Heippa! Tietääkö kukaan miten Espanjan kautta lennetään Gambiaan kesällä? Tiedän Espanjalaisten lentävän sinne kesällä, mutten tiedä mistä ja millä lentoyhtiöllä. Olen lentänyt Gambiaan Amsterdamin kautta, mutta arvelisin että Espanjan kautta oli halvenpaa.
Sadekaudella Gambiaan
Mariaamo
163790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kts. www.spanair.com
lentoja Banjuliin sekä Barcelonasta että Madridista
Spanair lentää Madridista,ja edullisemmin kuin Amsterdamin kautta.
lensin madriniin ja sieltä dakariin...spainair lentoyhtiö..poptravel.fi sieltä löytää hyvin lentoja...ostin ensin pelkän menon madriniin..sit meno-paluun dakariin ja pelkän tulon madrinist helsinkiin..
madrinissa pitää vaa bussilla mennä oikeeseen terminaaliin..ei pääse kävellen vaihtaa terminaalii jos ei satu toine lento lähtee samalt terminaalilt mihi tulit..
heinäkuun alussa Gambiaan. Eka täältä suoraan Madridiin ja sieltä Banjuliin, Spanairilla. Halvin vaihtoehto silloin varatessa.
Sieltä tullut ... Kuinka siitymiset terminaalista toiseen sujui, onko selkeästi laitettu, ja kuin bussit löytyy ? Kiitos, jos voisit vähän kertoa.
kun tulet madrinissa...liukuhihnalt hakee laukkuasi..niin menet vain ulos ja ylität tien siitä menee busseja ne on vihreen sinisiä..kun ne terminaalit on kaukana..miun mielest siitä mist niitä vihreen sinisiä busseja menee heti ulkopuolel niin siint ei muita busseja mee..mut kyllä näät kun meet ulkopuolelle laukun kanssa...kysy et meneekö tämä esim. terminaali neloseen..miekun menin terminaali 4 seen
vastauksesta, terminaali neloseen minäkin. Joten eiköhön ne bussit sieltä sitten löydy, mulla n. 1,5 tuntia vaihtojen välillä ...Kaippa siinä kerkee tollompikin, löytämään oikean bussin ja terminaalin. Ettei tarvii Madridiin jäädä lomaileen ...
lentoja kun ostaa kahdesta eri paikkaa. Siis jos nyt olet ostanut lennot helsinki - madrid yhdestä paikkaa, ja toisesta paikkaa madrid - banjul. Nyt kun sulla on 1,5 h aikaa Madridissa, niin vaikka itse kerkeisit siinä vaihtaa konetta hyvinkin, niin se ei ole sanottu että Helsingistä lähtevä kone olisi ajallaan.
Eli jos ostaa lennot samasta paikasta, niin esim Helsinki - Madrid lennon myöhästyttyä liikaa, lentoyhtiö korvaa madrid-banjul lennon seuraavaan vapaaseen koneeseen. Jos joudut yöpymään Madridissa, lentoyhtiö korvaa pienen ruokakorvauksen, hoitaa kuljetukset ja yön Madridin hotellissa.
Nyt jos olet ostanut lennot eri paikasta, lentoyhtiö ei korvaa missään tapauksessa ekan lennon myöhäsyttyä mitään seuraavasta lennosta. Joten tälläisessä tapauksessa vaihtoon kannataisi varata enemmän aikaa.
Joskaan en tiedä miten olet lippusi ostanut. Mutta sanon nyt yleisestikin, jotta muutkin miettivät asiaa lentolippuja ostellessa.
Itse olen ainakin havainnut että koneet myöhästelevät aika paljon. Ja olen saanut/jotunut viettää pari ilmaista yötä 5 tähden hotelleissa.
ohho..vaan 1,5 tuntii sit pistä töpinäks siel..koska ekan hyppäät bussiin mikä menee joko suoraan 4 terminaalille tai kolmos terminaalilla vaihat bussia..ja 4 terminaalilla joudut kävelee pitkänmatkan..mie jouduin menee kaikki liukuportaat alas ja hypätä semmosee metroon ja sitte jonottaa matkalaukun kaa ym..miul oli 4-5 tuntii välissä aikaa ja nopee meni..
Kuinka paljon olette maksaneet lennoistanne Banjuliin, kokonaishinta kiinnostaa ?
lähden, Madridid - Banjul, 384; spanairilla ja Hel - Zurich - Madrid 313;
Katsoin kaikista mahdollisista yhtiöistä matkoja ja totesin etten millään pääse millekään lennolle tarvitsemaani aikaan, minun pitäisi olla Gambiassa viimeistään heinäkuun alussa, joten Dakar lienee ainoa vaihtoehto.Seuraava kysymys onkin tietääkö kukaan pääsekö Suomesta suoraan Dakariin, en ole viellä itse löytänyt sitä mahdollisuutta, tai onko sinnekin lennettävä Madridin kautta.........
Helsinki-Bryssel-Banjul ja takaisin maksaa Super Saverilla 1368€. Lähdöt joka torstai. Tavarat laitat Helsingissä hihnalle ja saat Banjulissa takaisin. Koneenvaihto Brysselissä, mutta matkatavaroita ei tarvitse hoitaa.
Paljonko säästää ajassa ja rahassa, jos ostaa lippuja erikseen ja haahuilee kentiltä toiselle?
Hain just tänään liput, jotka varasin netissä.
Spanairilla Elokuussa 538 € Barcelona Banjul, SAS:lla Hesasta Barcelonaan 270€, menot ja paluut.
Ei kovin kalliit mielestäni.
Moikka Regee,
telepatiaa kun sua tänään mietin että milloin olet lähdössä=). Oletko pitkään reissussa? Me lähdetään lokakuussa, tiukkaa kärvistelyä=), mutta onneksi kesä menee nopeasti. Terv. M&A
No ei oo pitkä aika kun kans mietittiin, mitä teille kuuluu. Aattelin, että pitää soittaa sulle ennen kun lähden, ootko lomalla vai saako sut kii siitä duuni numerosta?
On ihan pirunmoinen kiire duunissa ja muutenkin, ihan kualleena raahautuu himaan, joka ilta.
Mut joo kohta helpottaa... olisko viel 6 vko.. heheh.
Hommat kai silleen suunilleen hanskassa tai jotain...
Pitäneepä tässä samalla pyydellä anteeksi kaikilta, niiltä joille en oo ehtiny tai muistanu vastailla... jotka ovat siis sähköpostia mulle laittaneet. anteeksi anteeksi, olen huono ja laiska ihminen:)
No Gambiasta on sit aikaa meilailla:)
Ny työn touhuun takasin...
Kuullaan.
Sama hässäkkä täälläkin. En pidä lomaa tietyistä syistä =), joten antamani numero toimii, jätä viestiä jos en pysty vastaamaan tai kolleega vastaa. Olis tosi kiva kuulla susta ja suunnitelmistas. Jään odottelee yhteydenottoasi. Sulla onkin aamut vähissä, jipii