köynnöshortensia tuholaiset

mikä aine tehoaa

Köynnöshortensiassani on tuholaisia, lehdet käpertyy ja kukan nuput kuivuu. Olen suihkuttanut mäntysuovalla, mutta ei näytä tehoavan.
Onko köynnöshortensiaan taipumus "pesiä" jotkut määrätyt tuholaiset?
APUVA

4

1232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matami hortensia

      Ettei vaan hortensiasi kärsi silkasta kuivuudesta? Meillä se tekee kuvailemallasi tavalla kuivuessaan ja nyt vaan kastelemaan useampana iltana, niin saat pelastettua sen.

      Hortensia tekee juuret tosi syvään, joten kastelua kannattaa harrastaa useammalla ämpärillisellä ja kun se alkaa tokenemaan pitelet sitten jatkossa kastelusta huolen ettei vastaavaa ilmiötä tulisi.

      Jos se on sairas tai kärsii ötököistä kaivele lehdet alapinnoilta tarkkaan ja seuraile oisko sen värityksessä radikaaleja muutoksia.

    • mapee

      ensin olisi syytä etsiä ne tuholaiset jotka kasvi avaiva aja sitten tuhota ne keinolla joka niihin tepsii.

      Mäntysuopa tehoaa harvaan tuholaiseen, mutt atappaa monta kasvia ja helpolla...

      Köynnöshortensia on aika tautivapaa kasvi kyllä käsittääkseni. Kuivuus tulisi ensin mieleen ja sitten vasta tuholaiset jos mitään ei näy.

      • ole ollut

        Onko se varmaan köynnöshortensia ?
        Itsellä on ollut yli 30 vuotta, eikä koskaan ole ollut mitään ötiäisiä.
        Mutta anna jotain kunnon myrkkyä,nuo mäntysuovat ja tolut eivät mitään auta,ötiäiset tulee heti takas.


      • alkuper.
        ole ollut kirjoitti:

        Onko se varmaan köynnöshortensia ?
        Itsellä on ollut yli 30 vuotta, eikä koskaan ole ollut mitään ötiäisiä.
        Mutta anna jotain kunnon myrkkyä,nuo mäntysuovat ja tolut eivät mitään auta,ötiäiset tulee heti takas.

        Kasvini on köynnöshortensia...mutta edellisistä kommenteista uskon itsekin,että se taitaa kärsiä kuivuudesta, kun ötököitä ei näy...kuivaa on ollut,enkä ole köynnöshortensiaani paljonkaan kastellut...
        KIITOS


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8346
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2595
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe