Alkuraskauden ripuli..?

helgammm

Onko muilla ollut ripulia raskauden alussa?
Minulla tällä hetkellä viikkoja 7 ja pari viikkoa ollut maha ripulilla, n. 3 kertaa päivässä saanu käydä asioilla....
Esim. tänään aamulla kun heräsin, niin suoraan vessaan, sitten aamukahvia juodessa tulee yleensä se toinen kerta..
Kuulostaako normaalilta vai pitääkö tässä pelätä
jotain salmonellaa/listeriaa??

7

36601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleisiä..

      Itsellä on ollut ummetusta.. tosi ikävä vaiva sekin.. kun tulee sit verta takapuolesta, kun on niin kovalla.. mutta toisilla voi mennä pehmeeksikin.. mielestäni se on normaalia..

    • nonmami

      vaan täälä on ripuloitu ihan koko 18 viikkoa =P neuvolan täti sanoi että joillain vetää ummelle ja joillan nesteiden imeytyminen tapahtuu heikommin, ja siitä sit aiheutuu ripuli. ei oo kuulemma vaaraks, jos vaan muistaa pitää huolen tarpeeks nesteistä ja ravintoaineista.

      nyt aloitin itse rautakuurin ja vatsa voi reagoida joko ummella, ripulilla tai ilmavaivoilla =P mä sit tilasin ton ummen, jotta tasottuis normaaliks =P

    • ........#.........

      Viikolla 4 alkoi ripuli, ja se ei ollut mitään pientä vatsanväännettä ja viikolla 9 helpotti ripuli ja alkoi ummetus, en tiedä kumpi oli parempi... :)

    • HYPOCHYLIN
    • tyttönen1987

      Heippa!
      En tiedä onko tää keskustelu enää voimissaan mutta tuli tuosta ripuliasiasta mieleen kun olen tällähetkellä viikolla 4 3 ja tosiaankin esikoinen mahdollisesti tulossa:)
      Soitin eilen terveyskeskukseen kysyäkseni saanko mahdollisesti ottaa maitohappobakteeria ripuliin jota on kestänyt parisen viikkoa ja siellä täti vastasi että ripuli ei ole raskauteen liittyvää eikä hän ole uransa aikana ikinä kuullut että kellään raskaana olevalla olisi ripulia?!?! Mun pitäis kuulemman hakeutua lääkäriin jos ei mene ohi...Tämän jälkeen kauhuissani soitin yksityiselle ja kerroin asiasta ja olivat ihan äimänkäkenä että kuka noin sanoo että niin ripuli kuin ummetuskin on todellakin normaalia raskaudessa eikä kannata huolestua laisinkaan.
      Onko kukaan muu kuullut vastaavaa että se ei olisi normaalia? Nuita neuvolatätejä kun oppisi olemaan ottamatta tosissaan..

    • kesäheinä123

      Hei,

      mullakin oli alkuraskaudessa varsinkin aamuisin ripulia ja maha sekaisin. Olen kyllä mielestäni lukenut monestakin eri lähteestä, että näin voi olla, että ihan normaalia. Liittyy muistaakseni siihen, että aineenvaihdunta muuttuu niin elimistö reagoi siihen ripulilla, ummetuksella yms.

      Mutta mulla ainakin meni ohi hyvinkin pian. Sen jälkeen oli närästystä, röyhtäilin tosi paljon varsinkin ruokailun jälkeen, mikä oli tosi outoa ku en ole koskaan ennen kärsiny närästyksestä. Mutta sekin meni pian ohi.

      Kahvinjuontia kannattaa yrittää vähentää muutenkin raskausaikana, joillekin se aiheuttaa muutenkin ripulia.

      Lääkkeen käyttö kannattaa varmistaa apteekista, siellä varmasti osaavat vastata ja jos eivät osaa niin selvittävät.

    • Anonyymi

      Itselläni oli hirveä ripuli alkuraskaudessa, olisko loppunut vasta joskus viikolla 14. Kuulemma ihan normaalia on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2353
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1559
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      103
      1489
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1432
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1305
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1250
    7. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      40
      1231
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe