ollut yli 30 vuotta, eikä koskaan ole ollut mitään ötiäisiä.
        Mutta anna jotain kunnon myrkkyä,nuo mäntysuovat ja tolut eivät mitään auta,ötiäiset tulee heti takas.


      • alkuper.
        ole ollut kirjoitti:

        Onko se varmaan köynnöshortensia ?
        Itsellä on ollut yli 30 vuotta, eikä koskaan ole ollut mitään ötiäisiä.
        Mutta anna jotain kunnon myrkkyä,nuo mäntysuovat ja tolut eivät mitään auta,ötiäiset tulee heti takas.

        Kasvini on köynnöshortensia...mutta edellisistä kommenteista uskon itsekin,että se taitaa kärsiä kuivuudesta, kun ötököitä ei näy...kuivaa on ollut,enkä ole köynnöshortensiaani paljonkaan kastellut...
        KIITOS


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      181
      2242
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2079
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      316
      1826
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1458
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe