Niin että en ymmärrä sellaista yhtälöä jossa asuntojen hintojen laskiessa vuokrataso nousisi ???
Eikös noiden vuokrien pitäisi sitte vaan laskea...
Vai tuplaantuuko vuokran-antaja setien tuotto ? -Setä voi ostaa samalla rahalla kaks kämppää ja pyytää molemmista tuplavuokraa vai?
Vai nouseeko tuottovaatimukset sitten korkotason noustessa , -tai tietysti nousee joo...
Aivan, noh se selkiskin sitten , täähän menikin kyssäristä sitten ihan pohdinta linjalle.. ei tässä muuta , hyviä jatkoja :)
Eikös noiden vuokrien pitäisi sitte vaan laskea...
Vai tuplaantuuko vuokran-antaja setien tuotto ? -Setä voi ostaa samalla rahalla kaks kämppää ja pyytää molemmista tuplavuokraa vai?
Vai nouseeko tuottovaatimukset sitten korkotason noustessa , -tai tietysti nousee joo...
Aivan, noh se selkiskin sitten , täähän menikin kyssäristä sitten ihan pohdinta linjalle.. ei tässä muuta , hyviä jatkoja :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ilmeisesti olet niin kakara että et tiedä miten asuntomarkkinat toimi The Laman aikana.
Itse olin silloin opiskelija ja vuokralla. -92 vuokrani nousi yli 20%.
Kun ihmisiltä menee työpaikat, niin asumistuen ja toimeentulutuen avulla pystyy maksamaan kovankin vuokran.
siitä johtui vuokrien nousu markkinatasolle. Nykyisin markkinat määräävät vuokrat, eli se paljonko on rahaa maksaa vuokraa, eikä valtiovalta rajoita vuokrapyyntöä.
Itse näen vuokrissa selvää laskupainetta, jos asuntojen hinnat laskevat ja säästäen osottaneet siirtyvät halpoihin kämppiin ja vuokra-asuntoja vapautuu markkinoille.
No mikä ne hinnat määräsi vuokrasäännöstelyn purun jälkeen? Olisiko ollu markkinat?
Pitkä hyvä talousjakso ja omistusasumisen suosion kasvu on pitänyt pitkään vuokran korotukset kurissa ja niissä on nyt todella rankasti patoutunutta korotuspainetta, joka on jo alkanut purkautua ja jos asuntokauppa hiljenee, niin vuokrat hyökkää rajuun nousuun.
Uusissa vuokrasuhteissa korotusprosentit on jo kaksinumeroisia.
Asunnon vuokraaminen on sijoitustoimintaa, toisinkuin tällä palstalla uskotellaan.(täällähän kaikki asuvat uskovaisen mummon omistamassa uudenkarheassa asunnossa hädintuskin yhtiövastikkeen hinnalla)
Sijoittaminen tarkoittaa sitä, että tietylle pääomalle haetaan tuottoa. Olkoon se nyt tässä tapauksessa vaikkapa 100 000eur, joka on siis kiinni tässä vuokrattavassa asunnossa.
Ensinnäkin:
Viimeiset 8 vuotta asunnon arvo on kasvanut x% vuositahtia. Pelkästään tämä on riittänyt kattamaan tuottotavoitteet pääoman kasvun muodossa. Jos asuntojen hintojen nousu pysähtyy on vastaava tuotto saatava vuokran muodossa ja kuten edellä kerroin, nyt puskurissa ovat n. 8 vuoden nousupaineet. Toinen vaihtoehto on myydä asunto ja sitoa tämä kasvanut pääoma johonkin tuottavaan kohteeseen.
Toiseksi:
Niinkuin kaikki tietävät, kustannukset kuten yhtiövastikkeet, korot, huolto jne kasvavat kaiken aikaa ja todellisessa elämässähän nämä kaikki peritään suoraan vuokralaiselta sen lisäksi että sidotulle pääomalle on saatava tuottoa.
Valitettavasti tässä tilanteessa vuokralaisella ei ole muuta vaihtoehtoa kuin maksaa ja vikistä tai muuttaa perheineen sillan alle...